Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини

Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини

Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини
фото: Суспільне Полтава

На Полтавщині попри перебої електропостачання, жодна вакцина не зіпсувалася. Це тому, що їх зберігають у термобоксах або перевозять в інші заклади. Про це Суспільному розповіла регіональна координаторка з вакцинації від COVID-19 в області Людмила Бахмат.

Зінаїда Сторожева прийшла до Абазівської амбулаторії, аби отримати четверте щеплення від коронавірусу.

"Всі нормально щеплення переносила. Я працюю на пошті, багато є таких людей, які можуть не зізнатися, що вони хворі, а все одно мені до них треба йти і видавати пенсії. І тому я вирішила, що я маю бути вакцинована повністю. У нас уся родина вакцинована", — каже жителька села Абазівка Зінаїда Сторожева.

Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини
Холодильник, де зберігають вакцину. фото: Суспільне Полтава

Нині в амбулаторії зберігають 160 доз різних вакцин, говорить завідувачка.

"В нашій амбулаторії є два холодильники для зберігання вакцини. В цьому холодильнику – поліомієліт, правець, кір, дифтерія, коклюш (вакцини від цих захворювань – ред.). У попередньому холодильнику зберігається вакцина «CoronaVac», «Pfizer». Ці всі вакцини зберігаються у холодильниках, при дотриманні холодового ланцюга. У холодильнику повинна бути (температура – ред.) від 2 до 8 градусів плюс (тепла – ред.)", — говорить завідувачка Абазівської амбулаторії Вікторія Левченко.

Без електроенергії препарати можуть зберігати не більше чотирьох годин, каже медсестра.

"Зараз у нас в амбулаторії відсутнє світло. Час відключення світла ми фіксуємо. За допомогою холодових елементів ми підтримуємо температуру в холодильнику, зараз вона (плюс – ред.) 4 градуси Цельсія. Якщо відсутнє більше чотирьох годин світло, ми транспортуємо вакцину до найближчої амбулаторії", — розповідає медсестра Абазівської амбулаторії Світлана Ісаєнко.

Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини
Кабінет для вакцинації. фото: Суспільне Полтава

Для цього в амбулаторії є п’ять термобоксів та більше сорока холодових елементів.

"Сюди ми вкладаємо підготовлені холодові елементи, термометр, поміщаємо вакцину, коли температура буде в межах +2 +8 (градусів Цельсія – ред.). І транспортуємо до амбулаторії", — додає Світлана Ісаєнко.

"У підпорядкуванні нашого закладує 15 амбулаторій. Ми відслідковуємо наявність електроенергії по наших закладах і, відповідно, вони вже знають, у який найближчий заклад вони можуть відвезти на випадок, якщо в них не вмикають (світло – ред.). Коли у найближчій до них амбулаторії взагалі відсутня електроенергія, вони везуть до нас, на наш склад, на центр. У нас є забезпечені генератори", — каже медична директорка Центру меддопомоги Терешківської сільради Валентина Петриченко.

В області усі 56 центрів первинної допомоги забезпечені генераторами. А усі понад 120 амбулаторій мають термоконтейнери, каже Людмила Бахмат.

"Виміряна температура, яка по співвідношенню необхідна саме для тої чи іншої вакцини. І в цьому випадку вакцина зберігається в нормах і не протерміновується до 16 годин. За час, який у нас виник з перебоями електроенергії, у нас жодної протермінованої вакцини не було", — говорить координаторка з вакцинації від COVID-19 на Полтавщині Людмила Бахмат.

Перебої з електроенергією: як медзаклади Полтавщини зберігають вакцини
Лікарка показує, як зберігають вакцину. фото: Суспільне Полтава

В області найбільше вакцин зберігають у регіональному складі. Зараз у ньому 75 тисяч доз різних препаратів. У закладі є три фармацевтичних холодильники.

"Окрім цього, у нас є морозильні камери у вигляді скриньки, там вакцини зберігаються при температурі мінус 20–25 градусів Цельсія. А також є ще дві морозильні камери, де зберігаються вакцини при температурі мінус 80–90 градусів Цельсія. У нашому закладі є дизель-генератор. Він підключається автоматично. На даний час для безперебійної роботи нашого дизель-генератора ми заготували дизеля на п’ять діб безперебійної роботи", — розповідає відповідальна за зберігання імунобіологічних препаратів на Полтавщині Ольга Бастаногова.

Читайте також

На Полтавщині працюватиме спеціальний автомобіль для перевезення вакцини

На початок