Наступного року Україна закупатиме зброю напряму у виробників — Резніков

Наступного року Україна закупатиме зброю напряму у виробників — Резніков

ЗМІ
Наступного року Україна закупатиме зброю напряму у виробників — Резніков
Міністр оборони України Олексій Резніков. Фото: УНІАН

У 2023 році Україна зможе закупати зброю напряму у компаній-виробників завдяки створенню Агенції оборонних закупівель.

Про це в інтерв’ю LB.ua розповів міністр оборони Олексій Резніков.

"Агенція оборонних закупівель уклала вже контракти безпосередньо з серйозними виробниками реальної зброї без жодних посередників, з брендами, відомими на весь світ. І вже у 2023-му році ми будемо отримувати зброю або амуніцію саме безпосередньо від тих підприємств. Напряму", — зазначив він.

Міністр нагадав, що він оголосив своєю метою створення Агенції під час виступу 4 листопад 2020 року, коли Верховна рада призначала його на посаду за поданням президента Володимира Зеленського.

"Там я сказав, що основним питанням є створення такого агентства, тому що таке агентство існує в НАТО. Це один із чинників НАТО. Три головні для НАТО речі, щоб Україна набула статусу члена в Альянсі: це цивільно-демократичний контроль, друге – прозорість закупівлі і зрозумілість логістики, і третє – спільне планування операцій", — зазначив він.

Резніков пояснив, що цивільно-демократичний контроль в Україні вже втілюється шляхом того, що він – цивільний міністр, а не генерал чи полковник.

"Щодо другого, я сказав, що створюю таке ж саме агентство, як у НАТО, це такий собі умовно військовий "Амазон", щоб прибрати оборудки, корупцію і сумнівні схеми при закупівлі військової техніки, і не тільки військової. І це був мій план. Я створив цю агенцію. І я знайшов Дениса Шарапова, він був заступником у Павла Рябікіна, міністра Мінстратегпрому, я вмовляв його мені "позичити", умовно кажучи, на період війни. Мені Офіс президента довго не погоджував його кандидатуру, тому що заступники спочатку погоджуються", — розповів посадовець.

Він додав, що нині опікується створенням ще одного агентства, яке займатиметься тиловим забезпеченням.

"Харчування, одяг, паливо, все, що не стосується озброєння і військової техніки. І те, що там хтось розказує, комусь не подобається, галас якраз в тому числі здійснили ті, кому я перерізав ланцюжки їхніх оборудок. Тому що міністерство має займатися політиками, департаменти мають займатися політиками, як сказано про це в законі, а агентство якраз має займатися закупівлями", — наголосив Резніков.

Що відомо про Агенцію оборонних закупівель

28 листопада Олексій Резніков повідомив, що в Україні створили дві агенції, які займатимуться оборонними закупівлями за стандартами НАТО. За його словами, при Міністерстві оборони працюватимуть два агентства:

  • "Агенція оборонних закупівель", яка займатиметься всім, що стосується озброєння.
  • Інше неназване агентство за прозорими західними стандартами закуповуватиме амуніцію, паливо, харчування та інші "тилові" речі, займатиметься питаннями логістики.

За словами Резнікова, "Агенція оборонних закупівель" створювалось за зразком натівської логістичної організації NSPA (NATO Support and Procurement Agency), щоб зробити закупівлі зброї для України прозорими та унеможливити корупцію.

Міністр зазначив, що робота зі створення Агенції розпочалася наприкінці січня і мала закінчитися у березні. Але через війну завершення процедур було відкладено, адже виникло безліч нагальних завдань.

За його словами, створення "Агенції оборонних закупівель" — це відповідь на "сірі схеми різноманітних спецекспортерів, які накручували комісію, бонуси і ще бозна-що, бо ринок озброєння дуже складний".

Як розповів міністр, налаштуванням комунікації з NSPA, налагодженням протоколів та "прозорої, зрозумілої, транспарентної" системи закупівель у перевірених НАТО постачальників займається його заступник Денис Шарапов, призначений на посаду у квітні 2022 року.

Дивіться також: Рік, коли ми стали сильними. 2022-й у фотографіях Суспільного
На початок