Премʼєр-міністр Нідерландів Марк Рютте перепросив за "рабське минуле" країни, яке досі має негативні наслідки. Його промову, з якою він виступив у Національному архіві в Гаазі, опублікували на сайті уряду 19 грудня.
"Довгий час я думав, що роль Нідерландів у рабстві залишилася в минулому. Але я був неправий", — сказав Рютте. На його думку, це досі позначається на расистських стереотипах, дискримінаційних моделях та соціальній нерівності.
Ці коментарі є частиною визнання урядом Нідерландів колоніального минулого країни та офіційною відповіддю на звіт під назвою "Ланцюги минулого" Dialogue Group Slavery History. Країна стала першою у Європі, яка офіційно перепросила за работоргівлю.
"Протягом століть під державною владою Нідерландів людську гідність порушували в найжахливіший спосіб", — сказав Рютте.
Він наголосив, що Нідерланди несуть відповідальність за страждання, які завдали поневоленим людям та їхнім нащадкам: "Щоб зламати ці стереотипи, ми повинні відкрито і чесно поглянути в обличчя минулому. Правда, що ніхто з тих, хто живе нині, особисто не винен у рабстві".

У XVII та XVIII століттях Нідерланди отримали великі прибутки від работоргівлі, в Суринамі, Карибському басейні, а також у Південній Африці та Азії. Купці продали в рабство понад 600 тисяч людей. Остаточно практика рабства припинилась майже 150 років тому — нідерландці не забороняли рабство у своїх колоніях до 1863 року, хоча воно й було незаконним у країні.
Водночас виступ Рютте задовольнив не всіх. Голова Національної комісії з репарацій Суринаму Арманд Зундер заявив, що просити вибачення має не прем'єр-міністр, а король Віллем-Александер.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!