ЄС хоче посилити контроль над обігом зброї на тлі війни в Україні

ЄС хоче посилити контроль над обігом зброї на тлі війни в Україні

ЄС хоче посилити контроль над обігом зброї на тлі війни в Україні
Чоловік роздивляється пістолет на стенді зі зброєю під час XV Міжнародної спеціалізованої виставки "Зброя та безпека – 2018", Київ, 9 жовтня 2018 р, фото: В'ячеслав Ратинський / УНІАН

Європейська комісія пропонує оновити правила Євросоюзу щодо імпорту, експорту та транзиту вогнепальної зброї для цивільного використання. Однією з причин перегляду правил є війна в Україні.

Про це повідомляється на сайті Комісії.

"Оновлені правила полегшать легальну торгівлю вогнепальною зброєю цивільного призначення та зменшать адміністративне навантаження на виробників, продавців та користувачів вогнепальної зброї. Переглянуті правила підвищать безпеку та розв'яжуть проблему незаконного обігу вогнепальної зброї, а також забезпечать скоординований контроль та оцінку ризиків для покращення відстежуваності вогнепальної зброї", — йдеться у повідомленні.

Пропозиція була озвучена у 2020 році і стосується лише вогнепальної зброї для цивільного використання.

"Російська воєнна агресія в Україні збільшує потенціал розповсюдження вогнепальної зброї. У середньостроковій перспективі ці нові правила допоможуть знизити ризик обходу ембарго у разі експорту вогнепальної зброї цивільного призначення та посилити контроль за імпортом цього виду вогнепальної зброї з країн, що не входять до ЄС", — наголошують у Єврокомісії.

Зокрема, запропоновані правила передбачають:

  • Чіткі та єдині процедури ввезення, вивезення та транзиту вогнепальної зброї цивільного призначення, її основних компонентів, боєприпасів та сигнально-сигнальної зброї. Наприклад, поточна пропозиція звільняє виробників, дилерів та користувачів вогнепальної зброї від плати за отримання дозволу на імпорт чи експорт.
  • Спрощені процедури ввезення та вивезення для мисливців, спортивних стрільців та експонентів: зокрема, для мисливців з європейським дозволом на вогнепальну зброю не потрібен попередній дозвіл на ввезення чи вивезення.
  • Нова система електронного ліцензування ЄС для виробників та дилерів вогнепальної зброї, що дозволяє подавати заявки на отримання дозволів на імпорт та експорт, що замінює різноманітні, переважно паперові національні системи.

"Ця нова безпаперова система заощадить час заявників та спростить процес. Система також буде підключена до Середовища єдиного вікна ЄС для митниці", — запевняють в Єврокомісії.

  • Суворі технічні стандарти для сигнальної зброї, та зброї, призначеної для стрільби тільки холостими патронами, сльозогінним газом або подразнюючими боєприпасами, що допоможе уникнути їх перероблення на смертоносну вогнепальну зброю.

"Будь-яку зброю, яка не відповідає цим стандартам, необхідно буде імпортувати як вогнепальну зброю. Комісія також встановить перелік неконвертованої сигнальної та сигнальної зброї, тобто пристроїв, які не можуть бути трансформовані для викидання пострілу, кулі чи снаряда", — пояснюють автори ініціативи.

  • Суворіші правила для компонентів вогнепальної зброї — їх імпортуватимуть лише ліцензовані дилери та брокери, що знизить загрозу появи саморобної вогнепальної зброї без маркування чи реєстрації.
  • Сертифікат кінцевого користувача на більш небезпечну вогнепальну зброю. Цей документ засвідчуватиме, що покупець є кінцевим одержувачем товару і не планує передавати його будь-кому іншому, що знизить ризик витоку вогнепальної зброї на чорний ринок під час експорту або після нього.
  • Суворі перевірки відмов у видачі дозволів на імпорт чи експорт. Національні органи повинні будуть перевіряти, чи не було відмовлено потенційному покупцю у видачі дозволу в іншій державі-члені ЄС, що не дозволить фізичним особам купувати зброю в іншій країні блоку для отримання такого дозволу.

За оцінками Єврокомісії, у громадян ЄС на руках знаходиться до 35 мільйонів одиниць незаконної вогнепальної зброї. Ще близько 630 тисяч одиниць вогнепальної зброї вважаються вкраденими або загубленими в Шенгенській інформаційній системі.

"Незаконний обіг вогнепальної зброї підживлює організовану злочинність у ЄС та породжує політичну нестабільність у країнах-сусідах ЄС. З розвитком швидкої доставки посилок та нових технологій незаконний обіг вогнепальної зброї набуває нових форм, щоб уникнути контролю. Як законодавці, ми повинні надолужити втрачене. Пропонована нами реформа закриє лазівки в наявних правилах, які часто оминають, що призводить до контрабанди та переправлення вогнепальної зброї до ЄС", — зазначив віцепрезидент Комісії з просування європейського способу життя Маргарітіс Схінас.

Комісар внутрішніх справ Ілва Йоханссон заявила, що злочинці постійно змінюють способи контрабанди зброї до Європейського Союзу.

"Нам треба бути на крок попереду. Внутрішня безпека ЄС для скорочення незаконного використання та обігу вогнепальної зброї має ґрунтуватися на гарній співпраці правоохоронних органів, хорошій розвідці та прозорих процедурах", — наголосила вона.

За словами Йоханссон, пропозиція Єврокомісії також спрощує правила для законних власників вогнепальної зброї та підприємств.

Читайте також

МАГАТЕ спростовує заяви РФ про "брудну бомбу", Україна відновлює енергетику. 246 день війни. Онлайн

На початок