Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці

Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці

Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці

У квітні на Прикарпатті перестала діяти 18-та Державна пожежно-рятувальна частина Управління ДСНС України в Івано-Франківській області, яка забезпечувала пожежну охорону при Бурштинській ТЕС. Підрозділ розформували, адже ДТЕК Бурштинська ТЕС заборгувала рятувальникам близько 6 млн грн і не поновила договір на їхні послуги.

63 вогнеборці втратили місце роботи: більшість перевели в інші підрозділи, а 19-х - скоротили. Їм не нарахували заробітну плату за три місяці та інші виплати. Суспільне вже розповідало цю історію.

Ми надіслали інформаційний запит в Управління ДСНС України в Івано-Франківській області, аби там прокоментували ситуацію, що виникла.

Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці
Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці. Суспільне Карпати

Не "працівники"

Як відповіли в Управлінні, рятувальники 18-ї Державної пожежно-рятувальної частини не перебували у трудових відносинах як працівники, а проходили службу цивільного захисту. Такі правовідносини регулюються нормами спеціального законодавства, зокрема, Кодексом цивільного захисту України та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013-го року № 593.

Трудові відносини та служба цивільного захисту - різні речі, а отже норми, передбачені законодавством про працю, не поширюються на осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту.

Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці
Нецільові кошти: чому пожежникам при Бурштинській ТЕС ще не виплатили зарплату за 3 місяці. Суспільне Карпати

Без премій

Нагадаємо, екс-начальник караулу 18-ї Державної пожежно-рятувальної частини Михайло Вітовський скаржився, що, зазвичай, він отримував 12, 5 тис. грн на місяць, а у січні-березні Пенсійний фонд в Івано-Франківській області нараховував йому 5-7 тис. грн щомісяця. За словами Михайла, від суми окладу формують вихідну допомогу, яку сплачують за понад десять років вислуги.

Згідно з відповіддю ДСНС України в Івано-Франківській області, Управління "здійснило виплату грошового забезпечення особовому складу частини у повному обсязі, який перебував у розпорядженні начальника Управління за період з 01.04 по 13.04.2020 року, та виплату одноразової вихідної допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту особам рядового та начальницького складу за наявності вислуги 10 років і більше".

Протягом січня-березня 2020-го року нарахування грошового забезпечення пожежникам здійснювали з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. При цьому, через відсутність коштів, не враховували премії та надбавки за особливості проходження служби. Це дало можливість зберегти страховий стаж, пишуть в управлінні.

Нецільові виплати

Серед аргументів Управління ДСНС в області - можливість використовувати бюджетні кошти лише на визначені бюджетними призначеннями цілі. Відтак сплата грошового забезпечення пожежникам 18-ї частини з будь-якого іншого джерела фінансування буде порушенням Бюджетного законодавства та нестиме кримінальну відповідальність.

Єдиним джерелом виплати грошового забезпечення є стягнення заборгованості з ДТЕК за надані послуги з охорони від пожеж.

Нагадаємо, у ДТЕК Бурштинська ТЕС пишуть, що укладений договір про надання 18-ю пожежно-рятувальною частиною послуг із забезпечення пожежної безпеки на підприємстві не передбачає виплати заробітної плати працівникам даної державної структури. Бурштинська ТЕС зобов'язана оплачувати винятково вартість послуг із забезпечення пожежної безпеки на підприємстві.

"На даний момент Бурштинська ТЕС має заборгованість за послуги за даним договором. Причиною перенесення термінів виплат стала системна криза в енергетичній галузі, основними причинами якої є імпорт електроенергії та штучне обмеження ціни (низькі прайс-кепи). Це призвело до незатребуваності вітчизняної теплової генерації та вугільної продукції", - написав менеджер з комунікації компанії Михайло Скорохода.

Встати, іде суд..

Станом на 5 травня заборгованість ДТЕК складає близько шести мільйонів гривень. Сюди входять заробітні плати та грошове забезпечення, які має отримати персонал ДПРЧ-18.

Коли ДТЕК сплатить борг перед Управлінням ДСНС в Івано-Франківській області менеджер з комунікації ДТЕК Бурштинська ТЕС Мирослав Скорохода не відповів.

"Компанія докладає максимум зусиль для якнайшвидшого погашення заборгованості за послуги із забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. У найближчий час всі виплати будуть здійснені, і їхня оперативність залежить не тільки від підприємства, а і в цілому від ситуації в енергетичній галузі", - написав менеджер з комунікації ДТЕК Бурштинська ТЕС Мирослав Скорохода.

Зустрічі з керівництвом ДТЕК не вирішили ситуацію, тому 27-го груня 2019-го року Управління ДСНС в області звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області про стягнення заборгованості з ДТЕК у судовому порядку. Наразі справа ще розглядається.

За словами екс-начальника караулу Державної пожежно-рятувальної частини № 18 Михайла Вітовського, станом на 14 травня він не отримав своїх виплат.

Вибір редакції

На початок