У Прикарпатський національний університет перевезли одну з найбільших у країні колекцію лишайників, судинних та мохоподібних рослин з півдня та сходу України. У чому полягає цінність цього гербарію та що з ним буде далі, читайте у матеріалі Суспільного.
Привезена з Херсонського державного університету колекція налічує 32 тисячі зразків. З них 16 тисяч складають лишайники та ліхнофільні мікроскопічні гриби, які паразитують на лишайникахгриби, 15 тисяч — судинні рослини та одна тисяча — мохоподібні. Для порівняння, гербарій Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника усього налічує вісім тисяч зразків.

Викладачка кафедри біології та екології Прикарпатського вишу Надія Капець каже, колекцію важливо зберегти для наступних поколінь науковців, які зможуть аналізувати зміну екосистем через кілька десятиліть.

За її словами, зразки зберігатимуться у коробках, на яких зазначені назви рослин латиною, географічне місце і замітки науковця.
"Гербарій — це основа, яка є безпосереднім чи не єдиним доказом того, що той чи інший вид поширюється на тій чи іншій території", — пояснює Надія Капець.

У 1990-х роках до розширення гербарію долучився доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету Олександр Ходосовцев. На той час колекція налічувала приблизно дві тисячі екземплярів. У 2016 році донька науковця допомогла відкрити новий вид ліхнофільногомікроскопічні гриби, які паразитують на лишайниках гриба, який батько назвав на її честь — катериноміцес.

Для вивезення з Херсона колекцію почали спаковувати 19 грудня. Менш ніж за місяць її розвантажили в Івано-Франківську. З перевезенням допомогли волонтери однієї з норвезьких благодійних організацій.

"Цінність будь-якого гербарію у тому, що є "типові" зразки. Таких у нас в колекції приблизно дві сотні. Насамперед хотіли їх зберегти. І деякі унікальні "еталони" на основі цих зразків, адже на їхній основі описуються невідомі науці види та роди", — розповідає Олександр Ходосовцев.

За його словами, більшість зразків — зі східної та південної України. Втім є й екземпляри з інших регіонів — Прикарпаття, Закарпаття та з Криму, а також з інших країн.
Гербарій відкритий для всіх науковців — вони можуть оглядати та вивчати зразки. Після повної деокупації Херсонщини колекцію повернуть до Херсонського державного університету.
Читайте також
- "Вони мітять свою територію ідеологічними символами". Мирослав Маринович про значення культури для росіян і українців
- Прикарпатська культурна спадщина потрапила на платформу Google Arts & Culture
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!