Яка подальша доля пам'ятника Островському та чому занепокоєні працівники Музею

Яка подальша доля пам'ятника Островському та чому занепокоєні працівники Музею

Ексклюзивно
Яка подальша доля пам'ятника Островському та чому занепокоєні працівники Музею
Фото: Суспільне Хмельницький

Знесення пам’ятника Миколі Островському в Шепетівці викликало занепокоєння в працівників Музею пропаганди. За словами заступниці директора музею Юлії Ліпської, пам’ятник є музейним експонатом, що оцінюється у два мільйони гривень і матеріальну відповідальність за нього несе колектив. Про сам процес знесення пам’ятника колектив музею не повідомили й відповідних дозвільних документів не надали.

Суспільне намагалось дізнатися, чи є правомірним знесення та яка подальша доля скульптури.

Під час приїзду знімальної групи Суспільного першого грудня відбувався процес демонтажу скульптури — з пам’ятника зняли погруддя. Тим часом ми поспілкувалися із перехожими містянами, аби дізнатись, що місцеві жителі думають про знесення в самому центрі міста.

"Я його будувала і на нього тоді збирали гроші. По добрій волі всі здавали, всі раділи, бо це герой вважався. Я навіть не знаю, що вам сказати. Мені він не заважає, а кому заважає — хай знімають", — сказала жителька Шепетівки Лілія.

"Він нам нічого не заважав в Шепетівці. Хай би був. Це наші спогади", — говорить житель Шепетівки Іван.

"Я б не хотіла, щоб його знімали. Мені подобається, як пам’ятник", — каже жителька Шепетівки Ірина.

В самому Музеї пропаганди правомірністю знесення пам’ятника Миколі Островському — занепокоєні. Адже він є музейним експонатом та оцінюється у два мільйони гривень, каже заступниця директора Юлія Ліпська. За її словами, колектив підготував проєктно-кошторисну документацію на його знесення, зв’язалися з музеєм "Територія терору" у Львові, аби пам’ятник забрали туди, звернулися до Хмельницької обласної ради, яка є балансоутримувачем музею, аби подали відповідне звернення до Міністерства культури на зняття скульптури з обліку Музейного фонду України. Але на момент знесення пам’ятника Миколі Островському жодних дозвільних документів чи пояснень їм не надали.

"Він є експонатом, він знаходиться під захистом всіх нормативних документів, які регламентують захист. Відповідно, є люди, які несуть за це матеріальну, юридичну відповідальність. Для нашого колективу було, є і буде важливим дотримання саме законності, тому що це ставить під загрозу наш колектив, це ставить під загрозу матеріальної відповідальності людей, яких це зобов’язує. Хоча, ми зі свого боку зробили все від нас залежне", — розповіла Юлія Ліпська.

Перший заступник голови Хмельницької обласної ради Володимир Гончарук говорить, що обласна рада, як балансоутримувач Музею пропаганди, гарантує правомірність знесення пам’ятника.

"Станом на сьогодні, друге грудня, є два документи, які підтверджують правомірність знесення. Перший — це наказ міністра культури Олександра Ткаченка про те, що цей об’єкт не може належати до державної пам'ятки в будь-якому вигляді, тому що він не відповідає критеріям. Також рішення Хмельницької обласної ради, ще червневе, що обласна рада, як колегіальний орган і як власник розпорядився демонтувати даний пам’ятник", — розповів Сказав Гончарук.

Пам’ятник, за словами заступника голови обласної ради, буде перебувати на території одного з комунальних підприємств Шепетівки. Нагадаємо, письменник Микола Островський був учасником встановлення радянського тоталітарного режиму в Україні на початку двадцятих років минулого століття, зокрема, на півночі Хмельниччини. Його найбільш відомий роман "Як гартувалась сталь".

Що відомо

  • У Шепетівці першого грудня, розпочали демонтаж пам’ятника Миколі Островському розташованого навпроти Музею пропаганди.
  • У Шепетівці Хмельницької області чоловік намалював на пам'ятнику Миколі Островському, який знаходиться у центрі міста, символ "Z". Правоохоронцям вдалося встановити особу, ним виявився місцевий житель. Свій вчинок він пояснив тим, що Микола Островський був комуністом і його пам'ятнику не місце у центрі Шепетівки. На чоловіка правоохоронці склали протокол про дрібне хуліганство.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок