Реконструкція церкви в селі Загребелля Сосницького району

Реконструкція церкви в селі Загребелля Сосницького району

Реконструкція церкви в селі Загребелля Сосницького району original

Храм Різдва Пресвятої Богородиці в Загребеллі планують відремонтувати до 150-річчя, яке відзначатимуть цього літа. Староста Загребеллі каже, саме цю церкву згадує Олександр Довженко в «Зачарованій Десні». Колись село потерпало від весняних паводків, тому люди звідти відселилися. Церква залишилась сама серед чагарників на колишньому березі одного з пересохлих вже рукавів річки Убідь. Храм досі діючий. Зараз церкву ремонтують, але через дефіцит грошей це відбувається повільно.

Так виглядає одна з доріг, що веде до храму Різдва Пресвятої Богородиці. Найпростіший шлях. Колись тут був центр села. Тепер - покинуті хати й густі чагарники. Над усім цим синіють куполи церкви та дзвіниці.

Ольга Нак, дячиха, розповідає: «Це - апостол Петро, це - апостол Павел. Так вони збереглися. Вони не підфарбовувалися зовсім відтоді, як зробили. Так оце залишилось до цього дня. Нічого не робилося».

Лики святих на дверях та фасадах потьмяніли, у вікнах не вистачає шибок.

«Ось, подивіться, які у нас пороги. Треба їх переробити, вони валяться. Ось нам ходити, йдеш – і вже вони провалюються також. Бачите, як провалюються?.. Стоїть у нас фарба. Купили два роки тому. Стоїть у нас фарба у великих бочках пофарбувати церкву. Ну так як 30 тисяч нам сказали... Грошей нема, так вона вже третій рік стоятиме у нас», розповідає Ольга Нак.

Куполи церкви й дзвіниці перекрили вісім і два роки тому. Відтоді ремонтують потроху. Зараз відновлюють церковну криницю, бо навколо церкви залишилось кілька жилих обійсть, що тут набирають воду.

Біля церкви працюють будівельники.

Храм збудований 150 років тому. Він досі діючий, служби не припинялися навіть у радянський час. Виконуючий обов’язки старости села Денис Чепурний каже, саме цю церкву згадував Довженко у своїй «Зачарованій Десні»

«Тут був центр села… Тут раніше були хати, двори. І по розповідям старожилів, тут ніде було побудуватися. Тут в усі боки стояли хати. Зараз тут пустка. Останній потужний розлив був у 70-му, а потім ще наступні в 1980, 1981 роках. Вони були такі, що пересувались лише на човнах. Під будинок вода стояла. Ну і люди потихеньку переселялись наверх», розповідає Денис Чепурний, в.о. старости Загребельського старостату.

Храм хочуть відновити до його 150-річчя, яке відзначатимуть цьогоріч влітку на свято Петра і Павла. І шукають гроші на ремонт.

Дячиха Ольга Нак каже: «До кого за допомогою? Ось це ми після нового року писали Зуєву, депутату, заяву, і до Солодаренка. А то ще до бізнесменів звертались».

Жителі Сосниці Сергій та Любов, ідучи на коні з городу, кажуть: «Ви сюди до церкви ходите? – Іноді. – Церкви треба, кругом треба.. І ця треба церква. Ви знаєте, скільки їй вже років».

« Ну я думаю, що це взагалі пам’ятка така, архітектура старовинна... Ну, реставрацію треба», говорить жителька села Загребелля Валентина.

Один з останніх жителів цієї частини Загребелля - Віктор Мироненко. Тридцять років господарює сам. Каже, до церкви ходить на свята:

«Ось де моя хата, а онде - і купол видний. Він старовинний. Так це тільки храм і залишився тут. Ну ще, може, хоч люди з Божою волею зміняться на краще і між собою почнуть по-людськи жити, в державі щось почнеться до кращого рухатися, бо вже за 30 років, якщо б щось рухали, а не дерибанили та за «барки» бралися там, то щось вже можна змінити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тропу здоров’я прокладає у Сосницькому заповідному лісі колишня киянка

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди