Україна буде представлена двома атлетами на ЧС-2022 з велотреку, хоча у заявці було троє: у чому причина

Україна буде представлена двома атлетами на ЧС-2022 з велотреку, хоча у заявці було троє: у чому причина

Ексклюзивно
Україна буде представлена двома атлетами на ЧС-2022 з велотреку, хоча у заявці було троє: у чому причина
Фото: UCI

У складі України - дві заміни за день до старту чемпіонату світу.

На чемпіонаті світу-2022 з велотреку від України виступатимуть лише два спортсмени. Саме стільки заявлено у фінальному стартовому листі за 11 жовтня (стартовий лист жінок і чоловіків).

У жіночих змаганнях із кейрину та спринту виступатиме Олена Старікова, в чоловічій гонці за очками - Микита Яковлєв. Водночас у заявці ще за 10 жовтня в переліку від України були три спортсмени, а саме Старікова (спринт і кейрин), Кирило Царенко (гонка за очками) та Алла Білецька (спринт).

Читайте також: Збірна України візьме участь у чемпіонаті світу-2022 з велотреку в складі лише трьох спортсменів: хто в заявці

Загалом перед стартом світової першості в України було чотири квоти. Зокрема, дві на гонку за очками (одна - для жінок, одна - для чоловіків), а ще по одній в жіночому кейрині та спринті. При цьому Білецька стала другою українкою, яка отримала змогу виступити в спринті, але вже за рахунок резервної квоти.

Зрештою, саме 19-річна Білецька і не поїхала на свій другий у кар'єрі чемпіонат світу з велотреку й не реалізувала ще одну квоту для України, а Царенка замінив Яковлєв.

Як це пояснили в Міністерстві молоді та спорту України?

Суспільне Спорт напередодні старту чемпіонату світу сконтактувало з головним тренером збірної штатної команди України з велосипедного спорту (треку) Русланом Підгорним. Однак представник Міністерства молоді та спорту України після розмови відмовив у публікації інтерв'ю.

Водночас під час спілкування він зазначив, що Мінмолодьспорту не встигло оформити відрядження Аллі Білецькій за державний кошт, оскільки колишнійМіністерство молоді та спорту України не визнає Андрія Грівка президентом ФВСУ. Натомість Мінмолодьспорту співпрацює з Олександром Башенком, який дискваліфікований UCI і не має права керувати ФВСУ. президент Федерації велосипедного спорту України Андрій Грівко не повідомив завчасно про те, що українська спортсменка отримала квоту для виступу на світовій першості. Підгорний також наголосив на тому, що цю інформацію знав лише Грівко.

Щодо Царенка, то тренер із велотреку пояснив його відсутність тим, що спортсмен не набрав відповідної кількості рейтингових очок для виступу на чемпіонаті світу, а саме 250, тож його не можна було заявляти на світову першість. Таким чином було відряджено лише двох спортсменів - Микиту Яковлєва та Олену Старікову.

Як на це відреагував Андрій Грівко?

Ще в серпні 2022 року міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт в ефірі Суспільне Спорт заявив, що Андрій Грівко більше не є президентом Федерації велосипедного спорту України (ФВСУ). За словами Гутцайта, обіймає цю посаду наразі Олександр Башенко, який очолював ФВСУ до 2019 року. Також саме Башенка разом із Олексієм Солнцевим зазначено в переліку уповноважених осіб Федерації велосипедного спорту України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань.

Читайте також: Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту

Водночас заявку на чемпіонат світу з велотреку від України подавав саме Андрій Грівко, якого UCI визнає офіційним представником ФВСУ, тож Суспільне Спорт звернулось за коментарем і до нього з приводу складу української команди.

Грівко, своєю чергою, заявив, що вже неодноразово звертався до Міністерства молоді та спорту України з листами на затвердження складу збірної для участі в міжнародних змаганнях, однак йому не відповідали на них.

"Я десять листів відправив і на жодний не отримав відповіді. Скажіть, мені 11-й раз теж писати? Скільки і що мені треба написати, аби Мінмолодьспорту почало мені відповідати? Вони постійно кажуть, що президент - не Грівко, а Башенко, і від нього вони приймають усі папери. Я офіційну відповідь щодо цієї ситуації отримав узагалі через Жана Беленюка як від народного депутата. Чому вони мене тоді звинувачують, якщо я офіційно не є президентом ФВСУ? Яке я тоді маю відношення до реєстрації команди?

Ми продовжуємо працювати як федерація, я - виконувач обов'язків, адже Башенко дискваліфікований. UCI надсилала відповідні документи на ім'я Сергія Бубки та Вадима Гутцайта, хто саме є виконувачем обов'язків у федерації. Чи є у Мінмолодьспорту зв'язок із UCI? Його і немає бути - за статутом МОК, уся комунікація має бути з національними федераціями. Білецька в мене зареєстрована, але наказів я не бачив. Я ж кажу - ми пишемо листи, але нам не відповідають. Чому не було відповіді на лист про склад збірної України на чемпіонат із велошосе? Там було 15 осіб, а тут тільки одна спортсменка. При цьому все було за рахунок UCI, просили підписати наказ із нулем гривень - не відповіли.

У нас може бути більше ліцензій. Це моя робота у ФВСУ. Але як я можу просити більше ліцензій, якщо я не знаю, скільки спортсменів можна відрядити для участі в чемпіонаті світу чи Європи? Мені сказали, що вона поїде, а потім виявляється, що не поїде. Чи тримав я контакт із самою Білецькою? Головний тренер із треку та шосе ФВСУ Анатолій Веселов тримав контакт із тренером Алли, Сергієм Теліциним, і потім сказав мені, що вона зможе поїхати. Знову ж таки - зараз не поїхала Білецька, а поставте запитання міністерству, чому не відрядили цілу команду з велошосе до цього", - прокоментував ситуацію з заявкою України на чемпіонат світу з треку Андрій Грівко.

Що про цей інцидент сказала українська велотрекістка Алла Білецька та її тренер?

Суспільне Спорт звернулось за коментарем і до самої української велосипедистки Алли Білецької. 19-річна спортсменка зазначила, що готувалась до світової першості ще з чемпіонату Європи в Мюнхені, що проходив у серпні 2022 року. Водночас сама Білецька не знала, що потрапила на чемпіонат світу і була в офіційній заявці від України. Вона також зауважила, що попередньо їй було відомо, що можливості заявити її немає.

"Ми обговорювали з тренером можливість виступити на чемпіонаті світу, готувались. Однак я не їздила на етапи Кубка Націй, тож у мене не було квоти. Загалом у спринтерських видах вона була лише однаЦя квота належала українці Олені Старіковій., тож ми сподівались, мені дадуть додаткову ліцензію", - розповіла Білецька.

Тренер української спортсменки Сергій Теліцин, своєю чергою, зазначив, що готовий виїхати на змагання "хоч зараз", однак раніше Руслан Підгорний повідомив йому, що Білецьку заявляти занадто пізно.

"Ми готові виїхати хоч зараз, через 20 годин я вже буду там [на місці проведення чемпіонату світу]. За свій рахунок. А нам Руслан [Підгорний] каже, що нас не заявили і вже пізно", - відповів Суспільне Спорт Теліцин.

Що відомо

  • Минулий чемпіонат світу-2021 у Франції Україна завершила без медалей. Востаннє українці підіймалися на п'єдестал світової першості у 2019 році, коли "срібло" в роздільному старті здобула Олена Старікова.
  • Загалом за всю історію участі в чемпіонатах світу з велотреку українці завоювали 14 медалей: 4 золоті, 7 срібних та 3 бронзові.
  • Алла Білецька - 19-річна українська велосипедистка, що спеціалізується на трекових дисципінах. У 2021 році на юніорській світовій першості вона посіла друге місце в спринті та третє - у кейрині. Того ж року вона виступала на дорослому чемпіонаті, де показала 21-й результат у кваліфікації в спринті та зупинилась у першому раунді в кейрині.
На початок