Литва скасувала угоду з Білоруссю про прикордонне співробітництво

Литва скасувала угоду з Білоруссю про прикордонне співробітництво

Литва скасувала угоду з Білоруссю про прикордонне співробітництво
Приміщення Сейму Литовської Республіки. Фото: Wikimedia Commons

На засіданні литовського уряду було прийнято рішення про денонсацію угоди з білоруською владою. Відтепер основні принципи транскордонного співробітництва, які були закріплені угодою у 2006 році між двома країнами не діють, повідомили в Міністерстві внутрішніх справ країни.

"Імплементація двосторонньої міжурядової угоди з Білоруссю неможлива в поточній геополітичній ситуації і не буде можливою найближчим часом", – каже міністр внутрішніх справ Агне Білотайте.

За даними Міністерства внутрішніх справ, таке рішення Литва прийняла через політичну ситуацію в Білорусі, після фальсифікованих виборів президента у 2020 році, міграційної кризи та втягнення у війну проти України.

У жовтні 2020 року Литва призупинила виплати Білорусі та її партнерам за поточними проектами програми транскордонного співробітництва.

А з початком війни в Україні за наказом голови міністерства внутрішніх Литви була припинена співпраця з білоруськими установами та організаціями. У березні 2022 року Єврокомісія ухвалила рішення про призупинення програми.

Угода про прикордонне співробітництво між Литвою та Білоруссю діяла з 2006 року. Документ передбачав взаємодопомогу між країнами в області інфраструктури, захисту навколишнього середовища, ефективного використання енергоресурсів, туризму, відпочинку, спорту, культурної спадщини, освіти, ділової інфраструктури, переміщення транспортних засобів і пасажирів через кордон.

Що відомо про кордон Латвії та Білорусі

Уряд Латвії встановлює огорожу з колючого дроту на латвійсько-білоруському кордоні для запобігання нелегальній міграції. Рішення ухвалили після звіту МВС про поточну ситуацію щодо загроз незаконного перетину латвійсько-білоруського кордону. А також про будівництво інфраструктури на кордоні Латвії з Білоруссю та Росією.

Наприкінці травня 2021 року невизнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Мінськ більше не буде затримувати нелегалів, які намагаються через Білорусь потрапити на територію Євросоюзу, членом якого є Литва.

За даними МВС Литви, з початку 2021 року близько чотирьох тисяч мігрантів нелегально перетнули білорусько-литовський кордон. Це в кілька разів вище, ніж за весь 2020 рік. Серед мігрантів зокрема громадяни Іраку, Ірану, Сирії. На початку серпня польоти з Іраку до Мінська були припинені.

У липні Литва анонсувала план посилення охорони кордону з Білоруссю та побудови стіни на "найбільш небезпечних ділянках" через нелегальну міграцію.

Читайте також

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців

На початок