Чоловіки – жертви: що відбувається із домашнім насильством на Рівненщині

Чоловіки – жертви: що відбувається із домашнім насильством на Рівненщині

Чоловіки – жертви: що відбувається із домашнім насильством на Рівненщині

Кількість звернень жінок щодо домашнього насильства за час карантину у деяких країнах світу зросла вдвічі. Про це заявив Генсек ООН Антоніу Ґутереш і закликав уряди усіх країн розробити план протидії цьому явищу.

Суспільне вирішило з'ясувати, чи є збільшення випадків такого насильства на Рівненщині та поспілкувалось із психологинею щодо причин його виникнення взагалі. Та прогнозує, що через запровадженні обмеження агресія може наростати і констатує, що наразі більше звернень – від чоловіків.

Що непокоїть Генсека
насильство Рівне
Антоніe Гутерреш/e-gorlovka.com.ua. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, фото: АР

“За останні тижні, коли економічний та соціальний тиск та страх зростали, ми спостерігали жахливий глобальний сплеск домашнього насильства. У деяких країнах кількість жінок, які звертаються до служб підтримки, зросла вдвічі… Я закликаю всі уряди зробити запобігання та усунення насильства над жінками ключовою частиною їхніх національних планів реагування на COVID-19. Це означає збільшення інвестицій в онлайн-сервіси та організації громадянського суспільства” йдеться в заяві Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша про гендерне насильство та COVID-19.

Ситуація на Рівненщині

В області різкого збільшення домашнього насильства поки не прослудковується. Принаймні – офіційно. Число звернень до Нацполіції області про насильство в сім’ї кардинально не змінилось.

насильство Рівне
Олег Шандрук.

– Із часу запровадження обмежувальних карантинних заходів, починаючи із 12 березня і до 23 квітня, до підрозділів поліції області надійшло 535 повідомлень про вчинення домашнього насильства. За результатами перевірки працівники поліції відносно порушників склали 452 адмінпротоколи, тоді як за аналогічний період торік — 429. Здійснюється щоденний контроль за дотриманням умов термінових заборонних приписів, посилюється робота з проведення комплексу превентивних заходів з кривдниками в умовах карантину, тому вдалося уникнути різкого підвищення повідомлень про домашнє насильство, – коментує старший інспектор з особливих доручень відділу управління превентивної діяльності Нацполіції області Олег Шандрук.

На профілактичному обліку в області 2736 осіб, які вчиняють домашнє насильство. Як уточнили в поліції, це не лише чоловіки, але й жінки, а також діти. В умовах карантину їх систематично контролюють, спілкуються телефоном, або навідуються додому, каже Олег Шандрук. На сигнали про домашнє насильство в Рівному реагує мобільна група реагування, вона працює цілодобово. В ОТГ області з кривдниками спілкуються поліцейські офіцери громади.

Нещодавно в Telegram з’явився чат-бот @police_helpbot, #ДійПротиНасильства, створений за ініціативою Міністерства внутрішніх справ. Створення пояснили тим, що самоізоляція під час карантину може обмежувати пошук інформації, а @police_helpbot допоможе у цьому. Там є кнопка виклику 102, інших служб допомоги, інформація про домашнє насильство й план безпеки.

Домашнє насильство: думка психологині

Суспільне попросило прокоментувати тему домашнього насильства під час карантину психологиню Ольгу Галицьку, яка має багаторічний досвід роботи з кризовими сім’ями.

насильство Рівне
Facebook/Ольга Галицька.

– Домашнє насильство – це прояви агресії в сім’ї до її членів, агресивна поведінка когось із членів родини, дорослих, в тому числі – дорослих дітей до своїх пристарілих батьків, чи батьків – до дітей. Діти на карантині, батьки на карантині, пристарілі вдома. Тут важливо розуміти емоційний стан людей.

Зараз карантин, а це – обмеження прав і можливостей. Й коли людині вводять обмеження, то перший сплеск – не насилля, а забезпечення страху, ось чому побігли скуповувати продукти. Люди налякані, бояться втратити своє життя, тому зараз в режимі завмирання, й не сваряться між собою. Поки що. Довготривалий контроль в обмеженні людини, а ще безгрошів’я – й агресія може збільшитись. Але врятувати ситуацію може весна. Дуже цікава річ, коли людина “заземляється”, працює на землі, у неї знижується рівень агресії. У нас це вже відбувається, люди прибирають помешкання, їдуть на дачі, незважаючи на карантин. Оцей прорив карантину - це є викид цієї агресії, – каже спеціалістка.

Ольга Галицька також пояснює, що в сім’ї накопичення агресії відбувається зазвичай поступово. Ця агресія може не обов’язково бути насиллям, про яке повідомляють відповідним органам. Вона може бути прихована, всередині сім’ї.

– Покричали, посварилися, побили щось і на тому все… У нормальних сім’ях спробують підтримати один одного, достойно перенесуть конфлікти. Інші – будуть конфліктувати, особливо, якщо конфлікт заритий ще раніше. Психологічна напруга призведе до психологічного насильства, а те – до фізичного. Зростуть конфлікти, однозначно. Але, щоб людину вивести на конфлікт, треба пройти з нею певний шлях. Якщо людям оце небажання, нелюбов, злість, ненависть раніше вдавалося ховати, то перебування разом цей конфлікт провокує. Зараз у моїй практиці, як не дивно, більше звернень від чоловіків. Агресують жінки. Простір замкнутий, чоловіки менш активні, жінка хоче рішення, а чоловік не може його прийняти. Чоловіки – жертви, – розповіла психологиня.

Фахівчиня також зауважує: сім'ї, де стосунки нездорові, уже є в тій статистиці домашнього насильства, яку надає поліція і ця статистика лишиться стабільна, бо ця категорія людей залишилася в своєму варіанті. Але може з’явитися статистика з іншої категорії, яку спрогнозувати неможливо.

– Хто більш забезпечений, у нього теж може бути сімейне насильство, але воно не буде виноситися зовні, це ментальність. У менш захищених верств населення, які живуть, скажімо, у багатоквартирних будинках, де є сусіди, то ті повідомлять, що там щось стається. Домашнє насильство лишиться на тому ж рівні, бо люди більше бояться загрози смерті.

Потрібне прийняття одне одного. Людина має право і на страх, і на злість, і на агресію, і на конфлікт. Але поки ми живі, ми це можемо виправити, бо невиправна – тільки смерть, – додає психологиня.

Ольга Галицька радить звертатися за допомогою до спеціалістів. Зокрема, нагадала про спеціалізовану міську службу “Телефон довіри”, до якої може звернутися кожен, хто потребує допомоги психолога й отримати її безкоштовно. Номер телефону довіри: 0677620606 (телефонувати можна щодня з 14.00 до 22.00 години, крім вихідних та святкових днів).

Авторка: Ольга Татаренко

На початок