19 млн квадратних метрів зруйнованого житла: як держава може компенсуватиме втрати

19 млн квадратних метрів зруйнованого житла: як держава може компенсуватиме втрати

19 млн квадратних метрів зруйнованого житла: як держава може компенсуватиме втрати
Олена Шуляк про програми, які підтримують тих, хто втратив дім. Фото: УНІАН

Щодня в Україні, через бойові дії знищується, руйнується та пошкоджується житло громадян. Нещодавно парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" щодо створення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Це дозволить фінансувати відбудову цивільних споруд, реконструкцію та ремонт всіх будівель, закупівлю транспорту для шкіл.

Як буде працювати цей фонд, про які суми йдеться та звідки вони будуть надходити – заступниця голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк розповіла Українському радіо.

Як зараз працює алгоритм відбудови зруйнованого житла?

На житло, яке підлягає швидкому ремонту з резервного фонду виділяються кошти. Щоб швидко можна було замінити вікна, полагодити дах, підготуватися до опалювального сезону. Звісно, хочеться, щоб швидше працювали комісії при органах місцевого самоврядування.

У випадку зруйнованого житла: на сьогодні відомо про понад 19 мільйонів квадратних метрів таких будинків. Ще є мільйони квадратних метрів, які неможливо відновити, бо будівлі знищені вщент. Це величезна проблема, до того ж скоро зима.

Тож уряд запровадив декілька програм, які вже працюють:

  • Програма "Прихисток", коли у себе можна прийняти постраждалих, і держава буде сплачувати таким людям по 900 грн. за кожну особу, для компенсації комунальних виплат;
  • Програма, яка стосується забезпечення тимчасовим житлом, так званими модульними будинками. На жаль, часто у нас тимчасове житло поступово переростає у постійне. Так було на Дніпропетровщині, Харківщині, де вже більше 8 років люди живуть у тимчасовому житлі. Потрібно щоб такі модульні будинки не ставали постійними;
  • Місцева влада допомагає заселяти людей у гуртожитки, оздоровчі інфраструктури, профілакторії та санаторії. Але цього мало.
Читайте також: Житло для ВПО: що пропонує держава та як отримати безкоштовну квартиру

На що підуть гроші з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії проти України

У кого зруйноване житло – потрібно надати відповідну компенсацію, щоб люди, не чекаючи репарацій від РФ, мали свою домівку. Про це новий законопроєкт.

Ці гроші еквівалентні вартості зруйнованого житла.

Їх можна використати на купівлю квартири або будинку. Там є нюанс: певний час цю нерухомість не можна буде продавати, щоб гроші не виводилися з держави. Ми розуміємо, що це обмежує певні права. Але нам також треба дивитися, що робити з економікою, яка показує величезні темпи падіння в цьому році.

Придбати можна буде як житло на первинному, так і на вторинному ринку. Можна буде вибрати населений пункт.

Як буде наповнюватись цей фонд?

Фонд створюється для фінансування різних потреб щодо надання компенсації за зруйноване житло. Це зміни до бюджету на 2022 рік. І він буде передбачений на 2023 рік. Формуватимуть фонд арештовані гроші російських банків і російських підприємств. Ми сподіваємося, що він буде наповнюватися більш динамічними темпами. Його буде контролювати Мінфін. Будуть залучати представників парламентських комітетів до процесу контролю. Також ми розраховуємо на підтримку наших міжнародних партнерів. Якщо буде ухвалено на законодавчому рівні прозорий механізм щодо надання такої компенсації, то наші міжнародні партнери також долучаться до допомоги. Але треба дочекатися всіх правок.

Корупція у будівельній сфері

За останнім соціологічним опитуванням, щодо питань, які найбільше турбують українців перше місце посіло питання про належне покарання РФ за злочини та агресію.

Друга проблема стосується відбудови і корупційних процесів, які дістали всіх. І українці хочуть, щоб цих процесів не було. Я вважаю, що корупцію можна побороти використанням різних цифрових механізмів.

Вже запущено цифровий реєстр щодо пошкодженого і зруйнованого житла. Він буде співпрацювати з іншими діючими реєстрами і системами. Там все можна буде побачити: що зруйновано, скільки грошей треба буде. Всі акти там будуть представлені. Якщо всі такі процеси цифровізовані, прозорі і є в публічному доступі, корупції стає в рази менше. Буде максимальна відкритість для всіх.

Читайте також

Зруйновано через війну будинок — фотографуйте. Як збирати докази і куди звертатися, щоб отримати компенсацію

"Поки мало сусідів, але гарні умови". У громаді на Буковині вимушені переселенці почали заселятись у модульні будинки

У Рівному шведи навчають складати модульні будинки для переселенців

На початок