Чому можуть змінюватись суми в платіжках за доставку газу. Пояснює представник Рівнегазу

Чому можуть змінюватись суми в платіжках за доставку газу. Пояснює представник Рівнегазу

Чому можуть змінюватись суми в платіжках за доставку газу. Пояснює представник Рівнегазу
Фото ілюстративне. Фото: Суспільне Львів

У 2023 році тариф за доставку газу залишиться незмінним — 1,84 грн з урахуванням ПДВ. Втім, сама сума у квитанціях за послугу розподілу газу може змінюватись. Що саме впливатиме на зміну тарифу за розподіл газу та як розраховується щомісячна оплата, в етері Українського радіо Рівне розповів комерційний директор акціонерного товариства Рівнегаз Віктор Осницький.

Для чого розмежовують платіжки

"Україна, беручи на себе зобов'язання перед європейською спільнотою, ввела третій енергетичний пакет, на вимогу якого відбулося повне розділення бізнесу газового як такого: добування газу, транспортування його територією України магістральними газопроводами, розподіл газу територіями ліцензіатів і, відповідно, постачання газу. Як наслідок, було відокремлено платіж за розподіл природного газу в окрему платіжку. Багато говорилось певний час про те, що ніколи не було такої плати. Вона була, але вона була всередині плати за газ. Тариф на розподіл газу був завжди", — пояснив директор Рівнегазу.

Про заборгованості

За 2022 рік населення розрахувалося з товариством на 95,2%, повідомив Віктор Осницький.

"Юридичні споживачі розрахувалися повністю, за виключенням підприємств теплової енергетики. Там дійсно є велика проблема і вона не лише в розрахунках з нами, а й з постачальниками газу, з Нафтогазом України. Проте, думаю, ці питання у нас налагодяться і ми вийдемо з ними на достойний рівень розрахунків.

Наше товариство проводить роз'яснювальну роботу зі споживачами-боржниками. Ми агітуємо і переконуємо людей у тому, що за послуги треба сплачувати, не накопичувати заборгованість, оскільки тарифна виручка, а саме — оплата за розподіл газу, є єдиним джерелом наповнення бюджету нашого підприємства. Товариство щоденно обслуговує 1 200 наших працівників. Всі мають отримувати заробітну плату.

Крім того, багато грошей витрачається на закупівлю і паливно-мастильних матеріалів, і оплата за технологічний газ для Нафтогазу. Відповідно, якщо наш споживач накопичує заборгованість, ми маємо труднощі в оплаті перед постачальниками газу для технологічних потреб, з оплатою за енергоносії тощо.

Практика реструктуризації боргу не зовсім доречна в нашому випадку, оскільки розмір місячної плати не є таким великим у порівнянні зі сплатою за газ. Ціна кубічного метра газу на сьогодні для побутового споживача становить 7,99, а обсяг, який наші споживачі сплачують за розподіл газу, розцінюється за один кубічний метр 1,8 гривні, тобто маємо цифру меншу майже у п'ять разів", — сказав Віктор Осницький.

Що впливає на тариф за доставку газу

"Тариф, який був затверджений національною комісією регулювання енергетики, становить 1,8 грн. Він був таким і торік, і чинний на цей рік. Проте сума до оплати, яку сплачують наші споживачі, перераховується щороку, залежно від того, яка кількість газу була спожита споживачем за попередній газовий рік.

Газовий рік починається з 1 жовтня і закінчується 30 вересня. За цей період людина спожила, припустимо, 1 200 кубічних метрів. Відповідно, на наступний календарний рік до розрахунку приймається 1/12 від цього обсягу, яка множиться на чинний тариф.

Тобто, якщо людина спожила більший обсяг за попередній газовий рік, то з 1 січня наступного календарного року ця 1/12 множиться на тариф і людина вже буде сплачувати трохи більшу суму.

Частина наших споживачів, які отримали квитанції з більшою сумою, отримали таку платіжку через те, що вони нові абоненти. Для нових споживачів на перший рік Рівнегаз визначає обсяги замовленої потужності, виходячи з мінімальних обсягів, затверджених в кодексі.

Наприклад, для будинку, який оснащений опаленням, мінімальний річний обсяг становить 314 кубічних метрів. Це місячна плата на рівні 48,5 грн. Коли спливає термін і споживач користується нашими послугами упродовж року, до розрахунку приймається його фактичне споживання. Воно буде набагато більше, ніж 314 кубічних метрів. Сума до оплати вже буде не 50 грн, а така, яку буде розрахована оператором.

Розмір платежу залежить від приладів, які мають наші споживачі. В одній квартирі може бути лише газова плитка, в іншій — опалення. Відповідно, споживання буде різне. Якщо ти споживав менше, то наступного року будеш платити менше.

Наші споживачі можуть замовити потужність на наступний рік, але це стосується тільки юридичних осіб. Якщо підприємство планує скоротити обсяги споживання у наступному календарному році, воно може замовити в період з 1 по 20 жовтня на наступний рік собі потужність в певному розмірі. Проте, коли очікування є одні, а практика – інша, і споживач перебирає цю потужність, він змушений буде його оплачувати з коефіцієнтом 1,5.

На сьогодні для фізичних споживачів такої можливості не передбачено.

Якщо кошти заплачені авансом, відповідно, він зберігається на особовому рахунку і з того моменту, коли вводяться нові тарифи, проводиться нове нарахування. На сьогодні тариф на рік і є незмінним, тому очікувати якоїсь зміни тарифів протягом року не слід.

Як та коли передавати показники лічильників

"Показники лічильників потрібно передавати щомісяця з 1 по 5 число. Але не буде нічого страшного, якщо цей показник ви зафіксуєте з 25-го і передасте його потім".

Показники можна передати через чатботи у Viber 704, в Telegram 704 і мобільний додаток 104.ua.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок