"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП

"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП

"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП УНІАН

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова опублікувала звернення, у якому критикувала діяльність керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У САП відповіли, що вона не має права давати їм вказівки, після чого очільниця ОГУ потребувала показати вироки корупціонерам.

Що було спочатку

26 травня Венедіктова опублікувала відео, у якому заявила, що роль прокурора у розслідуванні резонансних корупційних справ дуже важлива, але роль керівника прокуратури – не менш важлива.

За її словами, керівник САП має правильно розподілити функції, добре організувати процес, а це "під силу далеко не кожному прокурору".

"Але є ще дещо. Прокурор повинен хотіти розслідування кримінальних проваджень. У нього не повинно бути ані юридичного конфлікту інтересів, ані морального", – сказала Венедіктова, зазначивши, що прокурор іноді може повністю звести нанівець роботу слідчих та детективів.

Вона висловила думку, що антикорупційним прокурором має бути фахівець з відповідними моральними якостями, для якого "крісло не є метою" та якого поважають міжнародні партнери.

Генеральна прокурорка наголосила, що 24 березня вона провела спільну нараду з керівниками НАБУ і САП Артемом Ситником та Назаром Холодницьким щодо стану протидії антикорупційним порушенням та узгодили конкретні заходи для вирішення виявлених проблемних питань, проте вони досі невирішені.

"Вивчення стану організації розслідування кримінальних проваджень засвідчило численні порушення та неналежне виконання службових обов‘язків керівництвом та прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури", – розповіла Венедіктова.

"У актуальних та резонансних провадженнях по 2, 3, а іноді 4 роки тому повідомлено про підозру високопосадовцям, а слідство досі не завершене, винні до відповідальності не притягнуті, багатомільйонні збитки не відшкодовані", – додала вона.

Щоб показати як у САП "творять дива", генпрокурорка навела кілька прикладів.

Зокрема, вона розповіла про хід розслідування справи незаконного заволодіння землею у Пущі Водиці колишнім заступником генпрокурора Ренатом Кузьміним (нині член депутатської фракції ОПЗЖ – ред.), який "вирубав дерева, обніс площу парканом та збудував собі палац на 1000 квадратів".

"Ще у 2017 році йому повідомлено про підозру. Потім він був у міжнародному розшуку, а у 2019 році став народним депутатом (НАБУ закрило проти нього справу – ред.).

За її словами, у листопаді 2019 року розслідування цієї справи доручили детективам НАБУ. Прокурори САП упродовж 6 місяців не забезпечили виконання жодної слідчої та процесуальної дії, хоча попередній орган досудового розслідування допитав понад 100 осіб та провів 30 судових експертиз.

"У результаті, через порушення розумних строків, провадження закрито. відповідно, завданні мільйонні збитки державі, не відшкодовані, незаконно вилучена земля не повернута, а підозрюваний уникнув відповідальності", – підсумувала очільниця ОГУ.

"Однак цей ганебний випадок бездіяльності САП не є поодиноким", – сказала Венедіктова та навела інший приклад щодо розслідування розкрадання коштів на виконанні державного оборонного замовлення.

Вона наголосила, що поки його розслідувало ДБР, керівникам оборонного та комерційного підприємств повідомили про підозру, але після зміни підслідності САП знову нічого не зробила – і суд відмовив у продовженні строків досудового слідства.

Крім того, генпрокурорка наголосила, що прокурори САП не забезпечували остаточні процесуальні рішення стосовно топ-керівників Мін'юсту, Міноборони, МОЗ, відносно колишніх нардепів та високопосадовців часів Януковича.

На думку Венедіктової такі результати роботи антикорупційних прокурорів не відповідають очікуванням Суспільства та поставила питання, чи варті вони "500 мільйонів коштів платників податків, витрачених на них".

Вона заявила, що така бездіяльність не може залишатися без реагування генерального прокурора. Та додала, що обіцяла президенту Володимиру Зеленському боротися з корупцією і тому не має права підвести його очікування та громадян.

Що відповіли у САП

У свою чергу прокурори САП у ніч на 27 травня опублікували відкритий лист, у якому заявили, що генеральний прокурор не має права давати вказівки прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури стосовно виконання їхніх повноважень.

"Генпрокурор, його перший заступник і заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами САП їхніх повноважень. Тому не зрозуміло, які саме повноваження використовувала генеральний прокурор для перевірки стану організації досудового розслідування у кримінальних провадженнях, які розслідуються НАБУ, та які саме норми закону дозволяють давати оцінку таким провадженням", – ідеться у листі.

"Генеральний прокурор має рацію – роль прокурора в розслідуванні резонансних, а тим більше корупційних правопорушень колосальна. Однак ми категорично не згодні із твердженнями Генерального прокурора щодо нашої бездіяльності, відсутності результатів роботи та звинуваченнями в порушенні розумних строків у кримінальних провадженнях", – заявили представники САП.

Щодо резонансних проваджень, які "2, 3, а іноді 4 роки тому повідомлено про підозру високопосадовцям, а слідство досі не завершене", то прокурори зазначили, що вони "дістались їм у спадок від деформованої ГПУ".

Також вони наголосили на неможливості за пів року "розставити всі крапки над "і" у кримінальних провадженнях, які перебували у провадженні інших органів досудового розслідування упродовж 5 і більше років.

"Незважаючи на це, НАБУ та САП вживаються всі можливі дії, спрямовані на швидке, повне й ефективне розслідування переданих з ГПУ справ і прийняття остаточних рішень у максимально короткі строки", – заявили представники антикорупційного органу.

Вони також спростували інші заяви Венедіктової щодо недоліків у здійсненні процесуального керівництва прокурорами САП у низці проваджень.

Зокрема, наголосили, що розслідування справи щодо Кузьміна було закрите на вимогу слідчого судді через порушені строки не НАБУ або САП, а прокурорами ГПУ, які раніше займалися цим провадженням.

"Наголошуємо, що прокурори САП завжди налаштовані на ефективну співпрацю з Офісом Генерального прокурора в межах, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України та Законом України "Про прокуратуру"", – підсумували у САП.

"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП

"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП

"Не треба виправдань, покажіть вироки". Венедіктова посварилася зі САП

Що було потім

Вдень 27 травня, ознайомившись із листом прокурорів САП, Венедіктова заявила, що чекає від них не виправдань, а результату.

"Вчора я звернулась до громадськості із заявою про бездіяльність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У відповідь отримала відкритого листа антикорупційних прокурорів", – написала вона у Facebook.

"Шановні колеги - прокурори САП! Оцінку роботи прокурора дає суд. Не потрібно виправдань, пояснень, посилань на поважні причини чи дорікань вашим колегам з інших правоохоронних органів. Наведіть яскраві приклади судових вироків корупціонерам у 2019-2020 роках, за які вам не соромно, якими ви можете пишатися чи хоча б за 5 років вашого існування", – заявила Венедіктова.

Вона додала, що якщо вони покажуть цей результат зараз, цього буде достатньо.

У відповідь САП опублікувала ще одне своє звернення, де наголосила на неприпустимості генпрокурорки спілкуватися через відеозвернення та через соцмережі, оскільки це " жодним чином не сприяє утвердженню авторитету органів правопорядку та прокуратури зокрема".

А також затерегли Венедіктову від "негативного впливу еліт" та попросили не ганьбити правоохоронну систему.

"У силу специфіки роботи ми володіємо інформацією та добре розуміємо запущені так званими "політичними елітами" процеси перепідпорядкування нашої діяльності певним цілям, які не узгоджуються із завданнями кримінального судочинства. З огляду на це, наполегливо закликаємо Генерального прокурора не бути частиною таких процесів, не чинити тиску на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та ганьбити правоохоронну систему", - сказано у зверненні.

Що відомо

  • Після президентських виборів у Володимира Зеленського заявляли, що якщо Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура швидко не продемонструють результат, на них чекає перезавантаження.
  • На початку 2020 року представники влади взялися за колегу керівника САП директора НАБУ Артема Ситника.
  • У лютому у Раді зареєстрували постанову про звільнення директора НАБУ Артема Ситника.
  • 28 квітня комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував депутатам проголосувати в першому читанні за законопроєкт, який дозволяє звільнити директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника.
  • Посли країн "Великої сімки" закликали українську владу дотримуватися чинного законодавства і не застосовувати його вибірково при обранні та звільненні керівництва антикорупційних органів.
  • Також до Зеленського звернулися зі заявою депутати Єврокомісії, у якій висловили стурбованість спробами підірвати незалежність НАБУ та звільнити його директора.
  • У Єврокомісії нагадали, що гарантія незалежності НАБУ була однією з головних умов лібералізації візового режиму між ЄС і Україною .
  • Сам Ситник заявив, що нардепи вже не вперше намагаються прибрати незручних їм людей із посад, проте висловив сподівання, що в Україні домінуватиме закон.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди