Чи зникли з магазинів Хмельницького пластикові пакети

Чи зникли з магазинів Хмельницького пластикові пакети

Чи зникли з магазинів Хмельницького пластикові пакети
Суспільне Хмельницький

Чи зникли з магазинів Хмельницького пластикові пакети? Це питання разом з працівниками Держпродспоживслужби з’ясували кореспонденти Суспільного. Тим, хто досі користуються ними, нагадали про їх заборону, що запровадили з 1 січня 2023 року.

В одному із супермаркетів міста користуються біорозкладними пакетами з кукурудзяного крохмалю. Їх пластикові аналоги, за словами виконуючого обов’язки директора Віктора Слободяна, утилізували. Впроваджували в обіг біопакети тут поступово, каже чоловік: "Ми знайшли постачальника таких пакетів і у нас укладений з ним договір. В подальшому вони також будуть нам постачати ці пакети".

За його словами, біопакети в якості первинної упаковки тут безкоштовні. Зокрема, для м’яса та риби. Інші треба купувати, каже Віктор Слободян. Вартість одного – 1 гривня 60 копійок. Додає: "Немає жодних проблем із покупцями, на касах також немає жодних зауважень. Усі знають, що таке екологія".

В іншому супермаркеті міста поряд з дозволеними поліетиленовими пакетами багаторазового використання є заборонені – пластикові. Про заборону пластикових пакетів в українських супермаркетах, каже старша касирка Оксана, знають: "Ми знаємо, але розпорядження було, що вони продаються, пробиваються на касі по 20 копійок. У нас також є кукурудзяні кульочки, вони на касі також пропонуються покупцям".

Покупець Світлана складає цибулю в пластиковий пакет. Каже, який пакет там був, такий і взяла.

У деяких магазинах досі продають заборонені пластикові пакети.
У деяких магазинах досі продають заборонені пластикові пакети. Суспільне Хмельницький

Підтримує заборону пластикових пакетів хмельничанка Олена: "Я вважаю, що це правильне рішення, давно треба було вже перейти, тому що потерпає від цього весь світ, і люди, і тварини. Я замінила пакети на звичайні торбинки. Зараз їх будь-де можна купити, є інтернет-магазини, було б тільки бажання".

В одному із продуктових магазинів на біопакети ще не перейшли. Кажуть, що ще не привезли. Отримують попередження, що в подальшому будуть накладатися штрафи за порушення законодавства.

А от в сусідньому відділі канцелярських товарів для пакування використовують екоторбинки і крафтові пакети. Продавець Руслан каже: покупці вкрай рідко запитують про наявність пластикових пакетів. Тут, каже, розраховують на екосвідомість відвідувачів: "У Хмельницькому і по всій Україні зараз сортують сміття. Люди починають усвідомлювати, що не треба шкодити природі".

Дехто для пакування використовує крафтові пакети.
Дехто для пакування використовує крафтові пакети. Суспільне Хмельницький

Попередити порушення закону – з такою метою працівники Держпродспоживслужби моніторять суб’єкти господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю.

"Закон, прийнятий у 2021 році в червні, нині закінчив своє поетапне втілення. З 1 січня 2023 року вже заборонений продаж будь-яких поліетиленових пакетів: і тонких, і надтонких. Підприємці мали час, щоб адаптуватися і дотримуватися законодавства", - каже начальниця управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби Олена Лошанюк

Заступник Хмельницького міського голови Микола Ваврищук розповідає: "Ми прийняли рішення, що ми попрацюємо з бізнесом у форматі інформативному, що такий закон прийнятий. Ініціюйте, переходьте, робіть, що потрібно, бо це про екологію. Екологія важлива, як ніколи".

Біопакети мають спеціальне маркування.
Біопакети мають спеціальне маркування. Суспільне Хмельницький

Наразі перевірки заборонені, каже Олена Лошанюк, і порушники штрафів не отримають. У майбутньому за недотримання закону передбачена відповідальність, додає посадовиця: "Штрафи за перше порушення - від 500 до 100 неоподаткованих мінімумів, а це від 8,5 до 17 тисяч. А за повторне порушення протягом 3 років - від 17 до 34".

За словами Олени Лошанюк, заборона не діє на товсті пластикові пакети ціною від двох гривень, що, зазвичай, продають на касі. В обігу також залишаються поліетиленові рукавички, пакети для сміття та пластикові контейнери.

Авторка: Ярослава Антошевська.

Читайте також

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок