Городецький і Черкаси: які будівлі належать авторству майстра

Городецький і Черкаси: які будівлі належать авторству майстра

Городецький і Черкаси: які будівлі належать авторству майстра

До дня народження майстра, що відзначають 23 травня, кореспонденти Суспільного поцікавилися у краєзнавця Сергія Ганницького, які будівлі у Черкасах належать авторству майстра та чим вони особливі.

Будинки, створені архітектором Владиславом Городецьким прикрашають не одне місто в Україні та пережили понад століття.

архітектор Владислав Городецький
Художня школа ім. Данила Нарбута (колишня Єврейська гімназія).

Будинок спроектував польський архітектор Владислав Городецький на початку 20 століття, розповіла директорка художньої школи імені Данила Нарбута Людмила Веселова. Тоді тут була єврейська гімназія. Пізніше готель. Зараз у залі, де відпочивали гості, стоять мольберти та натюрморти. Тут образотворчому мистецтву навчаються 470 учнів. Ці каміни залишилися із тих часів.

архітектор Владислав Городецький
Піч Городецького демонструє Анна Алабіна.

Заступниця директора художньої школи імені Данила Нарбута, а колись її учениця, Анна Алабіна показала піч, що і донині залишилася у закладі. Однак нею не користувалися близько пів століття.

"Я вже тут багато років працюю – 15 років. Я залишилася працювати у цьому класі. У дітей перша реакція – вони приходять, починають питати чи вона уже працює".

архітектор Владислав Городецький
Блакитний палац у Черкасах.

Так званий Блакитний палац у Черкасах (колишній готель "Слов'янський"), побудований на замовлення одного з найвідоміших у свій час підприємців Скорини за проектом архітектора Владислава Городецького в кінці ХІХ століття. Палац побудований з елементами таких стилів, як класицизм і модерн, а також має запозичення з будівель середньовічної близькосхідної архітектури.

Готель розміщувався на другому поверсі, а на першому були розміщені магазин годинників Зейгера та кондитерська "Константинополь". Після революції 1917 року радянська влада перейменувала готель у "Дніпро", а також організувала тут кав'ярню, приймальню нотаріуса і кілька держустанов. Надалі будівлю планувалося реставрувати, але в часи "перебудови" через нестачу коштів вона була зупинена. Реставрація була завершена в 1998.

архітектор Владислав Городецький
Сергій Ганницький.

Чи дійсно належить будівля художньої школи Нарбута авторству Владислава Городецького, як і Блакитний палац та Громадський банк нині питання, говорить краєзнавець Сергій Ганницький.

"Немає підтверджень документальних. Якщо про чоловічу гімназію можна прочитати в архіві, по жіночій гімназії у Київському архіві, то по іншим будівлям – це такі білі плями. Тобто саме час для дослідження. Нині у більшості зводять просто будівлю-коробку, яка естетики не несе. коли ти проходиш повз будівлю, яка збудована не лише Городецьким, а на початку минулого століття – вона має елементи, на яких твій погляд залишається. Ти намагаєся роздивитися ті всі елементи тому що люди в більшості хотіли, щоб ця будівля була прикрашена

архітектор Владислав Городецький
Центр дитячої та юнацької творчості.

Старий корпус музичного училища, приміщення центру дитячої творчості, – колишньої жіночої гімназії – це будівлі, які підтверджені документально, що є творіннями Городецького, розповів краєзнавець.

"Людина, яка має у своєму багажу велику архітектурну спадщину – це і Умань, і Київ… Для Черкас він став знайомий наприкінці 19 століття Рішення, які використав Городецький були новаторством на той час. Тогочасні технології були можливі для великих повітових міст. На кшталт Києва", – розповів Сергій Ганницький.

Городецький і Черкаси: які будівлі належать авторству майстра
Будинок лікаря у Мошнах.

Довідково: на Черкащині Городецький збудував гімназії в Умані та Черкасах (також торгово-виставкову палату, бойню), у Мошнах — лікарню, ґуральню та ректифікаторню в Байбузах.

Городецький і Черкаси: які будівлі належать авторству майстра
Будинок з химерами у Києві.

Авторка Тетяна Рева

Що відомо

Вибір редакції

На початок