Скасування аукціонів у Prozorro. Що відомо
Скасування аукціонів у Prozorro. Що відомо
Логотип "Prozorro" на моніторі комп'ютера, у Львові, 21 грудня 2017 р. Фото УНІАН

Кабінет міністрів змінив правила проведення аукціонів та тимчасово скасував торги у системі електронних закупівель Prozorro. В уряді це пояснюють, що таке рішення ухвалене у відповідь на блекаути. В Мінекономіки зазначили, що з жовтня близько 60% торгів відбувалися з одним учасником. У фракції "Слуга народу" вважають, що рішення Кабміну становить корупційні ризики і загрожує можливими спекуляціями.

Що кажуть у Мінекономіки

Заступниця Міністра економіки України Надія Бігун на брифінгу заявила, що до кінця року більшість торгів відбувалися без аукціону, оскільки в них брав участь один учасник.

"Починаючи з жовтня близько 60% торгів було з одним учасником. Цей тренд, що на тендер приходить учасник збільшувався і на кінець грудня ми мали 88% торгів з одним учасником. В принципі ці торги вже без аукціону", — сказала вона.

Бігун пояснила, що таке рішення забезпечить рівні права для бізнесу незалежно від регіону.

"Для того, щоб змінити цю ситуацію, що дати бізнесу розуміння, що правила гри будуть рівними, що попри блекаут буде можливість подати взяти участь в тендері, незалежно від регіону, чи цей регіон більше обстрілюється — було ухвалено це рішення (про призупинення онлайн торгів)", — сказала заступниця міністра.

Вона зазначила, що від аукціонів відмовились поки що на 6 місяців, але термін можуть змінити відповідно до ситуації.

Що кажуть у "Слузі народу"

Як повідомила речниця фракції "Слуга народу" Юлія Палійчук, депутати просять уряд внести зміни до постанови, мінімізувавши корупційні ризики.

"Фракція "Слуга народу" направила уряду звернення щодо ситуації, пов'язаної зі скасуванням аукціонів у системі Prozorro на час воєнного стану… Депутати просять переглянути положення постанови, ініціювавши зміни до неї або ж надавши роз'яснення стосовно стратегії мінімізації корупційних ризиків через ухвалене рішення й набуття ним чинності", — написала Палійчук у Telegram.

Вона наголосила, що у фракції вважають, що рішення Кабміну становить корупційні ризики і загрожує можливими спекуляціями.

"Прийняття постанови №1495 несе низку корупційних ризиків, а також може викликати публічний резонанс та можливі спекуляції на вказаній темі, що може негативно вплинути на рівень довіри громадськості до системи Prozorro", — процитувала речниця лист фракції уряду.

Максим Нефьодов, один з ідеологів провадження системи публічних закупівель Prozorro у коментарі Суспільному заявив, що не бачить "зради" у рішенні уряду, однак треба стежити, щоб тимчасове рішення не продовжили і воно не стало постійним.

За його словами, скасування аукціонів означає, що замість трьох раундів зниження ціни на пропозицію будуть використовуватися просто закриті пропозиції.

"Тобто їх будуть подавати, вони будуть відкриватися, і відповідно той, хто подав найнижчу пропозицію, той переможе. Пояснення цьому це перебої з електрикою, інтернетом в Україні, які роблять участь в аукціонах для деяких учасників торгів дуже незручним або навіть неможливим, і в результаті ставлять їх в неконкурентне становище, а також призводять до того, що якісь тендери просто не можуть відбутися через те, що люди не можуть просто на них включитися", — сказав Нефьодов.

Він пояснив, що аукціони можуть тривати і кілька годин, тому у нинішній кризовій ситуації у рішенні уряду є логіка.

"Я не бачу в цьому, знову таки з поправкою на війну, якоїсь надзвичайної зради, зрозуміло, що в цих умовах пріоритет з точки зору системи закупівель — це проводити тендери, проводити їх вчасно, не допускати того, що під приводом цього будуть кричати, що давайте взагалі скасуємо використання електронної системи, перейдімо виключно на прямі договори, які десь будуть утаємничені і т.д. Це набагато більша шкода для грошей платників податків і для реформи в цілому", — зазначив Нефьодов.

За його словами, це рішення є компромісом і суттєво краще, ніж попередні рішення про скасування тендерів взагалі, про дозвіл проводити прямі закупівлі без тендеру, без збору пропозицій, без використання електронної системи, закриття даних, ковідні постанови і т.д.

"Тому, якщо обирати у кризових умовах з цих варіантів, то скасування аукціону — це точно набагато менше зло", — сказав він.

Водночас Нефьодов наголосив, що треба стежити за цим, аби це тимчасове рішення не стало постійним.

"Щоб воно не перетворилося на, як знаєте, у нас завжди відтягується і відтягується, а далі продовжується і продовжується, і робиться вічно, як умовно питання з євробляхами чи чимось подібним. Тому я дуже сподіваюся, що громадськість, журналісти і політики будуть за цим слідкувати", — сказав він.

Читайте також

Україна з осені відновить приватизацію в умовах війни

Кабмін призупинив електронні аукціони в системі Prozorro

На початок