Україна має добити цю "гадину" і не підписувати ніяких мирних угод — Ахмед Закаєв

Україна має добити цю "гадину" і не підписувати ніяких мирних угод — Ахмед Закаєв

Як чеченці ставляться до війни Росії проти України — Суспільне
Голова уряду Чеченської республіки Ічкерії у вигнанні Ахмед Закаєв . Фото: Ярослав Прищепа/Суспільне

18 жовтня Верховна рада України ухвалила заяву про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою РФ та засудила вчинення геноциду чеченського народу. За останні 30 років від російських окупантів загинуло більш ніж 300 тисяч жителів республіки. Багато чеченців вимушено покинули свої домівки. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну чеченці розуміли і знали, що принесе Росія окупованим народам. Тож з перших днів багато чеченців воюють в лавах ЗСУ. Голова уряду Чеченської республіки Ічкерії у вигнанні Ахмед Закаєв розповів Українському радіо про те, чому Мінські угоди були помилкою для України, а домовлятися з Росією про жоден мир не можна.

Визнання республіки Ічкерія тимчасово окупованою Росією

Те, що Верховна рада ухвалила цю постанову, для нас є надзвичайно важливим. Ми це прийняли з вдячністю. Це дозволяє нам сьогодні сподіватися, що воєнні злочинці будуть колись покарані. У 2018 році наш уряд передав справу щодо злочинів проти чеченського народу у міжнародний трибунал. Але донині ці матеріали не розглядалися. Всі посилаються на те, що Росія може заблокувати це питання.

"Тепер у нас з'явився шанс, що інші країни приймуть аналогічне рішення і вже не будуть розглядати ситуацію в Чечні, як внутрішню справу Росії. А це відкриває можливості для нас проводити розслідування і притягнути винних до відповідальності".

За всі роки протистояння загинуло понад 300 тисяч населення, з них 42 тисячі дітей віком від року до 12. Сьогодні, лише у Європі перебуває понад 300 тисяч чеченських біженців, які змушені були виїхати за межі своєї історичної батьківщини, рятуючись від загибелі. Ще більш ніж 500 тисяч людей виїхали в інші країни світу та Росію.

Війна в Україні

Чеченці і чеченський народ 30 років тому відчув на собі всю жорстокість і підступність Росії. Тоді увесь світ, на жаль, перейшов на сторону нашого ворога. Світ заявив, що вбивства чеченців є внутрішньою справою Росії. І почав сприяти і допомагати Росії продовжувати знищувати чеченський народ.

"Чеченці, які з перших днів перебувають в ЗСУ, прибули сюди саме тому, що вони розуміли і знали, що принесе Росія окупованим народам".

І ми всіляко намагалися протистояти цьому і підтримати український народ. Саме розуміння того, що собою являє Росія, підштовхнуло чеченців допомагати українцям.

Настане день, коли ми підпишемо дипломатичну угоду. На сьогодні наша дипломатія зосереджена на фронті. Ми повинні зробити все від нас залежне, щоб отримати перемогу над нашим спільним ворогом. Між нашими країнами будуть найкращі дружні відносини. У нас спільне майбутнє. Я в це вірю.

Сприйняття Росії світом та передбачення Джохара Дудаєва

Всі людиноненависницькі дії Росії світові лідери та політики, помилково, списували на Путіна, починаючи з 1999 року. Але насправді стратегія щодо України і всього пострадянського простору, і країн Балтії, була розроблена дуже давно. Путін тоді ще не мав ніякого відношення ані до цієї стратегії, ані до політики. Згадайте, коли Путін перед початком своєї агресії зробив ультиматум НАТО і ООН і запропонував НАТО повернутися до кордонів 1998 року.

Читайте також: Столтенберг сказав, коли Україна вступить в НАТО

Водночас Джохар Дудаєв, як генерал і командувач далекої стратегічної авіації, був давно в цій системі. Його освіченість, обізнаність, оточення, безпосереднє спілкування з російськими генералами, допомогло зробити правильні прогнози. Вони повністю відповідають його висловлюванню: "Сонце свободи для Кавказу зійде в Україні".

І рішення Верховної Ради є підтвердженням цих слів. Цей сигнал — Чечня не є внутрішньою справою Росії — може сприяти тому, що народи Північного Кавказу та інші народи, які перебувають в колоніальній залежності від Росії, матимуть шанс стати вільними та незалежними.

Зустріч Зеленського та Путіна

Керівництво України категорично заявило, що зустрічі Зеленського і Путіна не буде. Це і є гарантією того, що з президентом України нічого не станеться. З самою Росією не можна домовлятися про жоден мир.

"Росія задля збереження себе і своєї сутності пожертвує навіть Путіним і ким завгодно, аби сьогодні якимось чином схилити Україну до мирного вирішення цього питання".

Аби вони змогли перепочити, взяти тайм-аут, як це сталося з чеченцями у 1996 році, коли підписувалися Хасав'юртівські угодиДокумент, підписаний 31 серпня 1996 року у Хасав'юрті, Асланом Масхадовим та Олександром Лебедем. Підсумком цієї угоди стало припинення бойових дій та вивід федеральних військ з Чечні. Питання статусу республіки відклали до 31 грудня 2001 року.. Росія, вже підписуючи цю угоду, закладала нову війну через три роки з нами.

У вас вже є гіркий досвід: Мінські угоди. Ми тоді наголошували, що це велика помилка їх підписувати. Якби не були підписані ці угоди, у РФ не було б тієї можливості та ілюзії, якою вони підживлювалися всі ці роки і готувалися до реваншу. Тому сьогодні треба добити цю гадину і не давати їм перепочинок. Сьогодні увесь світ стоїть за Україну, всі допомагають вам. І ми зобов'язані назавжди позбавити увесь світ від цієї наволочі.

Що відбувається в Чечні та яку владу має Рамзан Кадиров

Ніяких територіальних або інших впливів у Кадирова немає. Його стан залежить від Путіна: скільки Путін буде знаходитися в Кремлі, стільки Кадиров буде триматися і буде триматися його позиція в Чечні. Чеченський народ не змирився з тією ситуацією, в якій опинився. Вони змушені взяти такий собі тайм-аут. В історії протистоянь з Росією чеченці звикли до того, що на певному етапі спрацьовує імунітет самозбереження.

"400 років протистоянь і нерівна боротьба з Росією виробили в нас ці комплекси".

Все, що сьогодні робить Кадиров, буде тривати доти, доки Путін буде знаходитися при владі. Після Путіна не буде ані Кадирова, ані кадирівців і жодного їхнього впливу в Чечні.

Чому Кадиров скасував мобілізацію

У Чечні почалися акції протестів, а Кадиров усі ці роки виступав таким собі рятівником чеченців: саме він закликав молодь свого часу не чинити спротив Росії для того, щоб просто продовжувати жити. І коли він почав відправляти в Україну молодих людей на війну, його пропагандистська конструкція рятівника почала руйнуватися. Тому Кадиров змушений був заявити, що відміняє мобілізацію. Натомість він привозить до Чечні мобілізованих людей з Росії і проводить їхню підготовку на полігонах Чеченської республіки. І вже звідти їх відправляє, як чеченців, до України воювати. Тому скасування мобілізації було примусовим задля того, щоб зберегти стабільність, яка була в Чечні до цього часу.

Росіяни розглядають кадирівців, як використаний матеріал

Ми завжди для росіян були чужими і чужинцями. Росіяни розглядають кадирівців, як використаний матеріал. А чеченці в росіянах бачать свиней. І все роблять для того, щоб їх за можливості ліквідувати. І роблять це з великим задоволенням. Це розуміють всі: і росіяни, і чеченці. Ми зовсім різні. І на генетичному рівні ненависть і неприязнь одне до одного дуже глибинна. Ані Путін, ані Кадиров у цих питаннях нічого не можуть змінити.

Читайте також

Понад 200 чеченців підтримують зараз Україну на фронті — Ісханов

"Перемога України — це наша незалежність". Рада засудила геноцид чеченського народу та визнала Ічкерію окупованою Росією

Зеленський закликав українців на окупованих територіях уникати мобілізації

На початок