Що відомо через 6 років після трагедії 2 травня в Одесі. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Що відомо через 6 років після трагедії 2 травня в Одесі. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Що відомо через 6 років після трагедії 2 травня в Одесі. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
.

2 травня – шості роковини подій на Грецькій площі та Куликовому полі в Одесі. Тоді в результаті зіткнень між прихильниками Євромайдану і учасниками акції «Антимайдан» та пожежі в Будинку профспілок загинули 48 людей. Більше 200 були травмовані. Які результати офіційного розслідування, думки представників громадської журналістсько-експертної "Групи 2 травня" та позиція моніторингової місії ООН – дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Так, за 6 років розслідування, з 29 учасників, які притягувались у якості обвинувачених стосовно 3 осіб винесено вироки, повідомила прессекретарка прокуратури Одеської області Тетяна Ющенко.

Ще 6 справ знаходяться на розгляді у суді, зазначила Тетяна Ющенко.

"Також 13 осіб є підозрюваними у вчинені масових заворушень й наразі розшукуються правоохоронцями", - розказала Тетяна Ющенко.

Тетяна Ющенко також додала, що по справі встановлено та допитано понад 1300 свідків, також опрацьовані дані більше 300 осіб, які могли бути на місці подій. Проведено більше 250 експертиз. Ще 34 експертизи стосуються причин смерті людей в Будинку профспілок, до цієї процедури мають залучити міжнародних представників.

Експерт з правоохоронних органів громадської журналістсько-експертної «Групи 2 травня» Владислав Сердюк вважає, що розслідування подій 2 травня не буде результативним.

"Розслідування по цій справі - мертве. Ця справа лежить в слідчому управлінні ГУ НП в Одеській області на проспекті Шевченка 8а. Наскількі мені відомо, вже рік ніяких слідчих дій по цій справі не відбувається. Те, що робиться, не впливає на результат взагалі. Допити осіб, які не можуть нічого сказати. Проведення повторних експертиз", - зауважив Владислав Сердюк.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила документ, в якому надала оновлену інформацію про стан розслідувань та судових процесів по справі 2 травня. За словами голови місії Матільди Богнер, правосуддя щодо смертей в центрі Одеси залишається "примарним".

"Останні шість років сім’ї жертв борються за справедливість за смерть своїх близьких. Всі ці шість років правосуддя залишається примарним. Ні розслідування, ні судові процеси не просунулися вперед з 2 травня 2019 року. Також ми не бачили істотного прогресу у кримінальних провадженнях щодо співробітників поліції, обвинувачуваних у неналежному реагуванні на сутички та заворушення" – заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер .

Кореспонденти Суспільного зв'язалися з пресслужбою Нацполіції в Одеській області, аби отримати коментар щодо ходу справи, та надіслали запит на інформацію. Однак, наразі відповіді не отримали.

Нагадаємо, 2 травня 2014 року, близько 15-ї години з Соборної площі стартував «Марш за єдину Україну» одеських і харківських футбольних уболівальників перед матчем "Чорноморець-Металіст". До нього приєднались прихильники Євромайдану. Втім марш зірвали.

Перші сутички між учасниками маршу і «антимайданівцями» відбулись на Грецькій площі. За хронікою «Групи 2 гравня», тут почали використовувати зброю та кидати бруківку. Під час зіткнень в центрі Одеси загинули 6 людей.

Пізніше сутички продовжилися на Куликовому полі. Там підпалили наметове містечко «Антимайдану». Люди, які базувались в ньому, забігли до Будинку профспілок. Зіткнення продовжилось з використанням "коктейлів Молотова". Згодом будівля почала палати. Того вечора на Куликовому полі загинули 42 людини.

Що відомо

На початок