"Тепер водій – реанімує". Керівник центру екстреної допомоги про те, як працюють медичні техніки у Чернівцях

"Тепер водій – реанімує". Керівник центру екстреної допомоги про те, як працюють медичні техніки у Чернівцях

"Тепер водій – реанімує". Керівник центру екстреної допомоги про те, як працюють медичні техніки у Чернівцях
На фото: Володимир Єленєв, керівник центру. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

У Чернівецькій області 60 водіїв швидкої допомоги стали екстреними медичними техніками. Тепер вони можуть надавати домедичну допомогу при невідкладних станах. Гендиректор обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Володимир Єленєв розповів Суспільному, чому виникла потреба опанувати водіям нову спеціальність та як працюють на викликах.

– Навіщо почали навчати водіїв надавати медичну допомогу?

– Один з викликів сьогодення – навички надання домедичної допомоги. Їх повинні мати усі українці, а працівники служби екстреної допомоги повинні це знати обов'язково.

У світі немає такої професії, як водій швидкої медичної допомоги. Всі працівники бригади повинні бути її повноцінними членами та мати навички надання першої медичної або домедичної допомоги.

Тому виникла потреба, щоб водії стали екстреними медичними техніками. Я вважаю, що це дуже необхідно.

Працівники бригади екстреної медичної допомоги
Працівники бригади екстреної медичної допомоги. Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

– Водії, які пройшли навчання, переважно з Чернівців чи з районів області?

– У нас немає жодного району, де б не було водіїв, які пройшли навчання на екстрених медичних техніків. Всього було дві групи по 30 людей. Перша група почала навчання на початку літа 2022 року, а друга – закінчила перед новим роком.

– Хто проводив заняття та з яких джерел фінансували навчання?

– Навчання фінансує місія ООН за Програмою із відновлення та розбудови миру. Заняття проводить Бахмутський медичний коледж, який зараз працює у Полтаві. Ми сконтактували з ними й сказали, що хочемо пройти навчання. Вони погодилися.

Перша група складалася з людей, які самі захотіли навчатися.

Ми запропонували 30 водіям самим визначитися, чи готові вони пройти таке навчання. Охочих було дуже багато. Єдине, що було вікове обмеження – до 60 років.

Навчання відбувалося у декілька етапів. Перший етап – теоретичні знання. Наші працівники слухали онлайн-лекції Бахмутського коледжу, опісля коледж надавав рекомендації щодо практичних занять. Водії працювали спільно з нашими фахівцями під контролем викладачів з Бахмутського медичного коледжу.

Ми постійно надсилали відеоматеріали практичних занять, опісля складали теоретичні та практичні заліки й іспити у вигляді тестів.

– Які переваги для водіїв?

– Водії отримали нову професію. Це – не просто сертифікат, а нова спеціальність екстреного медичного техніка, яка є в класифікаторі професій в Україні. Тобто, люди стали повноцінними членами бригад і вимоги до них будуть більшими.

Людина не просто буде за кермом й відвозитиме бригаду від місця базування до виклику. Вони будуть повноцінно допомагати та надавати екстрену медичну допомогу.

– Чи вплине це на їхню зарплату?

– Плануємо збільшити. Це поки не врегульовано, але ми плануємо їх стимулювати власними силами.

– Як це впливає на роботу команди?

– Згідно з законом, у бригаді медичної допомоги має бути щонайменше водій та два фельдшери. Але наразі немає фінансової можливості створити таку бригаду. Тому, вважаю, що це гарний вихід з ситуації, коли водій з фельдшером надаватиме допомогу.

Водій бере обладнання, яке потрібно для надання допомоги, й разом з фельдшером працюють на місці виклику: рятують хворого чи проводять реанімаційні заходи. Опісля беруть його до карети швидкої допомоги та відвозять у лікарню. Водії роблять ті ж дії, які має робити медичний працівник, але під контролем фахівця.

Екстрена медична допомога у Чернівецькій області
Працівниця бригади екстреної медичної допомоги оглядає хворого. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

– Які пригадуєте випадки, коли водій допоміг команді?

– Це трапляється постійно. Особливо в районах області водії виходять і надають допомогу: рятують та реанімують. Таких випадків дуже багато. Втім, є конкретні обмеження. Фельдшер та лікар – медичні працівники, які можуть робити призначення та ін’єкції. Водії цього робити не можуть.

У нас і раніше водії, особливо в сільській місцевості, не сиділи осторонь. Вони постійно допомагали. А зараз це буде їхній обов’язок.

– Плануєте навчити всіх водіїв?

– Обов'язково. Впродовж наступних двох років ми плануємо навчити всіх водіїв. У нас їх понад триста людей. До кінця 2024 року у нас не має бути водіїв швидкої допомоги, будуть екстрені медичні техніки.

Водій екстреної медичної допомоги у Чернівецькій області
Водій екстреної медичної допомоги у Чернівецькій області. Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

– Чи всі погодяться пройти навчання?

– Думаю, що так. Є ще питання водіїв пенсійного віку, адже маємо обмеження до 60 років. Спочатку навчатимемо тих, хто підходить під віковий ценз. Я впевнений, що водій швидкої не просто має крутити кермо – це людина, яка має бути повноцінним членом бригади й допомагати.

Вільні руки завжди потрібні: при важкому стані, при ДТП чи падінні з висоти. Ми знаємо, яка ситуація в країні – це травма від вибуху, вогнепальні поранення. Вільні руки – це завжди допомога.

Читайте також

"Враження, що закінчив медколедж". Як працює водій швидкої у Чернівцях після навчання на екстреного медичного техніка

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок