Капелани з Одещини, яких росіяни захопили біля острова Зміїний, звернулися до Європейського суду

Капелани з Одещини, яких росіяни захопили біля острова Зміїний, звернулися до Європейського суду

Ексклюзивно
Капелани з Одещини, яких росіяни захопили біля острова Зміїний, звернулися до Європейського суду
Рятувальне судно "Сапфір", захоплене росіянами 26 лютого поблизу острова Зміїний. Фото: Думська

Троє військові капеланів, лікар та ще одна цивільна людина, які входили до екіпажу рятувального судна "Сапфір" та були захоплені росіянами поблизу Зміїного, звернулися до Європейського суду з прав людини. Про таке Суспільному в ефірі "Українське радіо. Одеса" повідомила їх адвокатка Юлія Лісова.

Заяви від капеланів Василя Вирозуба, Олександра Чокова, Леоніда Булгарова, лікаря Івана Тарасенка та ще однієї людини вже направлені до Страсбурга. У них йдеться про порушення прав на свободу, на зв’язок з родиною, тобто на приватне життя, на свободу від катувань і жорсткого поводження, а також права власності. Наразі суд має вирішити чи візьметься за розгляд скарги, зазначила адвокатка.

"Далі нам необхідно запастись терпінням і чекати, що справу почнуть розглядати. Це буде, на жаль, не швидко. Можливо рік, два, три чи більше. Але це треба було зробити: продемонструвати чергові порушення з боку РФ", — пояснила Юлія Лісова.

Капелани з Одещини, яких росіяни захопили біля острова Зміїний, звернулися до ЄСПЛ
Зліва направо: капелани Олександр Чоков, Василь Вирозуб (в центрі), Леонід Булгаров, лікар Іван Тарасенко. Фото: Суспільне Одеса

Росіяни не мали права захоплювати в полон цивільних людей, заявила жінка. Окремо вона прояснила статус військових капеланів:

"Незважаючи на те, що вони — військові священники, вони все одно не є комбатантами. Вони не є військовими людьми, які тримають в руках зброю. Відповідно російська армія не мала права брати їх в полон. Оскільки право брати в полон розповсюджується під час війни тільки на військових за Женевськими конвенціями".

За словами юристки, разом з клієнтами вона домагатиметься виплати компенсацій Росією:

"Одне з повноважень суду, в разі якщо він погодиться з нами, що було порушення конвенції з прав людини, ухвалити рішення про сплату РФ грошової компенсації постраждалим. Чекаємо саме на такий результат. Звісно Росія не буде поспішати виконувати його, але сподіваємось рано чи пізно це станеться".

Що відомо

26 лютого рятувальне судно "Сапфір" поблизу Зміїного захопили російській військові. Його екіпаж плив до острова за тілами загиблих, як тоді вважалося, українських прикордонників. На борту судна були військові капелани Василь Вирозуб, Леонід Булгаров, Олександров Чоков, а також лікар Іван Тарасенко.

Моряки з "Сапфіру" повернулись з полону 24 березня. Леонід Болгаров, Олександр Чоков та Іван Тарасенко — у квітні.

Найдовше, 70 днів, в полоні пробув Василь Вирозуб. Священник ПЦУ в інтерв'ю Суспільному розповів про катування, допити, зустріч з російським генералом та "пошук" Бандери.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок