34 роки потому. Спогадами ділиться ліквідатор аварії на ЧАЕС Олександр Швець

34 роки потому. Спогадами ділиться ліквідатор аварії на ЧАЕС Олександр Швець

34 роки потому. Спогадами ділиться ліквідатор аварії на ЧАЕС Олександр Швець Суспільне Херсон

34 роки тому 29 квітня розпочався Чорнобиль для херсонських вертолітників. Один з них - ліквідатор аварії на ЧАЕС Олександр Швець. Він здійснив 22 вильоти до реактора.

Спогадами про ті події він поділився із Суспільним.

"В моє життя Чорнобиль увійшов такого ж сонячного дня 29 квітня 1986 року. Вертолітний полк, у якому я служив тут в Херсоні, був піднятий по тривозі, швидко зібралися, построїли нас і довели, що в Чорнобилі вибухнув реактор, треба летіти тушити його. Дали 2 години на збори. І група у складі 9 вертольотів злетіла і взяла курс на Чернігів. Звідти полетіли у 30 кілометрову зону для обльоту майданчиків, у яких ми працювали", - згадує чоловік.

Олександр Швець розказав, що у їх роботу входило скидувати мішки з піском у реактор і оскільки вертольотів було багато, одним із завдань було - не зіштовхнутися з іншими. І завжди перевіряли радіацію.

"Підходили до реактора, а в кабіні стоїть дозиметр. І якось очі тягнуться до приладу. Ось уже стрілочка почала рухатись – 50 рентген, 100 рентген, над реактором ми 200 метрів були і показував прибор 200 рентген. Ось так підходиш до реактора – і знаєш, що там радіація, ворог, але ж невидимий. Тому так трохи страшнувато було. Я навіть на смак відчув, що таке радіація. Ми на майданчик сіли, вимкнули двигуни, металевий смак на зубах. Так радіація проявилася".

Олександр Швець здійснив 22 вильоти до реактора та втратив у Чорнобилі друга Леоніда Христича.

Ліквідатор аварії на Чорнобильскій АЕС Олександр Швець розказує свою історіюСуспільне Херсон

"З Херсона у нас в Чорнобилі загинув мій товариш Христич Леонід. Вони трохи пізніше працювали: розливали клей, щоб вітер не роздував радіацію. І проти сонця заходили, не побачили, що кран стояв дуже високий. Вони зачепили той кран і впали біля реактора і загинули".

Ліквідатор аварії на Чорнобильскій АЕС Олександр Швець розказує свою історіюСуспільне Херсон

Радіація почала проявлятися через шість років проблемами зі здоров’ям. Олександр Швець - військовий пенсіонер, веде здоровий спосіб життя, займається спортом. Чоловік вірить, що колись до Чорнобиля повернеться життя.

Олена Протопопова, Григорій Шматко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди