"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини": особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
ФОТО: Суспільне Чернігів

У березні 2022 року Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва стала однією з перших культурних пам'яток, яка була частково зруйнована внаслідок ракетного удару росіян. Це унікальна пам'ятка архітектури, яка має охоронний статус, була побудована наприкінці XIX століття і відома також як будинок Тарновського.

Зараз вже проводяться роботи перед тим, як законсервувати цю будівлю. На який термін будуть її консервувати, що передбачає процес консервації, коли може розпочатися реставрація будівлі, скільки це коштуватиме, хто фінансує такі роботи і про особливості цих робіт в ефірі програми "Праймвечір. Акценти" розповідали директорка департаменту культури та туризму національностей та релігій Чернігівської ОДА Людмила Замай, представниця Світового фонду пам'яток в Україні Катерина Гончарова та заслужений архітектор України, за проєктом якого проводиться консервація, Юрій Ковальов.

Пошуки спонсорів

Зі слів Людмила Замай, департамент промоніторив всі пошкоджені заклади, відповідні переліки надали всім зацікавленим особам і нашим міжнародним друзям з-за кордону.

"Зокрема, щодо пошкоджених пам'яток, у нас в області таких закладів культури — 110, із них обласного підпорядкування — шість. Найбільше пошкоджена бібліотека для юнацтва, яка в свою чергу є пам'яткою архітектури місцевого значення — це музей українських старожитностей Тарновського. Історія відновлення довготривала, оскільки багато шукали спонсорів, які могли б допомогти принаймні законсервувати будівлю, щоб вона витримала зиму, і зберегти якомога більше автентичних частин цієї будівлі, оскільки це пам'ятка архітектури".

Людмила Замай
Людмила Замай. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також Замай додала, що багато людей відвідувало цей об'єкт. Він був виставлений на United24 (глобальна ініціатива з підтримки України, запущена 5 травня 2022 року, — ред.), та на всіх міжнародних форумах. Цей об’єкт зацікавив партнерів з Польщі, з країн Балтії, вони приїздили до нас, робили 3D сканування. Зокрема, з Ризького технологічного університету. Також приїжджав головний архітектор Парижу, щоб ознайомитися з нашою бібліотекою.

"Як ми вийшли на фінішну пряму і знайшли людей, які нам зараз допомагають? Ми вийшли на проєктний інститут, який мав будівельну ліцензію по класу наслідків СС-3Відповідно до п.2 ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" категорія складності об’єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків такого об’єкта будівництва. Клас наслідків будівлі або споруди визначається відповідно до п. 5.1 чинного ДБН В.1.2-14-2009 "Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ". У зв’язку з чим визначену проєктною документацією категорію складності об’єктів будівництва необхідно перевіряти з урахуванням класу наслідків відповідальності. Класу наслідків СС-3 відповідає V категорія складності. із відповідними фахівцями – це архітектори, які є у нього в штаті", — розповіла Замай.

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
Бібліотека всередині. ФОТО: Суспільне Чернігів

Архітекторів з проєктного інституту зацікавила зруйнована бібліотека і вони погодились допомагати та шукати спонсорів. Фінансову підтримку також пообіцяв Світовий фонд пам'яток (у нас в Україні є його представництво, — ред.).

"Перемовини ми вели майже три місяці, про певні домовленості технічного характеру, про ступінь участі ОДА. Як результат, було багато зустрічей за участі керівництва області, першого заступника голови адміністрації, нашого безпосереднього керівника Жанни Шерстюк. Зустрічалися з представниками світового фонду пам'яток, представниками Міністерства культури", — розказала Людмила Замай.

2 листопада 2022 року начальник Чернігівської військової адміністрації В'ячеслав Чаус підписав із представниками Світового фонду пам'яток Меморандум про взаєморозуміння. Цей меморандум говорить, що ми всіляко сприяємо проведенню робіт на об'єкті, а в свою чергу Світовий фонд пам'яток підтримує фінансово цей проєкт з рятівних робіт і консервації цього об'єкту.

"Термін виконання цих робіт – кінець грудня, тобто до 31 грудня ми маємо закінчити роботи і законсервувати будівлю бібліотеки – пам'ятки архітектури на зиму", — додала Замай.

"Проєкти, які ми реалізуємо в Україні, в тому числі в Чернігові, є першими"

"Світовий фонд пам'яток World Monuments Fund – це міжнародна організація, яка здійснює допомогу у збереженні пам'яток культурної спадщини, в тому числі і таких, що уражені внаслідок ведення воєнних дій, кліматичних зрушень, дисбалансу представленого в туристичній інфраструктурі.В Україні цей фонд почав свою роботу з початку війни, оскільки обсяг зруйнованих та пошкоджених пам'яток внаслідок ведення воєнних дій вражає", — розповіла представниця Світового фонду пам'яток в Україні Катерина Гончарова.

До цього на території України фонд здійснював низку недовгострокових проєктів: низка пам'яток України потрапила до списку Загрожених об'єктів, зокрема, World Monuments WatchWorld Monuments Watch — це флагманська інформаційно-пропагандистська програма нью-йоркської приватної некомерційної організації World Monuments Fund, яка пригортає міжнародну увагу до культурного спадку у всьому світі, якому загрожує зневага, вандалізм, конфлікти або стихійні лиха..

"Тож ця програма концентрує увагу на об'єктах, які перебувають в зоні ризику в тому числі у нас. Наприклад, фортеця у Білгороді-Дністровському, низка синагог, але якщо говорити про консервацію, то ми допомагали синагозі в місті Жовква, був проєкт синагоги в Одесі. А от щоб казати, що займалися тими пам'ятками, які були уражені, в наслідок воєнних дій, то проєкти, які ми наразі реалізуємо в Україні, в тому числі в Чернігові, є першим", — додала Катерина.

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Non-stop процес"

Проєкт консервації бібліотеки є спільним, тому що Світовий фонд пам'яток фінансує цей проєкт в партнерстві з Cultural Emergency ResponseCultural Emergency Response — це механізм надзвичайних грантів, який забезпечує швидку та гнучку підтримку під час негайного реагування на стихійне лихо чи конфлікт для порятунку, стабілізації чи евакуації спадщини, що перебуває під загрозою, щоб запобігти подальшій шкоді. та Міністерством закордонних справ Нідерландів.

"Кошти на підготовку зруйнованого об'єкта до зими зовсім невеликі, але ми дуже серйозно, обґрунтовано й помірковано підходимо до проєкту консервації, тому що пам'ятка, яка була настільки уражена і привернула настільки масштабну увагу і світової спільноти, і фахової спільноти в Україні, заслуговує на дуже професійне ставлення", — розповіла Катерина Гончарова.

За словами Гончарової, підготовка до зими буде короткою. Головна мета, аби залишки будівельних конструкцій пережили снігопади та перепади температур.

"Вже з початком весни підійдемо до цього більш ґрунтовно, щоб законсервувати цю споруду, щоб вона дочекалася свого часу, щоб визначилась і громада Чернігова, і адміністрація з тим, щоб вони хотіли бачити в цій споруді, а вже потім підходити до функціональної адаптації. Не можу казати, яка конкретно сума, але вона невелика. Проте, її вистачить на період підготовки".

Перед тим, як розпочинати проєкт, Світовий фонд пам'яток в Україні проводить консультації із фаховою спільнотою, розглядає низьку комерційних пропозицій, які можуть бути, розглядають свої можливості, залучають можливі інші джерела фінансування.

"Вже потім виходимо на спільно погоджені суми. Це non-stop процес, який продовжиться, адже в цьому випадку фонд відчуває певну відповідальність і за пам'ятку, і перед громадою міста Чернігова, тому убезпечення об'єкта на зиму – це дуже короткостроковий проєкт: два-три місяці має простояти така тимчасова конструкція. Проєкт, звичайно, потребує продовження", — сказала Катерина Гончарова.

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
Бібліотека всередині. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також, за словами пані Катерини, дуже важливо залучати громаду та почути її голос.

"Без проведення консультацій з громадою, опитування, соціологічних досліджень визначення громадської думки, ми, на жаль, не можемо приступити до цього проєкту, оскільки війна ще триває, громада Чернігова перебуває в доволі критичній ситуації, ми змушені почекати щодо дослухання до громад і громадської думки, тому що робити такі опитування і соціологічні дослідження перед зимою було недоречно. Відтак, ми рухаємося крок за кроком. Треба, щоб всі мешканці міста Чернігова, які були змушені виїхати, повернулися, розв'язували нагальні проблеми і вже потім приступали до прийняття рішень щодо пам'яток. Наша ж задача тепер – убезпечити пам'ятку".

Чому Світовий фонд пам’яток сказав "так"?

За словами Катерини Гончарової, кожна міжнародна організація оцінює ризики й співпало так, щоб було бажання і була достатня акумуляція ресурсів.

"Ми не перші прийшли на цей об'єкт і ми використовуємо результати робіт наших попередників: ту саму 3D модель, ті ж натурні дослідження. Це все було покладено в основу наших проєктів і, звичайно, об'єкт, який привернув таку велику увагу, заслуговує на те, щоб в решті-решт розпочати роботи", — розповіла Катерина.

Війна ще триває, а кожен проєкт – це інвестиція, і кожен ретельно вибирає об'єкти для реставрації задля збереження, кожен дуже серйозно ставиться до безпеки людей, які будуть реалізувати проєкт.

"Варто було б побачити якусь перспективу використання об'єкта. У випадку бібліотеки всі ці критерії зійшлися, ми побачили реальний ресурс, реальну зацікавленість фахівців, реальну можливість здійснити цей проєкт, підтримку в тому числі на місці. Ну і, звичайно, ситуація щодо безпеки. Можна сказати, що всі зірки зійшлися і ми обрали цей об'єкт для попередніх робіт з підготовки до зими", — додала Громова.

Як розповіла Людмила Замай, для того, щоб знайти спонсорів і партнерів, треба знати матеріальне забезпечення.

"Якщо це пам'ятка, то відповідні є критерії до проєктної документації, а вона потребує грошей, і немалих. Багато фахівців та найкращих спеціалістів беруть участь у цьому проєкті, і оскільки цей об'єкт знаходиться під великою увагою, то, звичайно, треба врахувати всі моменти і нюанси, щоб зберегти ту автентику, яка була, щоб все зберегти й відтворити. І для цього нам зараз треба зберегти кожну цеглину і кожний елемент цієї будівлі, який не пошкоджений, щоб це все використати у реставрації", — розповіла пані Людмила.

Що таке реставрація, а що таке реконструкція?

"Реставрація захищає об'єкт, який прийшов до нас у часі у первинному вигляді та робить так, щоб наші нащадки побачили його в тому вигляді, в якому ми його бачили. Реконструкція передбачає зміну будівлі, добудову, перебудову, перебудову, знесення, часткове залишання тільки внутрішніх стін або фундаменту, або частки фасаду будівлі. Все, що завгодно", — розповів заслужений архітектор України, за проєктом якого проводиться консервація, Юрій Ковальов.

"Вся цегла з клеймом букви М"

Є два підходи до консервації, розповів Юрій Ковальов.

"Може бути консервація речей, щоб зберегти їх у тому стані, в якому вони пройшли до нас на теперішній час. Це застосовується найбільш до живопису, мозаїки, фресок, картин, розписів. Такий метод консервації стосовно будівлі можна побачити на прикладі залишків Золотих воріт у Києві, коли нічого не відновлювали, бо креслень немає, були тільки думки. Їх законсервували і побудували над ними саркофаг, який зберігає залишки в тому вигляді, в якому вони могли бути на той час. Але всі бачать, що це нова будівля, а всередині є історичні залишки. Такий приклад консервації також був застосований до фундаменту Десятинної церкви у Києві. Від неї залишився тільки фундамент, його закрили склом і більше нічого не робили".

Щодо консервації будівлі чернігівської бібліотеки, тут застосовується принцип консервування на період дуже короткого часу, максимум до середини весни, коли можна буде приступити до другого етапу протиаварійних робіт з відтворення зовнішнього об'єму будівлі, але без оздоблення фінального.

"Цей етап включає перебирання, демонтаж елементів, які зруйновані. Частково їх можна буде застосувати потім в реставрації, тобто поставити на своє місце, де що було. З чогось потрібно бути зняти форми, зліпки для відновлення історичного вигляду: це карнизи, ліпнина, це вікна й двері, які, на жаль, просто розтрощили на уламки. Але добра новина, що таких залишків багато. Зараз будівельники дуже ретельно все перебрали, складували. Цегли вціліло дуже багато, тому ми вирішили, що залишаємо усі уламки, які розміром більше, ніж пів цеглини. Вся ця цегла з клеймом букви М. Всі ці ж залишки будуть повторно поставлені на свої місця. Щодо карнизів, то дуже багато декору зруйновано (втрати оцінюють у близько 80%), але він є, з нього, скоріше за все, буде знято форми, ліпка, і по технології вони будуть відтворені".

Як розповів архітектор, будівля не буде зруйнована повністю.

"Фасад по вулиці Шевченка залишається стовідсотково – це третя стіна, яка прийняла на себе ударну хвилю, вона більш-менш ціла, окрім вікон і декору. Ще стіна ліворуч, там, де напівготичні склепіння (вхідна група з розписом). Там, на жаль, зруйновані перекриття склепінчасті з розписом, тому конструкторам поставили задачу зберегти ту стіну за будь-яку ціну, залишити на місці, щоб зберегти настінні мозаїки і розписи на склепіннях. Це будуть стяжки, це буде ін'єктування, це можуть бути металеві вставки для закріплення стіни, але ми збережемо дуже багато внутрішніх цінних речей. Оцінили, що втрати будівлі зараз наближаються до 60%. І все, що залишилося, що ми бачили, буде збережено".

За його словами, повної консервації не буде, адже бюджет, який дали міжнародні фонди обмежений.

"Будуть максимально захищені стіни, зверху перекриття, залишки, тобто буде на кшталт тимчасового даху. Це на три-чотири місяці максимум, більше не треба, щоб будівля простояла", — додав Юрій Ковальов.

Про особливості й складнощі консервації

Особливість цієї консервації те, що її розпочали взимку.

"Це незручний час, не в кінці літа, як панували. А ще той факт, що це пам'ятка, яка пошкоджена вибухом бомби. А щодо технічних складнощів, то ці роботи передбачають дуже багато ручної роботи, уважності будівельників до виконання цих робіт і сортування. Це непросто, і дуже бережне ставлення до цих робіт. Працюють досвідчені будівельники, які працюють з пам'ятками. На жаль, в Україні за останні 15 років їх все менше і менше", — розповів архітектор Юрій Ковальов.

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини":
особливості консервації Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини"

Коли відбудеться реставрація пан Юрій поки не може розголошувати.

Вже майже закінчені перемови з фондами і більш-менш зрозумілий графік. Ми плануємо, що з початку квітня розпочнеться другий етап — це будуть протиаварійні роботи з відновленням зовнішнього і внутрішнього периметра, з підсиленням і відновленням клаптиків покрівлі. Третій етап – це початок реставраційних робіт, але він буде стосуватися тільки будівельних робіт, тобто там не буде оздоблення, вітражів, вікон, дверей постійних, підлог та інженерного забезпечення".

Реставрація буде проходити за його проєктом і він каже, що вони вже планують в кінці зими подати проєкт на обговорення в місті Чернігові.

"Я думаю, це буде громадське обговорення. Це буде дуже цікаво. Громадськість це побачить", — каже архітектор.

Реконструкціями пам'яток Юрій займається 35 років.

"Один із моїх основних об'єктів, щоб громада не боялася – Софія Київська, серце України. Остання робота – це центральна дзвіниця, там суто реставраційна робота з консервацією. Перед цим був Мистецький Арсенал, яким я займаюся з 2008 року. Це теж суттєвий проєкт. Київський Будинок вчителя (Педагогічний музей), де Грушевський підписав першу Конституцію УНР. Тож, нехай громадськість Чернігова не хвилюється. Буде ставлення до об'єкта, як до своєї дитини".

Статус архітектурної пам'ятки у бібліотеки залишиться, навіть, якщо будуть втрачені деякі автентичні елементи, сказала Людмила Замай.

"Коли, наприклад, під час Другої світової війни впала бомба на П'ятницю церкву у Чернігові й вона була зруйнована майже вщент, її відновили, але і статус зберегли. Вона і зараз перебуває в статусі пам'ятки архітектури національного значення".

З листопада обласна бібліотека для юнацтва відновила роботу за адресою: вулиця Молодчого, 2, у приміщенні музичного коледжу імені Л.М. Ревуцького.

Читайте також

Один дах за три дні: на Чернігівщині волонтери ремонтують будинки, пошкоджені внаслідок бойових дій

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок