Укриття, премія та здійснення мрії: інтерв'ю з міським головою Черкас

Укриття, премія та здійснення мрії: інтерв'ю з міським головою Черкас

Ексклюзивно
Укриття, премія та здійснення мрії: інтерв'ю з міським головою Черкас
Суспільне Черкаси

За понад триста днів повномасштабної війни Черкаси стали другою домівкою для тисяч переселенців й одним із найбільших волонтерських хабів в Україні, пережили сотні повітряних тривог і кілька блекаутів.

Як в місті справляються із основними викликами воєнного часу, розповів Суспільному в ексклюзивному інтерв'ю міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.

Як розпочалася повномасштабна війна для міського голови Черкас?

"24 лютого я був вдома. Дружина мене розбудила, бо їй зателефонувала наша знайома з Нью-Йорку і сказала, що бомблять Київ. Я пізно ввечері повернувся зі столиці. Відразу ж тоді зателефонував голові Черкаської ОВА і сказав "Зустрічаємось в Черкаській обласній державній адміністрації". Фактично, через 5-7 хвилин я вже був на місці, і ми вирішували, що робити далі. Ясно, що з перших днів ми багато чого не розуміли – що відбувається, як відбувається. Але ми старалися діяти злагоджено, робили все можливе, щоб уникнути паніки та хаосу. Найважчим був інформаційний вакуум".

Підтримка ВПО, укриття та премія - підсумки року з міським головою Черкас
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко та журналістка Суспільного Марія Гаврилян, 22.12.22. Суспільне Черкаси

Які виклики вас очікували в перші дні війни?

"Місто в перші дні прийняло величезну кількість внутрішньопереміщених осіб. Нині їх у Черкасах, офіційно зареєстрованих (які залишилися) більш як 30 тисяч, а за неофіційними даними – близько 60 тисяч. Тоді було ще більше. Розпочинали роботу гуманітарні хаби, гуманітарні вантажі, жителі міста відгукнулися і допомагали всі, хто чим міг. Усі їхали на захід України, автомобілі стояли в 4-5 черг. Ми створювали блокпости, бо ніхто не знав, де будемо зустрічати ворога. Але я чітко усвідомлював, що буду з жителями міста до кінця".

На нашу долю випала історична місія – перемогти Росію. І ми цю місію виконаємо з честю.

Як ви підтримуєте родини загиблих черкащан у російсько-українській війні?

"Яка б підтримка не була – це не замінить сьогодні батька, брата... Це, напевно, найважче, що доводиться робити – відвідувати похорони, повідомляти рідних, організовувати траурні процесії. Різні ситуації бувають, і увійти в роль тих працівників неможливо. Найгірше з того, і бере злість за те, що сиротами залишаються діти".

Як у місті допомагають внутрішньо переміщеним особам?

"Моя мрія була у мирний час – щоб місто стало більшим за 300 тисяч. На жаль, ця мрія здійснилась у досить буремний період для нашої країни. Вартість та оренда житла в Черкасах набагато менша, аніж на заході України. До нас приїхали багато людей з Харківщини, Херсонщини, Донеччини, Луганщини. Також ми розмістили у себе підприємства, які евакуювались через воєнні дії. Влаштували один пункт проживання для ВПО на 350 людей, пункт ще на 150 людей плануємо завершити до кінця січня. Наступного року плануємо всі закинуті дитсадки та всі ті приміщення, які не використовуються у Черкасах, привести до ладу, відремонтувати і зробити з них центри розміщення людей, які до нас евакуйовуються".

Блекаут у Черкасах показав, що місто може залишитися без води та тепла. Чи купили генератори для обленерго та водоканалу, щоб запобігти таким ситуаціям?

"Коли відбувається блекаут, то потрібен якийсь час, щоб запустити це все, тому що йде збій системи, місто заходить в острівну систему, працюють генератори. Наразі місто на 100% забезпечене генераторами – і теплопостачання, і водовідведення мають працювати. Працюємо наразі над водопостачанням, щоб вода була доступна хоча б до 5-7 поверху безперебійно. Але я скажу, що водопостачання можна забезпечити, основні питання – це каналізація та тепло. Коли буде водовідведення та опалення, місто буде жити. Працюємо над цим завданням, повністю прийнята програма компенсації генераторів, комунальні підприємства забезпечені усім необхідним на 90%. Деякі генератори зараз в дорозі, їдуть з-за кордону, тому з середини січня місто буде забезпечене на всі 100%".

Кому і як у Черкасах компенсуватимуть вартість генератора
Підтримка ВПО, укриття та премія - підсумки року з міським головою Черкас
Суспільне Черкаси

Ми живемо в умовах повномасштабної війни. Не найголовніша проблема у нашому житті, що у сусіда світиться світло в будинку. Найголовніша проблема – це відвоювати нашу територію.

Бюджет Черкас на 2023 рік ухвалений, на що будуть основні витрати?

"Депутатський корпус підтримав цей документ одноголосно. В сесійній залі не було питань, тому що і бюджетна комісія, і всі інші профільні комісії його опрацювали до цього. Основне питання – це резервний фонд, який ми використовуємо в разі надзвичайних ситуацій. Більше пів мільярда гривень резервного фонду передбачено на випадок надзвичайної ситуації, щоб місто жило і працювало. Ніяких капітальних видатків не розглядалося, тобто не будуть спрямовуватися кошти ні на які тротуари, дороги, і т.ін. Якщо мова йде про капітальне будівництво – то це укриття, забезпечення соціально-економічного розвитку міста, соціальний захист внутрішньопереміщених осіб і тих людей, хто цього потребує".

Укриття в Черкасах: розкажіть, про їх наявність та чи будуть їх модернізувати?

"Часто жителі міста хочуть так, щоб в укриттях було, як в домівках. Друзі – це укриття, там не може бути гарної плитки, гарних стін, зате там є все необхідне для забезпечення та підтримки життєдіяльності людей, якщо вони там раптом опинилися. Фактично є найпростіше укриття, є ті укриття, які не є власністю Черкаської міської ради. Всі ті укриття, які у власності міста, всі функціонують, всі працюють, там все забезпечено. Є ті укриття, які були 20-30 років тому, вони продані, працюємо над відновленням. Зараз працюємо над тим, щоб поставити найпростіші укриття у кількох мікрорайонах Черкас, щоб можна було дістатися швидко, відповідно до норм – за 3-5 хвилин. Маємо те, що маємо, робимо все можливе, "Пункти незламності" працюють, вони забезпечені генераційними установками. Але по-різному працюють, є такі "Пункти незламності", куди щоранку приходять люди і кажуть "Так, зробіть нам кави", вони напевне переплутали пункт з місцевим кафе".

Премія розміром 400% від окладу — те питання, що схвилювало містян. Розкажіть, будь ласка, про яку суму йдеться?

"В гривнях це за місяць 30 тисяч. Я всю премію віддав на антидронові рушниці полку "Азов" в цьому році. І в наступному, я думаю, що віддам. Я вам скажу, що ніхто нікому не заважає віддавати іншим те, що маєш. Я собі поставив за мету, і моя родина теж, що тільки з родинного бюджету ми 9 автомобілів віддали для ЗСУ. І дай Боже, тому що ці авто будуть служити нашій країні".

Чи маєте плани на 2023 рік?

"Не треба вдягати рожеві окуляри – ми будемо битися за нашу територію з запеклим ворогом. І нам потрібно налаштуватися на затяжну зиму, будуть гарячі події, і нам потрібно зрозуміти, що ми будемо воювати, поки не виженемо ворога. І це ми повинні все усвідомити. І на сьогодні потрібно все переналаштувати на військову економіку, все повинно бути тільки для перемоги. Підтримувати потрібно всіх. Підтримувати одне одного".

Повне відео

Інтерв'юерка — Марія Гаврилян

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок