На Хмельниччині відновлюють унікальну породу бджіл

На Хмельниччині відновлюють унікальну породу бджіл

На Хмельниччині відновлюють унікальну породу бджіл

Бджіл однієї породи, яка століття тому була єдиною на території Хмельницької області, розводить у своєму господарстві зооінженер Дмитро Яцишин.

На його пасіці 350 бджолосімей. В кожній – 60 - 80 тисяч комах. А в нуклеусах формують нові сім'ї 800 новонароджених маток. Тут всі комахи однієї породи - української степової, з поправкою «Хмельницький місцевий тип». Породу комах підтверджений відповідним документом.

Господарство знаходиться у Летичівському районі. Відновлюють, зберігають та утримують породу бджіл тут понад 40 років.

Зооінженер Дмитро Яцишин розповідає, що продовжує справу своїх попередників. І за чотири десятиліття породу української степової вдалося відродити на 90 відсотків.

На місці, де зараз обкантований бджолорозподільник було дослідне господарство наукового інституту, і саме на цій пасіці почали відроджувати породу бджіл, яку мало не втратили у 70 роках минулого століття.

Пасічник розповідає, тоді працювала програма схрещення порід, бо перше потомство було продуктивнішим на 40-70 відсотків. Та от друге й третє покоління цю продуктивність втрачали, як і специфічні якості української степової. Основні з яких називає Дмитро Яцишин:

«Ці бджоли відрізняються своєю трудолюбивістю, миролюбністю, зимостійкістю. Це їхні основні якості».

Українську степову відновлювали, шукаючи кращі зразки в районах області. Робили заміри на відповідність породі та кожного року відбирали в комах аналізи. Чистота породи зараз висока, каже селекціонер. Та вона могла б відновитися не на 90, а більше відсотків, коли б пасічники-аматори не купували бджіл за кордоном.

Бджоли з цієї пасіки збирають нектар липових квітів та лісового різнотрав’я. Розташування бджолорозподільника вдале: ліс, річка і жодних сільськогосподарських угідь. Де, за його словами, комахи труяться отрутохімікатами.

На основі досліджень селекціонерів – розповідає Дмитро Яцишин-четверо студентів кафедри бджільництва агарної академії захистили кандидатські дисертації. Та свої наукові погляди сам він не занотовує. Каже, що в бджолорозподільнику від ранньої весни й до осені має багато роботи.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди