Юрай Санітра - про результати України на етапах Кубка світу з біатлону, зміни у складі, стан Підручного і Блашко

Юрай Санітра - про результати України на етапах Кубка світу з біатлону, зміни у складі, стан Підручного і Блашко

Ексклюзивно
Юрай Санітра - про результати України на етапах Кубка світу з біатлону, зміни у складі, стан Підручного і Блашко
Biathlon.com.ua

Велике ексклюзивне інтерв'ю старшого тренера чоловічої збірної України для Суспільне Спорт про підсумки 2022 року.

Збірна України з біатлону пішла на новорічну перерву після виступів у національному чемпіонаті. Українські біатлоністи виступили на трьох етапах Кубка світу і мають один фініш у топ-10 - Артем Прима посів десяте місце у гонці переслідування в Ансі.

Виступи на Кубку світу збірна України проводила після тривалої перерви. У лютому біатлоністи взяли участь на Олімпіаді в Пекіні, після чого через повномасштабне вторгнення РФ в Україну пропустили заключні етапи. А на початку сезону проблеми зі здоров'ям виникли у капітана команди Дмитра Підручного, якого прооперували через проблеми з коліном.

Попри це, чоловічій збірній Україні вдається втриматися у топ-10 заліку Кубка націй з біатлону. І, крім цього, залучати молодих біатлоністів: на етапах Кубка світу вже встиг дебютувати 19-річний Віталій Мандзин.

Читайте також: "Замінити Підручного зараз складно". Санітра – про плани на етап у Гохфільцені, не найсильнішу естафету й дебют Мандзина

Після закінчення чемпіонату України старший тренер чоловічої команди Юрай Санітра дав ексклюзивне інтерв'ю Суспільне Спорт, у якому підбив підсумки року для збірної.

Санітра дав оцінку результатам чоловічої збірної України на Кубку світу, розповів про те, на кого розраховує у другій частині сезону, а також розказав про стан Дмитра Підручного та біатлоністки Дар'ї Блашко, яка проводить підготовку під його керівництвом.

 • Про результати на перших трьох етапах Кубка світу

"Якщо об'єктивно дивитися на аналіз першого триместра, то потрібно це робити з двох сторін. Перша - довгий період [без біатлону], який ми мали після попереднього сезону. Хлопці після Олімпіади займалися не лише спортом, але й іншими питаннями в особистому житті. Друга - те, що наша команда, враховуючи проблеми зі здоров'ям у Підручного, була не у найсильнішому складі. Тому вся відповідальність була на трьох спортсменах, які наразі є лідерами: Артем Прима, Антон Дудченко та Богдан Цимбал. І, як я вже казав на початку сезону, будемо працювати над тим, щоб могли долучити і підготувати спортсменів на наступний сезон, які мають перспективу перед наступною Олімпіадою-2026. Саме тому отримали шанси стартувати Лесюк, і Насико, і молодий Мандзин, який набуває досвіду".

Читайте також: "Ніяких конфліктів немає". Тренер жіночої збірної України з біатлону - про стан команди і плани на етапи Кубка світу

"З точки зору індивідуальних результатів гадаю, що потрібно дуже позитивно дивитися на результати Артема Прими: наприкінці триместра 10-е місце у переслідуванні і 18-е у спринті - це дуже високий результат для такої конкуренції, яка є зараз. Особливо на фоні норвезької збірної, яка прилетіла з іншої галактики - вони нікому не дозволяють займати місця на подіумі. Той самий Антон Дудченко, у нього трохи нестабільна стрільба, проблеми зі стабільністю фізичного стану. Впевнений, що він ще буде далі прогресувати. Що стосується Цимбала, у нього теж є великий запас у плані фізики. Лесюк вперше у своїй кар'єрі отримав більше можливості для старту, і його три фініші в очках показали, що він зробив крок уперед. Але потрібно більше боротися за вищі позиції, я б уже очікував від нього і результату близько 20-го місця. Це дає можливість дивитися й естафету: ми можемо бачити, якою сильною є естафета з Підручним, а якою - без нього. Тому він наразі є незамінним у нашій команді, всі знають, яка з ним ситуація".

Дмитро Підручний
Biathlon.com.ua
 • Хто зі спортсменів отримає шанси на наступні старти сезону

"Будемо дивитися далі на прогрес. Знаю, що всі хочуть знати найближчу перспективу. У січні розпочинаємо підготовку до чемпіонату Європи, який на нас очікує наприкінці місяця, і чемпіонату світу на початку лютого. Будемо більше давати можливостей спортсменам з Кубка IBU: на етапі у Поклюці дав шанс Ткаленку і планую ще надати його Тищенку та Насику, щоб на основі результатів та їхнього стану могли зробити найсильніший склад на чемпіонат Європи, а потім - на чемпіонат світу".

 • Про участь Мандзина на Універсіаді

"Що стосується Мандзина, то він буде з нами у Поклюці, але більше будем готувати до його змагань. 10 січня він летить до США на Універсіаду, потім повернеться і готуватиметься до юніорських чемпіонатів Європи та світу. Планувати його старти на Кубок світу не будемо, більше дивитимемося на те, щоб він показав себе у своїй категорії юніорів".

 • Чи зробили помилку лікарі збірної у способі лікування травми Підручного

"Звинувачення лікарів збірної? Ні, гадаю, що це задумки "деяких спеціалістів", які хочуть бути хитрішими, ніж є насправді. Думаю, що все правильно зробили, бо і час, і місце, і спосіб, якими проводили операцію, були подарунком долі - потрапити до рук найкращого фахівця у Німеччині нелегко. Все зроблено правильно, гадаю, що Дмитро поступово починатиме тренування. Він вже робить тренування, які дозволяє його стан, почав роботу з верхньою частиною тіла, щоб перерва була якомога меншою. Скажу, що він готовий, і до чемпіонату світу буде у такому стані, що повноцінно виступатиме".

 • Про можливу відсутність у Поклюці Артема Прими
"У цей час, на початку другого триместра, будем страждати і через Артема Приму, якому потрібно зробити корекцію через проблеми зі здоров'ям. До цього ж додалися ще й проблеми з коронавірусом, але, на щастя, що без сильних наслідків. Можливо, що Прима пропустить етап Кубка світу у Поклюці".
Прима
Getty Images
 • Про вибір на користь Ткаленка, а не Тищенко на Кубок світу у Поклюку

"Ми дивилися програму гонок, що будуть на етапі Кубка світу та Кубку IBU. У Поклюку взяли Ткаленка, який показав гарний стан. У Тищенка є проблеми зі спиною, тому краще його спробувати в Брезно-Осрблі, щоб не ризикувати. Бо і так маємо достатньо пацієнтів у команді та спортсменів під питанням. І далі на Рупольдинг та Антгольц-Антерсельву будуватимемо найсильнішу команду перед чемпіонатами Європи та світу, де будемо боротися за результати, які від нас хочуть бачити вболівальники".

 • Чи буде склад на Євро найсильнішим
"Так, маємо від початку сезону план, що у першому році після олімпійського будем стартувати на всіх Кубках світу і поставимо найсильніший склад на Євро. За термінами він не підходить для [чемпіонату світу] в Обергофі, але хочемо боротися за медалі вже на чемпіонаті Європи".
 • Про склад на перший етап Кубка IBU у Брезно-Осрблі

"Хто буде у складі на перший Кубок IBU? Тищенко, Насико, Телень і додатково два спортсмени - якщо я не помиляюся, Пономаренко та Доценко".

 • Про роботу тренера Ігора Ященка з чоловічою і жіночоми командами "Б"

"Ігор має складну ситуацію, оскільки тренер Микола Зоц не хотів далі продовжувати з командою "Б". Від нашої команди йому допомагає Роман Лейбюк, сервіс-помічники, два тренери жіночої команди, серед яких Олег Меркушин. Так, ми завжди у контакті, особливо коли це стосується чоловічої збірної. Працюємо як одна команда, щоб і збірна "Б" займалася на такому рівні, що коли з'явиться потреба - відправити хороших спортсменів на етапи Кубка світу".

 • Про результати і роль Артема Прими в команді

"Артем - спортсмен досвідчений, до нього має бути специфічне ставлення. Він вже не може працювати за такою програмою, як Дудченко чи Мандзин. Тому дивимося на те, щоб не перезавантажити його. У грудні він показав дуже хороший рівень у фізичному стані. І втримати його на такому рівні - наша мета перед чемпіонатами Європи та світу. У січні він матиме невеликий спад за планом, щоб наприкінці місяця він зміг піднятися знову на такий рівень. Прима нам потрібен не лише для індивідуальних результатів, але й для естафет, мікстестафет. Тому Артем зараз дуже важливий елемент нашої команди".

 • Про високий рівень підготовки Дудченка перед сезоном

"Антон цього року має хорошу базу підготовки. Можу сказати, що з нашої команди він мав найкращі можливості для тренувань весною. Це покаже сезон, але він зробив достатній об'єм роботи в аеробному режимі і продемонстрував, що якщо в нас є хороший матеріал, то лижі на рівні з французами та шведів, а він може бігти з будь-яким спортспеном на трасі, коли є конкуренція. Йому треба попрацювати ще над стабільністю у стрільбі, оскільки він жодного разу у сезоні не зробив для себе хорошу базову позицію у спринті, щоб у гонці переслідуванні підходити краще і показати себе. Але Антон має дуже хорошу перспективу у своїй кар'єрі".

Дудченко
biathlon.com.ua/Dmytro Yevenko

"Участь Дудченка у "Різдвяній гонці"? Для нього це перша можливість показати себе, отримати хороший досвід. "Різдвяна гонка" - це не гонка для результату, а просування спортсменів, України, щоб там підіймався прапор на стадіоні. Щоб розуміли, що біатлон в Україні був, є та буде. Чи буду я там? Ні, оскільки мені треба також вирішити особисті проблеми, на які далі не матиму часу. У нас виїзд 1 січня, а повертатися будемо після чемпіонату світу 20 лютого. Не пам'ятаю, скільки сам брав участь у "Різдвяних гонках". Там треба зняти напруженість, сприймати старт як велике шоу для глядачів та набрати хороший досвід. Впевнений, що йому це допоможе далі, особливо у впевненості у стрільбі".

 • Про результати Дар'ї Блашко у сезоні Кубка світу

"Скажу, що вона виступає далеко за своїми можливостями, враховуючи літній відрізок, виступ на літньому чемпіонаті світу з біатлону. У Рупольдингу я очікував, що вона буде лідеркою команди, але так не вийшло. Спочатку не могли зрозуміти, що сталося, але зараз, коли був час подивитися вдома на те, де вона знаходилася і що робила, прийшов до висновку... У минулому сезоні перед Олімпійськими іграми вона була не готовою наскільки це було потрібно, боролася до останнього моменту за потрапляння на Олімпіаду. Наприкінці січня вона мала останній старт сезону, під час Олімпіади сильно захворіла коронавірусом, а після неї повернулася до України і місяць просиділа у підвалі, ми знаємо, у яких умовах.

Блашко втратила дуже багато особистого матеріалу, гвинтівку, яка була для неї дуже важливою. І всі ці моменти перед початком сезону дуже сильно тиснули на її психологічний стан, що трансформувалося і у фізичний стан. Вона не довіряла собі, своїй стрільбі. Зараз ми розпочали роботу над тим, щоб повернути її до рівня 2-річної давності, коли вона зі мною та нашою командою займалася. Блашко виконала роботу, навантаження були для неї більшими, ніж вона могла виконати. Дар'я приєдналася до нашої команди лише в Обергофі, це було на початку червня. Це вже пізно".

Блашко
фото ФБУ
"Цей сезон - дуже важкий, але побачимо, як вона після короткої перерви [виступить]. Вона зараз перебуває на зборі в Поклюці, я їй зробив спеціальну програму, щоб перспективно витягнути [на вищий рівень]. Блашко потрібна жіночій команді як сіль для хлібу, щоб вона була готовою до чемпіонатів Європи та світу".
 • Про зміну президента федерації біатлону України

"Зміна керівництва федерації? Я не приділяв цьому особливої уваги, оскільки це стосувалося спортивної політики в біатлоні. Я маю професійне відношення до цього, поважаю позицію президента, коли був Володимир Бринзак - поважав його, зараз - Івана Крулька, якого обрали люди з українського біатлону. Поважаю його, виконую свою роботу, щоб він як президент був задоволений, і за мою діяльність та результати був гарний розвиток біатлону в Україні".

На початок