Без очей і з чистим обличчям: хмельницька майстриня розповіла, як створює ляльки-мотанки

Без очей і з чистим обличчям: хмельницька майстриня розповіла, як створює ляльки-мотанки

Без очей і з чистим обличчям: хмельницька майстриня розповіла, як створює ляльки-мотанки

Більше 500 ляльок-мотанок створила хмельницька майстриня з лялькарства і писанкарства Оксана Буймістр зі своєї бабусею. Жінка розповідає, займається лялькарством 15 років, її вироби є і закородоном.

Першу ляльку-мотанку ще в дитинстві створила народна майстриня з лялькарства і писанкарства Оксана Буймістр зі своєї бабусею.

Першу ляльку - мотанку ще в дитинстві створила народна майстриня з лялькарства і писанкарства Оксана Буймістр зі своєї бабусею
Першу ляльку - мотанку ще в дитинстві створила народна майстриня з лялькарства і писанкарства Оксана Буймістр зі своєї бабусею.

«Вони були дитячі, вони були прості. І ось напевно років 15 назад в мене виникло таке нестримне бажання виготовити собі лялечку, я не пам’ятала як їх робити. Я пішла купила тканину – я її зробила»

Майстриня Оксана Буймістр розповідає, що ляльки–мотанки є унікальними, адже при їх виконані всі деталі примотуються, або ж відриваються, нічого не пришивається та не ріжеться. Крім того в ляльки немає очей, носа і рота, вони з чистим обличчям, - додає майстриня.

В ляльки немає очей, носа і рота, вони з чистим обличчям, - додає майстриня
В ляльки немає очей, носа і рота, вони з чистим обличчям, - додає майстриня.

«Це не просто так, в давнину вважалося, що, якщо промалювати очі і рот, то через це в ляльку може увійти щось недобре і може принести шкоду своїй хазяйці, тому всі ляльки-мотанки без обличчя, і ще інколи на них намотуються обережні хрести»

Оксана Буйміст проводить майстер - класи з лялькарства. Жінка більше 500 виробів зробила власноруч, з яких декілька є в Польщі та Канаді.

«А якщо ще рахувати лялечки тих дівчат, і дітей, і чоловіків, які приходять до мене на майстерки, то це напевно буде вже близько 2000».

Найпростішу дитячу ляльку-мотанку можна зробити за 5 хвилин, найдовше жінка робила за півтора тижні.

«На найпростішу ляльку-мотанку достатньо одного клаптика тканини, нитка і щось, щоби ватка чи якийсь наповнювач для голівки».

За словами Оксани Бурмістр, існують: іграшкові, декоративні та ляльки-обереги.

У власній колекції Оксани Буймістр є і лялька-манілка, назва походить від слова «манити». Сьогодні її виготовляють, щоб привабати чоловіка, успіх чи багатство, та раніше її робила дівчина, коли хотіла виходити заміж.

«Вона виготовляла цю лялечку і ставила на вікні, тобто кожна людина, яка приходила повз її хату, бачила, що в цієї дівчини на вікні стоїть манілка, що до неї вже можна засилати сватів, це був таких своєрідний сигнал «я готова вийти заміж», «сватайте мене»».

Вибір редакції

На початок