"Співчуваю тим, для кого рівність — експеримент". Директор НАНЦ про ставлення до полярниць

"Співчуваю тим, для кого рівність — експеримент". Директор НАНЦ про ставлення до полярниць

Ексклюзивно
"Співчуваю тим, для кого рівність — експеримент". Директор НАНЦ про ставлення до полярниць Фото: Національний антарктичний науковий центр

Керівник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий прокоментував роботу жінок на станції "Вернадський" і заявив, що полярниці стикаються з побутовою дискримінацією від чоловіків, тому на станції планують проводити просвітницьку роботу з гендерної рівності.

"Я б це не називав гендерною політикою. Мені здається, що як керівник державної установи я першою чергою зобов'язаний дотримуватися Конституції України. І рівність чоловіка і жінки в цій Конституції описана. Якщо для когось рівність чоловіка і жінки є гендерним експериментом, я можу тільки поспівчувати цій людині. Це мабуть дуже важко – жити не в тому столітті, в якому живе решта людства", — заявив Дикий в інтерв'ю Суспільному.

Він зазначив, що не може вважати новою гендерною політикою базове дотримання свободи людини, які чітко передбачають, що чоловік і жінка є рівними. Зокрема в кар'єрних можливостях, можливостях займатися наукою, брати участь в конкурсах на заміщення вакансій.

Дикий підтвердив, що до його приходу на станції працювали чоловіки, однак нагадав, що в першій антарктичній експедиції 1998 році жінки брали участь.

"Потім чомусь це було змінено. Офіційної відповіді чому я так і не зміг знайти, тому що ця заборона ніколи не була формальною. Цієї заборони на папері ніколи не було. Але реально навіть анкета, яку потрібно було заповнити для подальшої роботи на станції, вже була виключно в чоловічому роді, містила графу "дружина", але не містила графу "чоловік". Всі насправді знали. Це абсолютно класична практика заборони неформальної, прозора стіна. Практика, яку неможливо здолати, але яка не формалізована", — вважає він.

Дикий розповів, що наразі на станції працює одна жінка-фізик з Харкова Анна Соіна і підкреслив, що жінки на станції мають додаткові проблеми, які пов'язані з вихованням і рівнем культури частини чоловіків, які також там працюють.

На питання, чи є таке ставлення побутовою дискримінацією, Дикий відповів ствердно.

"Те, що десь на Заході вважалося б домаганням, в нас це вважається залицянням. Ну що ж, приїхала жінка, як же ж не позалицятися? Це, Боже збав, не зґвалтування, нічого подібного близько не траплялося, але коли жінок суто арифметично менше (поки менше, ніж чоловіків) і оце дружнє залицяння натовпу жевжиків, воно є, як мінімум, фактором дискомфорту. Але, знову ж таки, туди їдуть достатньо мужні жінки, які, в принципі, про це попереджені", — розповів керівник центру.

Він додав, що тепер доведеться проводити просвітницьку роботу на тему гендерної рівності серед чоловіків, які працюють на станції.

Що відомо

  • 9 травня стало відомо, що на станції "Академік Вернадський" загинув кухар 25-ї Української антарктичної експедиції Василь Омелянович, за попередніми даними, він скоїв самогубство.
  • Дикий заявив, що тіло Омеляновича доставлять в Україну протягом червня.
  • Після трагедії частина полярників почала публічно виступати проти нібито "нової гендерної політики" на станції, яка дозволяє жінкам на ній зимувати.
  • 21 квітня 25-та Українська антарктична експедиція з другої спроби дісталися острову Галіндез.
  • Команда здійснила першу спробу дістатися Антарктиди 16 березня, проте вона була невдалою і 20 березня українським полярникам довелося повернутися в Київ.
  • У 25-й експедиції беруть участь 12 людей – 10 чоловіків і 2 жінки.
  • До виїзду команда з 12 людей тренувалася на базі у Мартовому під Харковом — учасники експедиції знайомилися між собою і слухали лекції від їхніх попередників.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди