Зарічне – проти: найпівнічніший район Рівненщини не хоче укрупнення з Варашем

Зарічне – проти: найпівнічніший район Рівненщини не хоче укрупнення з Варашем

Зарічне – проти: найпівнічніший район Рівненщини не хоче укрупнення з Варашем

Перспектива укрупнення у новий район із центром у Вараші для частини жителів Зарічненського району Рівненщини стала несподіванкою. Попередньо в рамках адміністративно-територіальної реформи вони готові були приєднатись до району з центром в Сарнах чи Дубровиці, бо туди хоча б їздить громадський транспорт, – аргументують керівники громад.

Вони звернулися з пропозиціями до районної та обласної ради, а також голови обласної адміністрації. Бо те, що на карті виглядає логічно, на ділі створить незручності, впевнені в Зарічненському районі.

Чому це відбувається

4 травня обласна адміністрація оприлюднила проєкт укрупнення районів. Замість 16-ти існуючих пропонують сформувати 4: Рівненський, Дубенський, Сарненський та Вараський.

"Для людей наших це просто – катастрофа": чому Зарічненщина не хоче укрупнитись у Вараський район

Основні критерії поділу: “відстань від райцентру не більше 60 кілометрів і громада має налічувати близько 150 тисяч жителів”, – цитувала тоді пресслужба заступника голови ОДА Ігоря Тимошенка.

Зарічненщина – проти

На такий проєкт укрупнення наступного дня протестом відреагувала Неньковицька сільрада Зарічненського району. Її голова Василь Свирид повідомив Суспільному, що під зверненням до райради й адміністрації підписалося 120 депутатів і місцевих жителів:

Знаю, що аналогічні рішення є від інших сільських рад і ОТГ, окрім Борової, бо їм до Вараша 30 кілометрів. Це дуже термінова річ, оскільки на наступному тижні вже мають приймати остаточне рішення по укрупненню в Кабміні. Люди наші навіть готові на радикальні заходи. Найголовніше, що ми вимагаємо – відмінити цей безглуздий проект, не допустити цього укрупнення.

Кращим варіантом Василь Свирид вважає зробити район із центром в Дубровиці, приєднавши Вараш, або приєднати Зарічненський до району із центром у Сарнах. Карта існуючого проєкту, мовляв, не показує всіх реальних незручностей, як, наприклад, того, що жодна маршрутка не їде напряму з Зарічного у Вараш. Доїхати можна туди лиш приватним авто чи з пересадками у тих же Сарнах чи Дубровиці.

Нам доведеться їздити у Вараш. Так от, у Вараш від Зарічного – 157 кілометрів, якщо їхати нормальною асфальтною дорогою, а “сошею” через ліс – 60 кілометрів. У напрямку Сарн, Дубровиці – десь 15 маршрутів з Зарічного, з кожним селом є транспортне сполучення. Інша пересторога: от укрупнюють нас, йдуть вибори місцеві. Якщо будуть обиратись депутати, то Зарічне матиме, скажімо, 7 депутатів, а Володимирець і Вараш – 27. Хтось буде сприяти тому Зарічному? ,– говорить Василь Свирид.

Презентований ОДА проєкт укрупнення районів люди не сприймають, каже голова Локницької ОТГ на Зарічненщині Петро Харковець. Поява району із центром у Вараші для них стала несподіванкою.

Ми спілкувалися і з старостами, депутатами, авторитетними людьми, вивчали думку. Негативно взагалі, не розуміють логіку появи цього району. Тут важлива логістика, все одно будуть чи то пенсійний, чи податкова, чи якісь суди, органи державної влади, префектура буде там. Ми їздимо зараз туди до судмедексперта. Для людей наших це просто – катастрофа, по розбитих дорогах ґрунтових їхати туди. А маршрутками – за день ти не вернешся звідти, – розповідає Петро Харковець.

Звернення Локницької ОТГ до Зарічненської райради підтримала більшість районних депутатів. Прикріпивши до нього звернення та рішення сільрад району, які теж незгідні з новим розподілом, адресували голові облдержадміністрації.

“Депутати районної ради, які вся громадськість Зарічненського району, висловили глибоку стурбованість та категоричну незгоду із запропонованою моделлю адмінустрою області… просимо врахувати думку органів місцевого самоврядування та громадськості Зарічненського району і переглянути існуючу модель проекту реформування районного рівня області ”, – йдеться у зверненні, яке депутати Зарічненської райради надіслали Віталію Ковалю.

Позиція області

Схоже звернення минулого тижня Локницька ОТГ адресувала обласним депутатам. Керівниця пресслужби Рівненської облради Юлія Василенко повідомила, що обласна рада позбавлена повноважень впливати на ці процеси.

Бо за законом формування громад субрегіонального (районного) рівня відтепер в компетенції обласних державних адміністрацій та Кабінету Міністрів України,повідомила Юлія Василенко.

Суспільне звернулось за коментарем в ОДА. Перший заступник голови Сергій Подолін підтвердив, що дійсно розглядають варіант створення на півночі області Сарненського і Вараського районних округів. Але пропозиції формування цих округів для Кабміну ще готують.

– Будемо враховувати ступінь інфраструктурного забезпечення цієї території. За період обговорення надійшло ряд пропозицій, які ми теж враховуємо в роботі. Залучаємо думку працівників Асоціації міст, місцевого самоврядування і обов’язково консультуємося. Після того, як будемо бачити, що є спільна позиція, спільне розуміння територій і населення, і керівництва територій – ми ці пропозиції подаватимемо на Кабмін, сказав Сергій Подолін.

Посадовець переконує, що децентралізація дозволить покращити адмінпослуги в регіоні, а за документами не доведеться їхати у райцентр. Люди, припускає Сергій Подолін, користуватимуться цифровими варіантами довідок, або їх видаватимуть на місці самі місцеві громади.

– Сьогодні голова ОДА Віталій Коваль активно працює над капітальним ремонтом дороги, яка сполучає смт. Зарічне і Вараш, так звана “тешка”. Переговори ведуться позитивно, думаю, скоро поділимося позитивною інформацією з цього приводу, – повідомив Сергій Подолін.

Голова Локницької ОТГ Петро Харковець каже, що чув про дорогу від Зарічного до Вараша. Але мало вірить у реалізацію мільярдного проекту.

– Нам зараз закидають обіцянку, що буде побудована дорога. Вартість її, за попередньою оцінкою, мільярд гривень. Не думаю, що хтось візьме і дасть такі гроші. Нехай вона буде через п’ять років, але п’ять років нам прийдеться з цим жити. Зараз, коли більшість громад з тим процесом поділу погоджується, залишається Зарічненщина, яка протестує. – сказав Петро Харковець.

В чому складність ситуації

Консультант з правових питань Проєкту "ПУЛЬС" Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Курилас повідомив Суспільному, що громади протестують не лише у Зарічненському районі.

– Окремо піднімають питання про утворення окремого району громади Гощанського, Острозького та Корецького районів. Щоб роз’яснити це питання, потрібно розуміти, що визначає законодавство. На жаль за часи незалежності в Україні не прийнято відповідного закону про адміністративно-територіальний устрій. Вимог та “параметрів” до районів законодавством не передбачено. 8 травня Президент підписав Закон про внесення змін до закону про місцеве самоврядування, тому наразі питання утворення субрегіонального рівня районів – в повноваженнях Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, – роз’яснив Василь Курилас.

Чи долучається Асоціація об’єднаних територіальних громад області до обговорення проєкту укрупнення районів – її керівник Сергій Пилипчук відповісти точно не зміг. Сказав лише, що активно включались в формування ОТГ, а поділ Рівненщини на райони – не у їхній компетенції.

Авторка: Ольга Татаренко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди