"Нині всі зусилля — на Бахмутському напрямку": як актор харківського театру волонтерить для фронту

"Нині всі зусилля — на Бахмутському напрямку": як актор харківського театру волонтерить для фронту

"Нині всі зусилля — на Бахмутському напрямку": як актор харківського театру волонтерить для фронту
Актор Харківського державного театру ляльок ім. Афанасьєва та волонтер Михайло Озеров. Фото: Михайло Озеров/Facebook

Актор Харківського державного театру ляльок ім. Афанасьєва Михайло Озеров з початку повномасштабного вторгнення змінив сцену на волонтерську автівку та разом з колегами створив "Лялькову оборону": спершу вони розвозили ліки цивільним, згодом почали шукати спорядження для військових.

Які запити надходять волонтерам, нинішній вигляд якого з українських міст вразив актора найбільше та чому пожертвування йдуть на спад — інтерв'ю Озерова Суспільне Харків.

"Було, що привозили їжу, а вимушені були хоронити людину"

Коли востаннє ви були на сцені до війни? У якій ролі?

24 чи 25 лютого у нас мала відбутися прем'єра. "Матінку-кураж""Матінка Кураж та її діти" — антивоєнна драма німецького драматурга Бертольта Брехта ми планували випустити й почалася війна.

Яка доля вистави?

Вона відбудеться обов'язково, але треба все передивлятися. Якщо, коли ми робили, це була трішечки фантазія, то зараз нам багато є що сказати.

озеров інтерв ю
Михайло Озеров під час вистави у театрі ляльок, вересень 2021 року. Фото: Михайло Озеров/Facebook

А волонтер Озеров — легкий, приязний, дружній, веселий — це теж роль?

Ні, це мій спосіб життя. Я постійно такий. Ми всі в цій ситуації вперше. Я маю на увазі молоді, хто не пройшов Другу світову.

Ви працюєте винятково з військовими?

Ми працюємо з усіма. Ми почали збиратися потихеньку, по чотири дні ми збирали людей. А все ж позачинялося, аптеки в тому числі. А в мого колеги по театральному цеху мама працює в аптеці. Тобто вона на свій ризик відкрила аптеку. І ми почали саме з аптеки працювати. Я не знаю, де вони брали наші номери, але ми кожного ранку приїжджали й викупали. Суми доходили до 60 тисяч гривень.

"Нині всі зусилля — на Бахмутському напрямку": як актор Харківського театру став волонтером
Актор Харківського державного театру ляльок ім. Афанасьєва та волонтер Михайло Озеров. Фото: Суспільне Харків

Були онкохворі. Коли побігли всі, то залишили й лежачих, і сидячих, і людей з інвалідністю, і людей похилого віку, і тварин.

Було і таке в нашій практиці, що ми привозили їжу, гумдопомогу, а були вимушені хоронити людину.

озеров інтерв ю
Гуманітарна допомога для цивільного населення, вересень 2022 року. Фото: Михайло Озеров/Facebook

Про допомогу військовим

Коли військові з'явилися?

Ми допомагали військовим, бо багато друзів ще з 2014 року, і які зараз воюють. Там хтось подзвонив: "Міша, можеш?". Тут виявляється, що ми все можемо. Я не знаю, як ми все знаходимо і звідки беремо.

Був запит, на який ви відповіли: "Вибачте, ні"?

Танк попросили. Серйозно попросили. І ми його шукали. Навіть майже знайшли, але в нас під носом інша волонтерська група "підрізала".

Дуже багато хто забезпечує себе сам. Військові — вони ж і тримаються на простому люді, донатах. Видали форму — вона є, але вона зношується. Якщо ти прийшов з "м'яса", якщо, не дай Боже, поранений, хто зашиває? Так, ми бачили, подертий військовий щось зашиває. Тому ми дякуємо тим, хто нам допомагає, щоб ми допомагали: взували, вдягали.

Яка змінювалася динаміка запитів?

Коли почали відтісняти, то, звичайно, у нас напрямок пішов на деокупацію. У нас є приблизно 250-300 людей — пенсіонерів, про яких ми піклуємося.

озеров інтерв ю
Гуманітарна допомога для цивільного населення, вересень 2022 року. Фото: Михайло Озеров/Facebook

Нині всі зусилля у нас йдуть на Бахмутському напрямку. Ми почали готуватися до зими ще влітку. Постійно щось необхідно: дрон хтось викрав чи підбив, нічники — те ж саме. Тільки ми забезпечили один підрозділ, через два дні мені присилають фото: їх "розмочили". І ми кидаємо усі зусилля на новий збір.

А донати скорочуються?

Звичайно, люди втомлюються. Але є такі принципові, що кожного дня потрошечку. От є Сініцина Анастасія, здається, і вона по 200, 300, 400 грн щодня присилає. І я вже попросив дівчат, щоб вони знайшли її. Батьки закордоном, вони присилають гроші своїй доньці, і вона на свій розсуд розподіляє між деякими хабами.

озеров інтерв ю
Михайло Озеров на фоні знищеної російської техніки на Харківщині, жовтень 2022 року. Фото: Михайло Озеров/Facebook

Чи правда, що одне з найстрашніших в деокупованих населених пунктах — це покинуті тварини?

Так, дуже багато. Ми обов'язково, як їдемо, беремо з собою пакет-два, і розсипаємо. Але я знаю, що на Бахмут сьогодні привезли 25 тонн кормів для тварин. Вони виходять на дорогу, вони вже не лякані. Щойно з машини виходиш, вони вже всі сидять.

Якщо про тварин взагалі, то ми як заїжджаємо, то й олені, лиси, зайці — це вже не диковина. Сови, соколи, кабани.

Яке найстрашніше місце ви бачили?

Та зараз, куди не поїдеш... Бахмут — все страшніше і страшніше. Лиман (Донецька область — ред.) вразив перший. Навіть не Ізюм. Донецький Лиман, коли ми туди поїхали, він повністю зруйнований. А зараз Бахмут. Ти розумієш, що з кожним днем все гірше, і гірше, і гірше.

озеров інтерв ю
Волонтери та військові під час візиту до Бахмуту, 30 грудня 2022 року. Фото: Михайло Озеров/Facebook

Про роботу волонтером

А чи є волонтерська деформація? Що з певної миті вже нікого не шкода, ти просто стаєш ефективною машиною, у якої є запити, і їх треба задовольнити?

Якщо скажу, що ні, то, мабуть, збрешу. Я став більш жорсткою людиною. Я вимушений проходити через деякі моменти з холодним серцем. Тому що, якщо я зараз зреагую, якщо витрачу на це свій час, а комусь там не встигну допомогти.

Втомлюються всі. І, звичайно, я розумію людей, які відходять від цього руху. Я ще не можу перемкнути в себе в голові, що "пожалуй, стоп" — пішов я на сцену. Я не знаю.

озеров інтерв ю
Актор Харківського державного театру ляльок ім. Афанасьєва та волонтер Михайло Озеров. Фото: Суспільне Харків

Може, не стоп, а просто гальма? Трохи менше?

Ні-ні. Якщо так будуть думати хлопці, що сидять в окопах, то там гаплик. Давайте краще вони переможуть, а вже потім ми будемо себе жаліти й говорити: "Відпочиньмо". Не маю права. Це моє, внутрішнє.

Читайте також

Актор йде зі Львова до Харкова, щоб зібрати мільйон гривень "Госпітальєрам". СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

У Харкові волонтери плетуть маскувальні сітки для українських бійців з військової форми росіян

Волонтери зареєструють "Харків Залізобетон" як торговий знак: історія створення логотипа

На початок