У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
Суспільне Полтава

У Полтаві розпочали обговорення варіантів нових назв для вулиць, провулків, бульварів та площ, які підпадають під другу чергу перейменування у громаді. Засідання робочої групи влаштували 17 січня, розповіла Суспільному її секретарка Тетяна Татаріна. На обговорення збиратимуться, доки не розглянуть усі запропоновані варіанти.

Вулиця Ватутіна у середмісті обласного центру названа прізвищем генерала радянської армії часів Другої світової війни. На ній розміщене, зокрема, погруддя на честь воєначальника. Назву вулиці планують змінити у рамках другої черги перейменування топонімів у Полтавській громаді. До неї входять понад сотня вулиць, провулків та бульварів у місті та приєднаних селах. Це назви на честь російських чи радянських військових діячів, учасників війн, політиків чи подій.

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
Вулиця Ватутіна в переліку тих, які мають перейменувати. Суспільне Полтава

Перейменувати планують, наприклад, вулиці Маршала Бірюзова, Балакіна, Героїв Сталінграда та Зигіна.

"Треба перейменовувати і забувати про це «совкове» колишнє. Скільки положили людей, скільки наших військових. Це люди, у яких кров на руках. Нащо вони тут потрібні? У нас є свої герої. Або просто назвати Весняна, Виноградна – теж буде прекрасно, нейтрально, якщо вже когось це дратує", - каже полтавка Ольга Васил’єва.

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
Вулиця Маршала Бірюзова також в переліку на перейменування. Суспільне Полтава

"Для мене що Ватутін, що Зигін – вони не є уособленням російської агресії чи чогось такого. Це історія, тому я нейтрально ставлюся. Може, це й потрібно (перейменування – ред.), але це не на часі і воно ніякої ролі не грає", - говорить полтавець Сергій Трофимов.

Пропозиції щодо нових назв у грудні збирали від місцевих жителів. Варіанти винесли на обговорення та почали розглядати на засіданні робочої групи 17 січня.

Вулиця Ващенка, вулиця Джохара Дудаєва, Журналістів, Земляків-Воїнів УПА, Івана Павловського… Полтавських Добровольців, Семена Кочубея. Оце вулиці все ідуть на вулицю Ватутіна, - читає запропоновані варіанти нової назви член робочої групи Леонід Булава.

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
В робочій групі з перейменування працюють історики, краєзнавці, архітектори, культурологи. Суспільне Полтава

"Маємо надію, що за два тижні чи три тижні ми зможемо опрацювати все те, що нам надійшло під час громадського обговорення. Будемо готувати вже далі на розгляд виконавчого комітету рішення про запуск голосування по другій черзі", - каже секретарка робочої групи щодо перейменування у Полтавській ТГ Тетяна Татаріна.

Аби долучитися до обговорення, на засідання прийшли також місцеві жителі.

"Я прийшла з пропозицією залишити вулицю графа Фон-Гарнієра, тому що я правнучка. Він ніколи не боровся проти України, тому що він не був згоден з більшовиками, тому залишив країну, залишив свою сім’ю і був вимушений тікати в іншу країну. Він залишив у Полтаві два великих будинки, які зараз використовуються – тепер «Станція юних техніків» (Полтавський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді – ред.). А друга велика будівля – це міський ДРАЦС", - розповідає правнучка графа Фон-Гарнієра Олена Рагуліна.

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
Обговорення запропонованих варіантів нових назв триватиме кілька тижнів. Суспільне Полтава

"Дворянин пруського походження, який прийняв російське підданство. Вдало одружився на дочці купця, вона отримала спадок. І після цього вони переїхали після 1902-го року в Полтаву. Ніяких заслуг перед Полтавою він не мав. Він вступив у білогвардійську армію і був у ній із 1919-го до 1925-го навіть в еміграції. Він боровся проти України, проти незалежності України у білогвардійській армії", - говорить заступник голови робочої групи щодо перейменування у Полтавській ТГ Леонід Булава.

За словами краєзнавця Леоніда Булави, загалом у громаді підлягають перейменуванню приблизно пів тисячі вулиць, їх розділили на п’ять черг.

"Я не голосувала, якщо буде друге голосування, то я візьму, звичайно, участь. Я підтримую перейменування, думаю, що зараз в Україні достатньо героїв і, на жаль, буде ще більше. І в їх світлу пам’ять, звичайно, треба перейменовувати вулиці. А Зигін, Ватутін, можливо, для тих поколінь вони й були героями актуальними. Це були російські генерали", - каже полтавка Галина Чорна.

У Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги
Робоча група має сформувати перелік вулиць з пропозиціями для голосування. Суспільне Полтава

Після завершення процесу перейменування зміни в документи мають вносити лише підприємці чи організації, говорить секретарка робочої групи.

"Не потрібно змінювати всі документи. Якщо ми говоримо про прописку в паспорті, до якої всі звикли, – довідка про те, що ви проживаєте на іншій вулиці або вулиця змінила назву, безкоштовна. Якщо ми говоримо про документи, які стосуються права власності – на землю, на нерухомість, – то лише тільки при переоформленні права власності дійсно вносяться такі зміни в документи, але додатково людина абсолютно нічого за це не сплачує", - пояснює секретарка робочої групи щодо перейменування у Полтавській ТГ Тетяна Татаріна.

Питання щодо перейменування вулиць у Полтавській міськраді почали розглядати від червня 2022-го року.

На початок