ДТП за участі водія та пішохода: як з’ясовують, хто винен

ДТП за участі водія та пішохода: як з’ясовують, хто винен

ДТП за участі водія та пішохода: як з’ясовують, хто винен
ФОТО: unsplash.com

Як доводять вину або невинуватість водіїв, пішоходів та автомобілістів після ДТП під час досудового розслідування? Позначати себе у темний період дня світло відбиваючими елементами: це рекомендації чи законодавча вимога? Про це і не тільки в програмі "Праймвечір. Акценти" розповідають пресофіцер патрульної поліції в області Віталій Копистко, адвокат Олег Бредюк та велосипедистка, автомобілістка Тетяна Романова.

Хто є учасником дорожнього руху?

Правилам дорожнього руху, як і законом України про дорожній рух, чітко визначені категорії учасників:

  • водії механічних транспортних засобів;
  • пішоходи;велосипедисти;
  • пасажири.
"Якщо ми говоримо про електричні засоби пересування (скутери, самокати, моноколеса тощо), на сьогоднішній день в українському законодавстві їх не існує. Поліція, і патрульна, зокрема, торік вже виходила із пропозиціями про зміни в законодавстві, щоб надати цим видам якийсь статус. Тому що, якщо трапляється дорожньо-транспортна пригода за участі такого засобу пересування, то з’являється проблема в класифікації: "Хто це?" і як надалі оцінювати таку пригоду. На жаль, через тривалий період пандемії і широкомасштабне вторгнення такі пропозиції, поки, не пройшли всю процедуру, щоб набрати законну силу", – розповідає пресофіцер патрульної поліції в області Віталій Копистко.

Позначати себе у темний період дня світло відбиваючими елементами: це рекомендації чи законодавча вимога?

У 2020 році набрали чинності зміни до Правил дорожнього руху і конкретно в тому пункті, що пішохід (за умов недостатньої видимості, а також у темний час доби) має себе позначати на дорозі, якщо він рухається, наприклад, узбіччям дороги, тобто мати на одязі світловідбиваючі елементи.

"І це не рекомендація. Рекомендовано це було до 2020 року. Тепер це обов’язкове правило до виконання. Це є пряма вимога, за порушення якої пішохода можна притягати до адміністративної відповідальності".
ДТП за участі водія та пішохода: як з’ясовують, хто винен
Сітловідбивальний одяг. ФОТО: unsplash.com

За словами Копистка, це може бути брелок, пов’язка, одяг (повністю чи з елементами спеціальної тканини). Це убезпечує пішохода, як учасника дорожнього руху, і попереджає водія.

Як доводять невинуватість водія?

Адвокат Олег Бредюк, якщо водій не міг вчасно помітити пішохода на проїжджій частині (через те, що були погані погодні умови, було темно, якщо пішохід не позначив себе світловідбиваючими елементами тощо) і не міг вчасно зреагувати і зупинити транспортний засіб і відбувся наїзд, то це доводиться шляхом слідчих експериментів кримінального провадження, а також відповідних експертиз. Якщо все це доведено – водій невинуватий. "Його вина є тільки тоді, коли він дійсно міг виявити пішохода на проїжджій частині, навіть якщо той був без світловідбиваючих елементів, не загальмував і відбувся наїзд, людина отримала тілесні ушкодження або загинула".

За словами адвоката, кожна ситуація індивідуальна. Враховується все: чи їхав зустрічний транспортний засіб або попутний автомобіль, чи було додаткове освітлення від рекламного щита, чи ближнє світло фар було увімкнене, чи дальнє, і ще ряд нюансів. Це все встановлює слідчий під час кримінального провадження.

"З практики, наприклад, при швидкості 50 км/год автомобіль проїжджає +\- 14 метрів за секунду. Це досить велика відстань. За одну секунду водій тільки починає реагувати. Потім спрацьовує гальмівна система. Потім автомобіль тільки починає гальмувати. Тобто є швидкість авто, швидкість реакції водія, швидкість увімкнення гальмівної системи, саме гальмування… Це все час і відстань, яку долає автомобіль до пішохода. А потім ще додайте погодні умови. Ще й освітлення немає. І не завжди водій винуватий у ДТП. Але це все доводить слідчий в рамках кримінального провадження. Слідчий експеримент проводиться не за участі водія. В присутності понятих, інші юди сідають в авто такої ж марки, моделі, все вмикається і повторюється, як на момент ДТП. Встановлюється демонстратор в аналогічному ж одязі, на тому ж місці, при аналогічному освітленні і за схожих погодних умов. В залежності, які саме параметри слідчому треба встановити, експеримент може тривати до години, понад годину тощо. Все індивідуально в кожному конкретному випадку", – розповідає Олег Бредюк.

Наскільки важко або легко довести і притягнути до відповідальності пішохода або велосипедиста, якщо вони є причиною ДТП?

За його словами, це непросто. І щодо реєстраторів, і щодо того, що пішохід або велосипедист винуваті. Кримінальне провадження проводять органи досудового розслідування. Є слідчий, який об’єктивно встановлює всі обставини справи. Назначає судову автотехнічну експертизу, дає конкретні вихідні дані експерту і той проводить відповідні розрахунки. Якщо у водія, наприклад, не було можливості зупинитися.

ДТП за участі водія та пішохода: як з’ясовують, хто винен
Велосипедист на дорозі. ФОТО: unsplash.com
"В такому випадку дії пішохода або велосипедист перебувають у причинному зв’язку з настанням такої ДТП. Тому, слідчий приймає рішення про закриття кримінально провадження, а винну особу, що стала причиною ДТП, притягує до адміністративної відповідальності, готуючи відповідні матеріали (ст. 127 Адміністративного Кодексу)".

Як ситуацію на дорозі бачить велосипедист, який став автомобілістом?

За словами велосипедистки та автомобілістки Тетяни Романової, корисно сісти за кермо авто (перед тим їздити на велосипеді) і просто побачити ситуацію з іншого боку: як їздять велосипедисти і чи дотримуються ПДР.

"Я трішки більше року їжджу за кермом авто і спостерігаю, що треба проводити роз’яснювальні або інформаційні компанії для велосипедистів, щоб вони звертали увагу на правила дорожнього руху і їх виконували. Через порушення велосипедистами ПДР водію, часом, важко вчасно відреагувати. Дуже часто помічаю, що в темний період велосипедисти ані себе, ані транспорт не позначають, ані ліхтариками, ані фліперами тощо. Просто під’їжджаючи, бачиш, що том щось темне рухається. Це не тільки проблема відсутності освітлення. Це, в першу чергу проблема відповідальності самої людині, що керує велосипедом".

На думку Тетяни Романової, велика кількість ДТП за участі велосипедистів стається ще й через те, що у нас в місті відсутня велосипедна інфраструктура.

"Недостатньо велодоріжок, якими б велосипедисти мали змогу пересуватися більш безпечно. Без освітлення в будь-якому випадку небезпечно і важко їхати не тільки водієві, але ж для того, щоб убезпечити від дорожніх пригод і водіїв авто, і велосипедисти і пішоходи повинні позначати себе флікерами або світловідбиваючими елементами одягу".

Читайте також

З початку року – 445, за останній місяць – 233: чому на Чернігівщині зросла кількість ДТП

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок