Чи зникли з магазинів Хмельницького пластикові пакети? Це питання разом з працівниками Держпродспоживслужби з’ясували кореспонденти Суспільного. Тим, хто досі користуються ними, нагадали про їх заборону, що запровадили з 1 січня 2023 року.
В одному із супермаркетів міста користуються біорозкладними пакетами з кукурудзяного крохмалю. Їх пластикові аналоги, за словами виконуючого обов’язки директора Віктора Слободяна, утилізували. Впроваджували в обіг біопакети тут поступово, каже чоловік: "Ми знайшли постачальника таких пакетів і у нас укладений з ним договір. В подальшому вони також будуть нам постачати ці пакети".
За його словами, біопакети в якості первинної упаковки тут безкоштовні. Зокрема, для м’яса та риби. Інші треба купувати, каже Віктор Слободян. Вартість одного – 1 гривня 60 копійок. Додає: "Немає жодних проблем із покупцями, на касах також немає жодних зауважень. Усі знають, що таке екологія".
В іншому супермаркеті міста поряд з дозволеними поліетиленовими пакетами багаторазового використання є заборонені – пластикові. Про заборону пластикових пакетів в українських супермаркетах, каже старша касирка Оксана, знають: "Ми знаємо, але розпорядження було, що вони продаються, пробиваються на касі по 20 копійок. У нас також є кукурудзяні кульочки, вони на касі також пропонуються покупцям".
Покупець Світлана складає цибулю в пластиковий пакет. Каже, який пакет там був, такий і взяла.

Підтримує заборону пластикових пакетів хмельничанка Олена: "Я вважаю, що це правильне рішення, давно треба було вже перейти, тому що потерпає від цього весь світ, і люди, і тварини. Я замінила пакети на звичайні торбинки. Зараз їх будь-де можна купити, є інтернет-магазини, було б тільки бажання".
В одному із продуктових магазинів на біопакети ще не перейшли. Кажуть, що ще не привезли. Отримують попередження, що в подальшому будуть накладатися штрафи за порушення законодавства.
А от в сусідньому відділі канцелярських товарів для пакування використовують екоторбинки і крафтові пакети. Продавець Руслан каже: покупці вкрай рідко запитують про наявність пластикових пакетів. Тут, каже, розраховують на екосвідомість відвідувачів: "У Хмельницькому і по всій Україні зараз сортують сміття. Люди починають усвідомлювати, що не треба шкодити природі".

Попередити порушення закону – з такою метою працівники Держпродспоживслужби моніторять суб’єкти господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю.
"Закон, прийнятий у 2021 році в червні, нині закінчив своє поетапне втілення. З 1 січня 2023 року вже заборонений продаж будь-яких поліетиленових пакетів: і тонких, і надтонких. Підприємці мали час, щоб адаптуватися і дотримуватися законодавства", - каже начальниця управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби Олена Лошанюк
Заступник Хмельницького міського голови Микола Ваврищук розповідає: "Ми прийняли рішення, що ми попрацюємо з бізнесом у форматі інформативному, що такий закон прийнятий. Ініціюйте, переходьте, робіть, що потрібно, бо це про екологію. Екологія важлива, як ніколи".

Наразі перевірки заборонені, каже Олена Лошанюк, і порушники штрафів не отримають. У майбутньому за недотримання закону передбачена відповідальність, додає посадовиця: "Штрафи за перше порушення - від 500 до 100 неоподаткованих мінімумів, а це від 8,5 до 17 тисяч. А за повторне порушення протягом 3 років - від 17 до 34".
За словами Олени Лошанюк, заборона не діє на товсті пластикові пакети ціною від двох гривень, що, зазвичай, продають на касі. В обігу також залишаються поліетиленові рукавички, пакети для сміття та пластикові контейнери.
Авторка: Ярослава Антошевська.
Читайте також
- Викладачі школи іконопису відроджують українську ікону у Хмельницькому
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.