Унікальні експонати херсонських музеїв

Унікальні експонати херсонських музеїв

Унікальні експонати херсонських музеїв Суспільне Херсон

Картини, книги із автографами, альбоми - унікальні експонати двох херсонських музеїв. У Міжнародний день музеїв Суспільне розпитало наукових співробітників херсонських закладів про те, якими експонатами вони пишаються, та які зможуть побачати відвідувачі вже після карантину.

Херсонський обласний художній музей був відкритий 27 травня 1978 року і носить ім'я українського художника Олексія Шовкуненка.

"В нашій колекції представлена одна з кращих робіт в його творчості, це картина "Півонії і ромашки" 1950 року. Вона дуже типова для Шовкуненка, написана пастельними мазками. Художник дотримується яскравого колориту, звичного для більшості його робіт, особливо післявоєнного часу. Залишається враження безпосередньості моменту споглядання натури, а саме запашних свіжих квітів", - розповідає заступниця директора з наукової роботи музею Владислава Дяченко.

Унікальні експонати херсонських музеїв

Олексій Шовкуненко/"Півонії і ромашки"

Владислава говорить, що важко визначити, якийся один експонат, бо колекція Херсонського обласного музею дуже різноманітна. Вона переконана, що не залишить байдужим жодного відвідувача і робота художника Миколи Пимоненка, яка називається "Великодня Заутрення" 1910 року.

"Художнику вдалось передати життя українського народу, його традиції та звичаї свята. Художник передає тонку межу між ніччю, що відходить, та днем, що починається. Зображує натовп, що чекає священника, який має вийти із церкви аби посвятити приношення, які принесли люди", - розповідає Владислава Дяченко.

Унікальні експонати херсонських музеїв

Микола Пимоненко /"Великодня Заутрення"

Представила вона і третю роботу, бо вважає її однією з найкращих у музейній колекції.

" Вона представляє творчість одного із найвідоміших художників світу - це Пітер Лелі, послідовник славетного Ван Дейка. Картина ця називається жіночий портрет. Вона написана у другій половині сімнадцятого століття під час правління в Англії Карла ІІ. Це портрет англійської аристократки з собачкою. На жаль, сьогодні ми не можемо назвати її ім'я, воно залишається невідомим. Ця робота для нас дуже важлива, має інвентарний номер один. Потрапила вона до нас із колекції Марії Корніловської і сьогодні є окрасою музейної експозиції".

Унікальні експонати херсонських музеїв

ПІтер Лелі/ Жіночий портрет

Літературний музей, є відділом Херсонського обласного краєзнавчого музею, який заснували у 1963 році на базі Археологічного музею. Про його експонати розповідає старша наукова співробітниця Вікторія Мусійко:

"На перехресті проспекту Ушакова та вулиці Театральної знаходиться невеличний будиночок, який херсонці знають як музей-квартиру Бориса Лавреньова чи літературний музей. У цьому музеї безліч дуже цікавих і незвичайних експонатів. Є зовсім невеличкі, є масивні, є ті, які ми вважаємо гордістю: книги з автографами авторів, речі письменників, їх фотокартки. Є музейні предмети, які відразу привертають увагу. Серед них картина, автором якої є художник, письменник, поет, "батько футуризму", Давид Давидович Бурлюк. Картина називається "Чорнянка". На ній зображено краєвид села у Херсонській губернії, яке стало батьківщиною футуризму. На картині - будинок, у якому мешкала родина Бурлюків. Виконана у стилі імпресіонізму. Вона вражає кольорами - зелене поле, блакитне небо, рожевий дім".

Унікальні експонати херсонських музеїв

Давид Бурлюк/"Чорнянка"

Картина зберігалась у колекції Бориса Лавреньова, у його квартирі. Зараз ця картина експонується на виставці "Футуристичні сновидіння". На цій же виставці можна побачити альбом футуриста Олексія Кручоних "Увесь Херсон в шаржах і портретах".

" Виданий цей альбом був у 1910 році у Херсоні. У ньому зображені відомі херсонці. Серед них вчителі, і військові, і лікарі, і чиновники. Зображені у ньому херсонці не зраділи, коли побачили цей випуск альбому, який продавався у місцевих магазинчиках. Вони скуповували альбом, через це його примірників майже не збереглося. Робили це не для того, аби зберегти свої зображення для нащадків, а для того щоб знищити. Не оцінили гумору, і вважали ганьбою опинитись на його сторінках", - розповідає Вікторія Мусійко.

Унікальні експонати херсонських музеїв

Олексій Кручоних /"Увесь Херсон в шаржах і портретах"

Ці та інші музейні предмети можна побачити на виставках літературного музею після карантину. Окрім літературного відділу, експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею можна буде побачити в основному корпусі та у будівлі відділу природи.

Єлизавета Жарких, Таміла Іванова

.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди