Олімпійську медалістку з плавання засудили на 12 років у Білорусі через діяльність проти режиму Лукашенка

Олімпійську медалістку з плавання засудили на 12 років у Білорусі через діяльність проти режиму Лукашенка

Олімпійську медалістку з плавання засудили на 12 років у Білорусі через діяльність проти режиму Лукашенка
AP Photo/Michael Sohn

Вона покинула Білорусь два роки тому.

Мінський міський суд заочно засудив до 12 років ув'язнення двох білоруських спортсменів: чемпіонку світу та олімпійську медалістку Лондона-2012 та Ріо-2016 з плавання Олександру Герасименю та гандболіста Олександра Опейкіна. Про це повідомляє "Радіо Свобода".

Крім ув'язнення суд ухвалив рішення про стягнення зі спортсменів штрафу у розмірі близько 220 тисяч доларів. Для цього він наклав арешт на банківські рахунки та майно Герасімені.

За що білоруський суд засудив Олександру Герасименю та Олександра Опейкіна на 12 років

Герасименя та Опейкін у 2020 році покинули Білорусь після президентських виборів. Тоді ж вони стали засновниками Білоруського фонду спортивної солідарності. Його завданням стала допомага білоруським спортсменам, які стали жертвами репресій через свої політичні погляди.

Опейкін є виконавчим директором Фонду, а Герасименя раніше була його головою. Діяльності цієї організації посприяла тому, що з Білорусі до інших країн спортивні федерації перенесли ряд змагань. Висловлюючи незгоду з режимом Лукашенка, міжнародні федерації відібрали у Білорусі право на проведення чемпіонат світу з хокею у 2021 році та етап Кубка світу з біатлону у минулому сезоні.

Як зазначається у вироку Мінського міського суду, саме ця діяльність стала причиною покарання спортсменів.

"Білорусь втратила низку великих спортивних заходів, що завдало значної іміджевої та фінансової шкоди, підірвало престиж країни на міжнародній та політичній арені, дискредитовало керівництво спортивної галузі та держави".

Хто такі Олександра Герасименя та Олександр Опейкін

  • Олександра Герасименя – чемпіонка світу (2011-й та 2012 років) та Європи (2010-й та 2012 років) з плавання, на Олімпійських іграх тричі була на п'єдесталі: у 2012 році вона стала віце-чемпіонкою на 50 та 100 метрів, а через чотири роки була третьою на дистанції 50 метрів. Усі медалі на Олімпіаді Гермасименя завоювала вільним стилем.
  • 2020 року підписала відкритий лист із вимогою визнати недійсними результати президентських виборів, у яких нібито переміг Олександр Лукашенко. Після цього переїхала до Вільнюса.
  • Олександр Опейкін – засновник мінського гандбольного клубу "Вітязь-Леон". У 2020 році цей клуб був знятий з розіграшу чемпіонату Білорусі після акції протесту проти арешту баскетболістки Олени Левченко.

Що відомо

  • Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну міжнародні спортивні федерації виключили разом з росіянами білоруських спортсменів.
  • У грудні 2022 року Міжнародна федерація легкої атлетики не планує скасовувати бан для Росії та Білорусі.
  • МОК не збирається знімати відсторонення з російських та білоруських атлетів.
На початок