Пісні спротиву: історія гімну УПА "Зродились ми великої години"

Пісні спротиву: історія гімну УПА "Зродились ми великої години"

Пісні спротиву: історія гімну УПА "Зродились ми великої години"
Колаж: Вікторія Желєзна

Справжній бандерівець, окрім гасла "Україна – понад усе", чорно-червоного стягу та декалога націоналіста, точно знає, що "Зродились ми великої години" — гімн УПА. І саме він постав славнем усіх українських борців з комуністами та фашистами із 1932 року. Тоді, коли в підрадянській Україні починався Голодомор та повним ходом йшли репресії.

За три роки до важкого 1932-го в підпольській Україні український поет пише в ув’язненні вірша. Саме цей текст згодом Провід Українських Націоналістів визнав найкращим, а поета назвав "найвідомішим", і так: кастинги чи конкурси — винахід не наших днів.

То як зродилась пісня усіх націоналістів і хто автор тексту зродились ми великої години — Олесь Бабій чи Олег Скрипка? Хто написав музику і чиїми голосами звучить ця пісня спротиву? Повірте, тут все не так однозначно.

Олесь Йосипович Бабій, псевдонім "Хмелик" – доктор філософії, професор, воїн УСС та УПА, політв’язень, автор понад десятка поетичних книжок і викладач у американському університеті. Помер у самотині року 1975-го і був похований на кладовищі Чикаго.

Що відомо про автора Гімну УПА?

Не так і багато, як би хотілось і як він того того вартий. Поки в УРСР будували "світле" майбутнє репресіями, у США при університеті працював поліглот, що знав до української ще англійську, німецьку, грецьку, латину і, кажуть, всі слов’янські мови. До і під час еміграції досліджував класичну літературу, любив німецьких символістів, був популярним літературним критиком та поетом, якого шанували, наприклад, культові зараз Олена Теліга та Євген Маланюк. А ще, кажуть, Олесь Бабій був і ще й яким денді, красивим чоловіком з почуттям смаку. І до всього — знаний боєць.

У бойові роки становлення України Олесь Бабій відвоював у легендарному легіоні УСС, потім УГА, де займався мобілізацією чоловіків. До речі, Олесь Бабій мав переможні бої: він звільняв Київ у 1919 році від більшовиків на чолі з Петлюрою, коли відстояли майже все Правобережжя. Під враженням Олесь тоді напише два вірші "На Київ!" і "Привіт Січовим Стрільцям", які згодом опублікували у військовій газеті "Стрілецька думка".

До речі, друкованих видань в українських вояків було чимало і під час першої світової, і другої. У кількох виданнях працював і Олесь Бабій, а за участь у знаменитому 1 Конгресі Українських Націоналістів, виступу там та антипольські погляди Бабій опиняється у в’язниці і відбуває 4 роки тюремного ув’язнення. І саме там, у дрогобицькій в’язниці, постає текст "Зродились ми великої години".

А ще раніше Микола Євшан, друг, командир і літературознавець застерігав Бабія: "Може, з тебе будуть люди, але як не будеш у віршах плакати як баба. Ти ж — вояк".

І це про автора таких рядків:

"Бо плач не дав свободи ще нікому,

А хто борець, той здобуває світ".

Уже згодом, коли постало питання про власні символи, Провід Українських націоналістів, оголошує конкурс на гімн. І тут у конкурентній боротьбі перемогу здобуває текст Олеся Бабія "Зродились ми великої години".

Символи ОУН було затверджено у 1932 році. Але у тексті положень не додивилися, чи вказано всіх авторів. Так гімн ОУН, а згодом УПА був надрукований без автора музики. І хоча більшість науковців вказують на композитора, піаніста та органіста Омеляна Нижанківського, але тепер довести це авторство практично неможливо. Тому не дивуйтеся, якщо побачите десь зазначення, що музика народна.

Після гучної перемоги пісні, але з наближенням до рідного села, де воював Олесь Бабій, він зникає з поля зору репресивних радянських органів. Згодом, в еміграції, автор тексту однієї із найгучніших пісень спротиву відійде від активної боротьби. Саме так і тому його родині в Україні вдалось вціліти — радянські каральні органи вважали Олеся Бабія мертвим, тому родину не репресували.

Провід Українських націоналістів, керівний орган ОУН, згодом УПА у 1932 році своїм рішенням затвердив символи ОУН, зокрема герб та гімн: "Із надісланих проектів тексту гімну ОУН принято проект, поданий одним із наших найвизначніших поетів (Олесем Бабієм), що запроторений у ворожій тюрмі. Нагороджений проєкт переходить на власність Проводу Українських Націоналістів".

"Зродились ми великої години" — один із найцитованіших творів в історії української музики, як би не намагались його заборонити. Один із перших, класичних варіантів виконання зберігається у Лондоні, в архіві ОУН. Виконавців у цьому записі не вказано.

Гімн звучить і з уст ветеранів УПА, і у дитячому виконанні, його виконують у рок-версії, акапелла, у жіночому варіанті.

А майже рівно століття по першому звучанні гімну УПА, у ХХІ столітті, під час нової російсько-української війни, у 2018 році модернізований текст став офіційним маршем нової української армії.

З молитвою націоналіста в тексті, яскравим відео, із зірковим складом виконавців, — Олег Скрипка, Іван Леньо, Сашко Положинський, Фома, Фагот, Тарас Компаніченко, Тарас Чубай та почесна варта — від запису до випуску кліпу минуло 24 дні.

Цікаві факти

  • У Києві з 2021 року є вулиця Олеся Бабія, автора гімну "Зродились ми великої години".
  • На президентському сайті зареєстровано петицію щодо заміни славня України на гімн УПА як більш мелодичного і не гіршого за "Ще не вмерла України". За час збору підписів зібрано 9 голосів.
  • Наймасовіше виконання "Зродились ми великої години" відбулося до 76-ї річниці створення УПА. Понад 8 тисяч учасників виконали славень, чим встановили національний рекорд.

Підписуйтеся на подкасти "Пісень спротиву" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок