На Чернігівщині гинуть бджоли

На Чернігівщині гинуть бджоли

На Чернігівщині гинуть бджоли Віталій Назаренко

26 пасік постраждали, 20 бджолосімей загинули повністю, 375 – частково. За останній місяць випадки гибелі бджіл реєстрували у семи районах області. Таку статистику сьогодні під час наради озвучив голова облдержадміністрації Андрій Прокопенко. У загибелі бджіл пасічники звинувачують аграріїв, які не попереджають про обробки полів отрутохімікатами, каже голова гільдії медоварів області Віталій Кром.

У селі Троїцьке Новгород-Сіверського району масово гинуть бджоли. Така ситуація не лише в цьому районі, каже голова облдержадміністрації Андрій Прокопенко:

«На сьогоднішній день зареєстровано випадки загибелі бджіл в семи районах області: Срібнянський, Бахмацький, Менський, Варвинський, Ніжинський, Новгород-Сіверський і Ріпкинський райони».
«Постраждали 26 пасік, в яких загинуло 20 бджолосімей, та в 375 бджолосім’ях була загибель бджіл», - каже очільник області.

Пасічники в загибелі комах звинувачують агропідприємства. Андрій Антоненко з Березівки Ріпкинського району має 70 вуликів бджіл.

«Бджоли загинули не повністю, але льотна бджола вся загинула. Це справа всієї моєї сім’ї. Шановні аграрії, не всюди гинуть бджоли, значить, хтось добриво вносить якісні, а хтось купує неякісні, від того вони й дохнуть», - розповідає бджоляр.

Агропідприємства за три доби мають повідомляти пасічників та органи місцевого самоврядування про заплановані обробки.

Юрій Павлішен, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області, каже:

«Повідомлення про обробку повинно містити: територію, дату, час, препарат і яка діюча речовина».

Керівник обласної та міської спілок бджолярів, Ігор Сокоринський, зазначає:

«Ми можемо хоча б закрити на цей період обробки, хоча б прикрити, щоб бджолам на голови не наливали. І, згідно з законом, це обробка в нічний і ранішній час, а в нас його вдень. Як мені відповідали аграрії: «Був дощ, а мені часу нема, а зараз сприятлива година, тому я й обробляю».

Олег Власенко, заступник директора аграрної компанії «Дружба-Нова», говорить:

«Не завжди вдається попередити за три доби про те, що ми будемо обробляти землю. Коли йде суховій, ти не можеш зрозуміти, де ми будемо вносити той самий ґрунтовий гербіцид».

«Ми передзвонюємо в сільську раду, ми скидаємо на «електронку» текст оголошення, і це оголошення з’являється у населеному пункті. Ми розуміємо, що і наш урожай залежить від ваших бджіл».

Аби з’ясувати причину загибелі бджіл, треба провести експертизу. Це, за словами Юрія Павлішена, можуть зробити лише в інституті екогігієни та токсикології імені Медведя в Києві. Нині на результати аналізів чекають у групі аграрних компаній «Олстас-льон». Вони обробляють поля, зокрема, в Бахмацькому районі.

Олександр Корогод заступник директора групи аграрних компаній «Олстас-льон», каже:

«Ми брали пробу ґрунту, дві проби бджіл, і клен, він там недалеко від наших полів цвів».

«Я розумію всю технологічну операцію, я розумію, що бджоли від того, що я робив на полі, не загинуть 100%. У нас були сухі добрива, у нас був посів насіння, ніяких оприскувачів не було».

Щоб пасічники вчасно дізнавались про обробіток полів отрутохімікатами, в Новгород-Сіверському районі створили групу в Вайбері. Туди додали пасічників, аграріїв, представників місцевого самоврядування та служби держпродспоживнагляду.

«На даний час є проблема комунікації аграріїв з нами. Тому що тільки дві компанії повідомляють про обробки. Інші є у нашій групі, але чи вони не роблять обробок, чи вони їх роблять, але нас не повідомляють», - зазначає Віталій Кром, голова ГО «Гільдія медоварів Чернігівської області».

Олександр Савченко, заступник голови ОДА, закликає бджолярів повідомляти про порушення:

«Якщо є випадки, коли вас десь проігнорували, давайте знати в обласну адміністрацію, є гарячі лінії в екологічній інспекції, в держпроді, в департаменті екології, «102», оперативна група буде завжди реагувати».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові поліція склала протокол за порушення карантину на директора магазину будматеріалів

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди