"Виграшна ситуація для всіх". Як Девід Бекгем заробив понад 500 млн доларів після переходу до американської ліги МЛС

"Виграшна ситуація для всіх". Як Девід Бекгем заробив понад 500 млн доларів після переходу до американської ліги МЛС

"Виграшна ситуація для всіх". Як Девід Бекгем заробив понад 500 млн доларів після переходу до американської ліги МЛС
AP Photos

Деталі угоди англійця з місцевим клубом "Лос-Анджелес Гелаксі".

Експівзахисник збірної Англії Девід Бекгем уперше виїхав для виступів за межами Європи у 2007 році. Тоді футболіст іспанського "Реала" підписав контракт з американським "Лос-Анджелес Гелаксі", ставши найбільшою зіркою в історії місцевого чемпіонату МЛС.

Водночас заради переходу в "Гелаксі" шестиразовий чемпіон Англії та володар Кубка чемпіонів пішов на значне зниження своєї щорічної зарплатні. Якщо у Мадриді Бекгем отримував безпосередньо від клубу близько 25 мільйонів доларів, у Лос-Анджелесі йому пропонували майже вчетверо менше - 6.5 мільйона.

Проте журналіст Джо Помпліано у соціальних мережах розкриває деталі угоди Бекгема з американською стороною. Вони вказують: у довгостроковій перспективі англієць не лише не втратив гроші, але й значно додав у фінансовому плані.

Що передбачала угода Девіда Бекгема з "Лос-Анджелес Гелаксі"

Окрім зарплатні, Бекгем погодив з клубом відрахування від усіх доходів "Гелаксі". Англійцеві надходила частка від більшості фінансових операцій свого клубу: продажу квитків, укладання спонсорських угод, продажу атрибутики тощо.

Бекгем
Девід Бекгем - гравець "Лос-Анджелес Гелаксі", 2010 рік. AP Photos

Сумарно, зазначає Помпліано, з урахуванням усіх джерел доходу що в межах клубу, що за ними доходи Бекгема щорічно складали не менше 50 мільйонів доларів. А загалом за п'ять років у Лос-Анджелесі він отримав 255 мільйонів - найбільшу суму серед усіх тогочасних футболістів світу.

Іншим ключовим фактором переговорів стало право Бекгема на придбання права для свого місцевого клубу заявитися на чемпіонат МЛС за 25 мільйонів доларів. Лише напередодні, пише журналіст, клуб "Торонто" заплатив за своє право увійти до пулу клубів МЛС 10 мільйонів доларів.

Але відтоді середня вартість заявки клубу до ліги МЛС зросла на 1472 відсотки. Для порівняння: вже у 2019-му власники клубу "Шарлотт" віддали за право змагатися в чемпіонаті 325 мільйонів.

Від моменту переходу Бекгема до МЛС зросла і вартість телевійзного контракту ліги: з 8 мільйонів у 2006-му до 250 мільйонів у 2022-му. Водночас відвідуваність футбольних матчів на рівні МЛС збільшилася на 40 відсотків.

Бекгем почав обговорювати можливе придбання клубу МЛС після закінчення професійної кар'єри у 2013 році. Вже наступного року ліга оголосила, що Бекгем скористався правом стати власником місцевого клубу, що базуватиметься в Маямі. МЛС надала його клубу свою франшизу тільки у 2018-му, а вперше клуб під назвою "Інтер Маямі" зіграв у чемпіонаті вже 2020-го.

Бекгем
Девід Бекгем на матчі "Інтер Маямі" в серпні 2021 року. AP Photos

Після майже трьох років на рівні МЛС поточна ринкова вартість "Інтер Маямі" оцінюється у 585 мільйонів доларів - на 2240 відсотків більше за 25-мільйонний внесок, який група Бекгема заплатила за право створити клуб місцевого МЛС. Відтак команда зі штату Флорида замикає перелік топ-10 найдорожчих клубів ліги, який очолює ФК "Лос-Анджелес" з вартістю в 900 мільйонів.

Водночас саме перехід Бекгема до "Гелаксі" сприяв глобальній популяризації МЛС у світовому футболі. Помпліано називає угоду англійця з каліфорнійцями "виграшною ситуацією для всіх".

Хто такий Девід Бекгем

  • 47-річний власник та президент футбольних операцій американського клубу "Інтер Маямі".
  • Колишній півзахисник "Манчестер Юнайтед", "Реала" та національної збірної Англії. Переможець Ліги чемпіонів 1999 року в складі "Червоних дияволів".
  • Автор 17 голів у 115 матчах збірної Англії. Учасних трьох чемпіонатів світу (1998, 2002, 2006) та двох чемпіонатів Європи (2000, 2004).
  • Віддавався "Гелаксі" в оренду італійському "Мілану". Після закінчення контракту з каліфорнійцями перейшов у французький ПСЖ, за півроку завершивши професійну кар'єру влітку 2013-го.
На початок