На ЗАЕС неможливо створити "брудну бомбу" — Плачков

На ЗАЕС неможливо створити "брудну бомбу" — Плачков

На ЗАЕС неможливо створити "брудну бомбу" — Плачков
Рятувальник ДСНС України на навчаннях у Запоріжжі, що провели через можливу аварію на Запорізькій атомній електростанції, 17 серпня 2022 року. Фото: AFP via Getty Images

Створити “брудну бомбу” на Запорізькій атомній електростанції неможливо — там бракує необхідного обладнання. Про це розповів колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков на брифінгу у Медіацентрі Україна, коментуючи можливі провокації з боку РФ.

“На ЗАЕС немає обладнання для того, щоб там розібрати “збірку”, яка використовується в активній зоні реактора, а потім щось з нею робити. Тому дивно чому вони кажуть про ЗАЕС”, — прокоментував Плачков спроби РФ звинуватити Україну у планах використати “брудну бомбу”.

За його словами, він ще розумів би, якби росіяни казали про зону відчуження.

“Там дійсно багато ядерного матеріалу і є також сховища відпрацьованого ядерного палива і є потужності, щоб це паливо переробит”, — сказав Плачков.

Читайте також: Як врятуватись від "брудної бомби"

Заявами про підготовку Україною радіаційного озброєння РФ намагається створити картину того, що Україна начебто порушує договір про нерозповсюдження ядерної зброї та матеріалу, додав експерт.

“Брудна бомба” — це суміш вибухівки, наприклад динаміту, і радіоактивних речовин. Інша назва такої бомби – радіологічний розсіювальний пристрій (РРП).

Не слід плутати її з ядерною зброєю. “Брудна бомба” не може створити ядерний вибух, як ядерна зброя, хоч і може поширити радіоактивне забруднення в порівняно невеликих кількостях і на обмежені відстані.

Головна небезпека “брудних бомб” – це сам вибух, від якого можуть загинути чи постраждати люди.

Зазнати радіаційного впливу можуть першочергово ті, хто опинився в епіцентрі вибуху. На більших відстанях від місця вибуху небезпека є тільки у випадку, коли люди вдихають пил, їдять забруднену їжу або п’ють забруднену воду.

Що відомо

  • Міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу 23 жовтня провів телефонні перемовини з главами оборонних відомств Великої Британії, Франції, Туреччини та Сполучених Штатів. У розмовах з міністрами Шойгу звинуватив Україну у підготовці провокацій з використанням "брудної бомби".
  • Зеленський заявив, що Шойгу влаштував "телефонну карусель", а голова МЗС Кулеба додав, що заяви Шойгу "є брехнею настільки ж абсурдною, настільки й небезпечною".
  • Кулеба згодом повідомив, що запросив експертів Міжнародного агентства з атомної енергії в Україну, щоб ті відвідали місця так званої розробки "брудної бомби", про які заявила Росія.

Читайте також

Обстріл Дніпра, "Армія відновлення", росіяни розграбовують Херсон. 245 день війни. Онлайн

Зеленський про дзвінки Шойгу: Міністр оборони РФ влаштував телефонну карусель

Залужний прокоментував заяви РФ про "брудну бомбу"

МАГАТЕ проінспектує ядерні об'єкти в Україні на тлі заяв Росії про розробку Україною "брудної бомби"

На початок