ЄС не визнаватиме паспорти РФ, видані на окупованій частині України та Грузії

ЄС не визнаватиме паспорти РФ, видані на окупованій частині України та Грузії

ЄС не визнаватиме паспорти РФ, видані на окупованій частині України та Грузії
Ілюстративне фото: Getty Images

Посли ЄС 12 жовтня погодили мандат на переговори з Європарламентом щодо рішення про неприйняття російських проїзних документів, виданих на тимчасово окупованих територіях України та Грузії. Про це йдеться у повідомленні на сайті Євроради.

У Єврораді наголосили, що це рішення є відповіддю на неспровоковану та необґрунтовану військову агресію Росії проти України та практику Росії щодо видачі російських закордонних паспортів мешканцям окупованих регіонів.

"Воно також слідує за одностороннім рішенням Росії визнати незалежність грузинських територій Абхазії та Південної Осетії у 2008 році", — йдеться у повідомленні.

Російські проїзні документи, видані особам, які проживають в окупованих Росією регіонах України та Грузії, не будуть прийматися як дійсні проїзні документи для отримання візи або перетину кордонів Шенгенської зони.

"Своєю незаконною анексією українських регіонів Росія вкотре продемонструвала кричущу зневагу заснованим на правилах міжнародним порядком. Ми ніколи не визнаємо порушення основних прав України та Грузії на незалежність, суверенітет та територіальну цілісність. ЄС єдиний і рішуче підтримує обидві країни та їхні народи", — заявив міністр внутрішніх справ Чехії, яка головує у Раді ЄС Віт Ракушан.

За його словами, російські проїзні документи, видані у цих регіонах, вже не визнаються чи перебувають у процесі невизнання державами-членами ЄС. Це рішення спрямоване на "встановлення загального підходу, забезпечення належного функціонування зовнішнього кордону та спільної візової політики, а також забезпечення безпеки держав-членів ЄС".

На основі погодженого послами мандату головування Ради ЄС готове розпочати переговори із Європейським парламентом.

Після незаконної анексії Криму у 2014 році Росія видала російські закордонні паспорти мешканцям півострова. Ця практика була поширена на окуповані РФ райони Донецької та Луганської областей у квітні 2019 року, а потім на Херсонську та Запорізьку окуповані області у липні 2022 року.

У Єврораді наголосили, що держави-члени ЄС "рішуче відкинули та однозначно засудили" незаконну анексію Росією українських областей та територій, а також визнання Росією незалежності грузинських територій Абхазії та Південної Осетії.

Що відомо

  • 11 липня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощену видачу російського громадянства всім українцям. У МЗС заявили, що ця "паспортизація" українських громадян є "черговим зазіханням на суверенітет та територіальну цілісність України" і не матиме правових наслідків.
  • Для роздачі "паспортів" військові РФ захопили українські паспортні центри ДП "Документ".
  • На Херсонщині окупаційна влада видає "псевдопаспорти". Документ не дає українцям таких же законних прав, що мають росіяни.
На початок