"Кадровий голод". Що думають представники культури про пошук профільного міністра

"Кадровий голод". Що думають представники культури про пошук профільного міністра

Ексклюзивно
"Кадровий голод". Що думають представники культури про пошук профільного міністра Ілюстративне фото

Президент України Володимир Зеленський на пресконференції 20 травня заявив, що в Україні "кадровий голод". Зокрема це пов'язано з тим, що на посаду міністра культури досі не знайшли відповідну людину навіть після звернення уряду до української культурної спільноти. Більше про це в ефірі Радіо Культура розповіли генеральна директорка Директорату внутрішньої та гуманітарної політики Вероніка Селега, український поет, прозаїк, громадський діяч Сергій Жадан, співачка Марія Бурмака та ексзаступниця міністра культури, директорка "Мистецького арсеналу" Олеся Островська.

"До мене надійшов колективний лист, де, справді, була пропозиція з приводу кандидатур на позицію міністра культури. Я нікого не порадив", — зазначив Сергій Жадан.

Він додав, що урядові проблеми з пошуком нових кадрів пов'язані з тим, що у влади "немає стратегії та чіткого бачення" ситуації. За словами Жадана, наразі до уряду "немає довіри і немає розуміння того, що вони хочуть", тому ніхто не погоджується працювати "в таких умовах" та з "некомпетентними людьми".

Він наголосив, що на відміну від попередньої влади, яка у культурній сфері запустила інституції та "мала таку-сяку стратегію і вектор розвитку", у нової влади "нічого подібного немає". Жадан підкреслив, що це, ймовірно, "перша українська влада, з якою так відверто і так масово не хочуть співпрацювати".

"Зараз важливо зберегти те, що є, і не дати розвалити здобутки, які є. Нам своє робити. Президенти змінюються, а культура розвивається. Зараз такий час", — додав письменник.

Співачка Марія Бурмака вважає, що, ймовірно, президент Зеленський малознайомий з українським культурним середовищем.

"Я ніколи нічого особливо не чекала від Міністерства культури, але стежила за тими проєктами, які були. Але ця фраза мене різонула. Що стосується мене, то мені не висилали лист, мене не питали, чи могла би когось порадити. У мене виникла підозра, що президент Зеленський не знає українське культурне середовище", — зазначила вона.

Бурмака додала, що для запропонованої урядом роботи потрібно "бути не тільки частиною культурного середовища, а й менеджером", тому є такі, хто відмовляється.

Генеральна директорка Директорату внутрішньої та гуманітарної політики Вероніка Селега вважає, що директорат нестачі кадрів не відчуває.

"Офіс президента у сфері культури й освіти не формує політику. Наше завдання — це підтримка й обслуговування сфери. І це діяльність президента. Щодо того, чи відчуваємо ми "кадровий голод" у директораті, то ні. Тому що я розумію, де кого шукати, і постійно раджуся з різними колами сфери культури. На сьогоднішній день потрібен юрист з досвідом роботи у сфері культури. Це непроста задача, але я розумію, де шукати і знаю точно, що знайду. Інше питання, що це державна служба. І вона багатьох відштовхує. На моє переконання, державна служба — це наявність внутрішнього бажання долученості до державницького процесу", — сказала вона.

За словами Селеги, у процесі консультацій з культурною спільною виявилося, що знайти кандидатуру на посаду міністра, яка б влаштовувала всіх представників цієї сфери, виявилося практично неможливо.

"Був один лист з прагненням проконсультуватися у сфері культури. І туди потрапили абсолютно всі сучасні представники культурного середовища. Напевно, це був переломний момент, коли аудиторія розділилася. Для однієї групи людей це одні кандидати на пост міністра культури, для іншої — зовсім інші. І на цьому етапі, який триває й досі, і стався момент паузи. Йдеться не про "кадровий голод", а про те, що обрати кандидатуру, яка могла б об’єднати або бути прийнятною для всієї сфери, майже неможливо", — зауважила вона.

Селега додала, що культурна сфера буде розвиватися незалежно від державницьких процесів.

Ексзаступниця міністра культури Олеся Островська зауважила, що "міністр — це позиція політична", і для цього необов'язково бути спеціалістом у сфері культури.

"Тобто це не спеціальна інституція для творчих людей. Це інституція для всього суспільства. По-друге, одна справа, коли ти керуєш проєктом. Зовсім інша, коли ти займаєшся урядуванням, оскільки це набагато невизначеніша річ. Вона багатошарова і необмежена у часі, хоча і має каденцію. По-третє, працюючи в уряді, ти маєш думати дуже системно, тобто йдеться про осмислення правил гри для всього суспільства. І треба розуміти ці правила для широкого кола речей, які часто тебе не цікавлять. Але щоб була широта мислення, потрібен досвід", — прокоментувала Островська.

Що відомо

  • 4 березня Верховна рада відправила у відставку прем'єра Олексія Гончарука, призначивши замість нього Дениса Шмигаля та затвердивши новий склад уряду.
  • Замість посади міністра культури, молоді та спорту України, яку обіймав Володимир Бородянський, було впроваджено окремо посади міністра спорту — її обійняв президент Національної федерації фехтування України Вадим Гутцайт, і посаду міністра культури, яка залишилася вакантною.
  • Володимир Бородянський відмовився очолити міністерство в новому затвердженому складі уряду через незгоду з поділом відомства.
  • 6 березня після відмови міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського очолювати Мінкульт, у відставку зібралися двоє з трьох його заступників.
  • 11 березня Кабінет Міністрів призначив заступника міністра культури, молоді та спорту Світлану Фоменко тимчасовим виконувачем обов'язків міністра.
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше