Три години на тести, історія України — не обов'язкова: яку модель НМТ-2023 запропонували в Міносвіти

Три години на тести, історія України — не обов'язкова: яку модель НМТ-2023 запропонували в Міносвіти

Три години на тести, історія України — не обов'язкова: яку модель НМТ-2023 запропонували в Міносвіти
Фото: УНІАН

Національний мультипредметний тест (НМТ) вступники 2023 року писатимуть три години і самостійно зможуть розподілити час на кожен із трьох блоків. Обов'язковими для складання Міносвіти пропонує українську мову і математику. Третій предмет — на вибір. Складатимуть НМТ один день, а вступники, які з поважних причин не зможуть зробити це під час основної сесії, матимуть змогу взяти участь у додатковій. Таку модель вступу у 2023 році озвучив очільник МОНу Сергій Шкарлет на брифінгу 20 січня.

Цьому передувала дискусія щодо тривалості тесту і кількості предметів. Про специфіку моделі тестування у 2023 році етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіли народна депутатка та перша заступниця міністра освіти і науки у 2014-2016 роках Інна Совсун та заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Застосують досвід НМТ-2022

Підготовку до тестування у 2023 розпочали одразу після закінчення додаткової сесії торішнього НМТ у серпні, зазначила Тетяна Вакуленко. І сподіваються встигнути до початку цьогорічної кампанії.

"Ми уже маємо напрацьовані тестові форми, готували їх з усіх навчальних предметів. Процедури будуть максимально аналогічні до торішнього проходження тесту. Торік мали на підготовку три місяці часу, нині трохи більше. Звичайно, в нас є побоювання щодо ситуації з електрикою, щоб провести комп'ютерне тестування. Але впевнена, що на рівні регіонів працюють над цим. І якщо в окремих пунктах тестування неможливо буде провести оцінювання через відсутність електрики, то учасники зможуть зробити це в додатковій сесії", — пояснила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти.

Порівнюючи торішній досвід проведення НМТ і особливості тестування у 2023 році, вона зазначила:

"Процес тестування буде максимально подібним до минулорічного, зокрема, умова максимальної безпеки, перехід в укриття. Що важливо — замість двох годин на три блоки торік, говоримо про три години. Це означає, що кількість завдань з кожного блоку буде дещо більшою. Приблизно 60 хвилин на один блок учасник зможе відводити, але, як і торік, зможе розподіляти час самостійно", — зазначила Тетяна Вакуленко.

Дискусія щодо історії України

На відміну від торішнього тестування, яке містило три блоки з української мови, математики та історії України, учасникам НМТ-2023 пропонують два обов'язкові предмети — українську мову та математику. Один предмет буде на вибір: це історія України, іноземна мова, біологія, фізика чи хімія.

Думками щодо обов'язкової математики й історії України на вибір ведучі Суспільне. Спротив попросили поділитися представницю УЦОЯО та народну депутатку й екс-посадовицю Міністерства освіти й науки.

Інна Совсун, нардепка, перша заступниця міністра освіти й науки у 2014-2016 роках:

"Складне питання, я не приймала рішення, не працюю в Міносвіти зараз і не в курсі всіх дискусій, які всередині відбувалися. Вочевидь, намагалися вирішити дві проблеми — короткі тести і, можливо, знання математики є кращим показником для відбору саме кваліфікованих абітурієнтів, які вміють логічно мислити. Звичайно, що питання з історією — воно чутливе, особливо в час війни. Торік історія України була як обов'язкова, але вона, за великим рахунком, перевіряла завченість дат. І я би в контексті історії говорила би не про обов'язковість чи не обов'язковість її при вступі, а про те, як ми навчаємо історії. Бо просто завчити дати не означає стати патріотом своєї держави. І я рада, що ця дискусія піднялася в контексті НМТ, але хотілося б, щоб вона перейшла на ширше обговорення, як, в принципі, вчимо дітей історії".

Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти:

"Українська мова й математика мають найвищу прогностичну валідністьПрогностична валідність — характеристика тесту, яка відображає ступінь упевненості, що отримані за тест оцінки добре прогнозують майбутні досягнення тестованого. Для виявлення прогностичної валідності результати одного тесту порівнюють із результатами іншого, який проводять, наприклад, через пів року або рік навчання. тесту. Ці предмети найкращим чином передбачають успішність абітурієнта під час навчання в закладах вищої освіти, говоримо про всі спеціальності. Щодо історії України точилися запеклі дискусії з приводу того, що її обов'язково треба включити в перелік предметів, які будуть складати всі вступники. І торішня модель — абсолютно виправдана. Тому що історія України — це ключовий навчальний предмет, коли ми говоримо про самоідентифікацію людини. Водночас якби ми запропонували торішню модель — тільки три предмети всього, то мали б питання про те, що майбутні біологи, хіміки, фізики вже другий рік поспіль втрачають можливість показати свої досягнення в цих навчальних предметах і відповідно втрачають мотивацію до вивчення цих предметів".

Тестування за кордоном

Тетяна Вакуленко також зауважила, що якби історію України включили третім, обов'язковим предметом і додали в тест четвертий на вибір, то оцінювання неможливо було б провести в один день. А це, з її слів, збільшення безпекових ризиків, більше переходів в укриття і довший процес тестування.

"А оскільки ми проводимо тестування не лише в Україні, а ще й за кордоном, то з'являються ще й логістичні труднощі, бо учасникам треба буде доїздити до цих пунктів тестування двічі. А так ми маємо один день і я впевнена, що більшість випускників все ж таки обере торішній набір предметів, тобто історію України, як третій предмет", — припустила заступниця директорка УЦОЯО.

Торішній тест складали у 32 країнах. Скільки їх буде в переліку НМТ-2023 Тетяна Вакуленко наразі не може сказати. При цьому запевнила, що тестування за кордоном для українських абітурієнтів однозначно організують.

"Це спільне рішення. Бо кількість вступників, які перебувають за кордоном, не є меншою, аніж торік. Але про перелік країн ще говорити зарано, тому що зможемо його сформувати тоді, коли поновимо наші зв'язки із міжнародними партнерами. Нагадаю, що торік ми домовлялися із кожною країною на рівні особистих зв'язків між міністерствами, університетами. І нам важливо отримати підтримку і підтвердження, що зможемо провести оцінювання цього року", — зауважила Тетяна Вакуленко.

Рішення про проведення оцінювання у 2023 році у форматі НМТ ще має затвердити Верховна рада. Позаяк, в законодавстві обумовлено, що вступна кампанія в Україні відбувається за результатами ЗНО. Народна депутатка Інна Совсун припустила, що це відбудеться на найближчому засіданні парламенту.

Читайте також

  • Перевіряють якість інтернету та пропонують соцдопомогу: поліція Рівненщини фіксує нові шахрайські схеми
  • Посилюють охорону: на РАЕС проходять навчання резервні групи швидкого реагування
  • Матеріальна допомога добровольцям. Хто може на неї претендувати у Рівному
  • Як укріплюють кордон на Рівненщині та чим допомагають бобри. Пояснює начальник ОВА
  • На співпрацю з окупантами не пішов. Історія рятувальника з Приморська, який переїхав у Рівне
  • Робота в Україні під час війни: яких фахівців у 2023 році шукатимуть роботодавці
  • Є потреба й для інших областей: жителів Рівненщині закликають ставати донорами крові

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок