Дмитро Дубовик — дизайнер, чиї постери "Суми вистоять і ти вистоїш" у перші місяці війни стали величезною мотивацією для сумчан. Він їх створював під час сирен, у коридорі в бомбосховищах та безплатно роздавав усім підприємцям, аби сигналізувати, що працює у місті у цей період. З часом до постерів додалися листівки, марки, футболки. Усі ж виручені кошти від продажів продукції та донати йдуть на потреби армії. А нещодавно Суми отримали власну марку, дизайн якої розробив Дмитро Дубовик. Про те, як прийшла ідея створити мотиваційні постери та популяризувати своє місто — читайте в інтерв'ю з дизайнером Дмитром Дубовиком.

21 лютого він поїхав до Києва на 4 дні по робочих справах і лишився там на 3 місяці через війну. Та не дивлячись на відстань, сумчанин Дмитро Дубовик продовжував підтримувати жителів рідного міста та мотивував не складати руки своїми постерами та листівками. За основний дизайн взяв Янгола з дитиною – скульптуру французького майстра Арістіда Круазі, яка є знаковою для Дмитра.
— Ми невипадково з тобою зустрічаємось біля скульптур Круазі, адже саме з них для тебе розпочиналася активна діяльність у місті Суми. Ти пам’ятаєш, як це було?
— Це було років 4 або 5 назад. Я вперше дізнався, що у нас є такі скульптури в місті і в них таке архітектурне та культурне надбання, яке має міжнаціональне значення не тільки для України або локально для Сум. І коли я вже почав глибше копатися в історії, цікавитися різними фактами, є байки, що типу стоять копії в Луврі, а у нас оригінал. Як я зрозумів, там є прототипи, автор скульптур залишив дві мініатюри собі, за якими робив уже ці статуї.
— Тоді, наскільки я пам’ятаю, ти також створював постери з ними для того, щоб привернути увагу, що у нас є такі скульптури?
— По-перше, вони класно лягають у будь-яку композицію, яку ти будеш робити: це буде чи постер, чи листівка, чи календар. І в принципі, чим більше носіїв, чим більше історії з листівками, постерами, марками, тим краще для Сум, бо історія Сум вже визначається на міжнародному рівні: США і так далі.
— На патріотичній продукції, яку ти створював під час війни, також присутні скульптури Круазі. Чи набули вони для тебе якогось іншого сенсу? Щось вбачаєш такого, що дійсно пов'язано з Україною? Бо ти їх так стилізував по-українськи.
— Вони для мене символічні, я знаю, що за нами перемога. Якщо звертатися до історії, то ці скульптури вижили під час окупації Сум у 43 році. Вони вистояли, як і Суми на сьогодення.

— Із перших днів війни ти почав створювати для сумчан мотивуючі постери, які на перших етапах стали великою підтримкою: "Суми вистоять і ти вистоїш". Як у тебе виникла ця ідея? Бо багато людей навпаки це натхнення втрачають.
— Ну воно як було, там постійно були вибухи, то ППО працювало, то просто лупили по місту. І перший постер 26 лютого з'явився "Суми вистоять", бо треба було переключити свій мозок на щось інше. Фізично я був у Києві, а думки були в Сумах, бо тут були батьки, кохана, кіт. Ми спустилися в сховище, з собою був ноутбук, відкрив і думаю: щось треба робити, якимсь чином воно прийшло мені в голову і людям так добре зайшло. Я дуже радий, що це якось допомогло людям, це класно.
— Далі до постерів почали додаватися листівки, футболки і це переросло в таку собі благодійну ініціативу. Ти одразу розумів, що і далі буде поповнюватися ця патріотична колекція чи це поступово?
— Спочатку я робив все в електронному форматі, бо не було де друкувати. Якщо бувши в Києві, я міг надрукувати в Сумах ті ж самі стікери, наліпки, то все інше приводити у друкований формат я зміг лише через пару місяців. Це краще мотивує людину, ти береш листівку і кидаєш донат. Я так і робив, надрукував листівок штук 300, і дав реквізити фонду "Суми", щоб кидали туди донати, а я буду вам відправляти листівки, бо багато повиїжджало за кордон, багато я порозсилав.
— Наразі, що ми маємо? Це постери, листівки, футболки. Стосовно марок, як виникла ідея реалізувати саме у марки?

— Я кинув ці марки у Фейсбук, Інсту і понеслась. Там були деякі складнощі, але вийшов я на "Укрпошту", усю різницю між собівартістю і ціною віддавав на фонд "Суми", хлопцям віддав на коптери, яким потрібно було терміново купувати.
— Чи рахували, скільки за цей час вдалося зібрати коштів цією продукцією?
— Я не знаю ті суми, які донатять люди, коли беруть листівки. На марках близько 15 тисяч зібрали.
— До Дня Незалежності ти створив серію постерів із земляками. Що ти мав на увазі?

— Я дуже хотів би, щоб Суми асоціювалися з вільними, незалежними, видатними, героїчними, завзятими. Суми – це наше місто, яке потрібно розвивати і є всі можливості, щоб це робити. Додав ще екскурсу в історію і біографію людей, які тут зображені, можна засканувати QR-код і почитати. Але мало хто знає, що пан Нарбут намалював герб, наприклад.

— Чому саме такий вибір особистостей? Тут є і митці і політичні діячі.
— Я обирав видатних людей, які зробили внесок в історію розвитку України… як і культурному, так й інших сфер. І керувався більше своїм правилом. Я хотів об’єднати і діячів, які у нас були в Сумах, Сумській області і тих, яких знали на всеукраїнському рівні. Це культурний вандалізм, це мій майданчик urban, бо ініціативу ніхто не підтримує, а я вважаю це за потрібне робити.
— Із останнього – з твоїм дизайном також вийшли марки до дня міста Суми. Розкажи про цей проєкт.

— Вийшли на мене люди з адміністрації, це була їхня ідея розробити марки. Суми виділяються, становляться індивідуальними. Поки що я не чув, що у інших містах є свої марки. А у нас уже вони є. Поки що вони зроблені на подарунковій ініціативі, це не комерційний зовсім проєкт.Там також на марках зображені наші архітектурні пам’ятки, на які треба звертати увагу.
— Наскільки відчуваєш себе корисним? Одразу і допомагаєш армії і популяризуєш своє місто.
— Я якось про це і не задумувався, що я якийсь корисний. Просто роблю і усе. Дуже приємно, що люди дають фідбек правильний. Було дуже приємно, що ці постери підняли бойовий дух і люди такі "Фіг ми вам Суми віддамо".
Читайте також
- Боївки, "Просвіта", бій з міліцією, провокації та розстріли — дослідження про ОУН-УПА на Сумщині.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram