"Референдум" не завадить підняти над містами Луганщини український прапор — Гайдай

"Референдум" не завадить підняти над містами Луганщини український прапор — Гайдай

"Референдум" не завадить підняти над містами Луганщини український прапор — Гайдай
Перший день проведення так званого "референдуму" щодо приєднання до РФ на Донеччині, 23 вересня 2022 року, фото: Getty Images

Російські пропагандистські ЗМІ повідомляють про те, що у фейковому референдуму на окупованій Луганщині взяли участь понад 45% виборців. Крім того, окупанти зазначають, що на виборчі дільниці приїздили спостерігачі з 70 країн.

Про те, як відбувається так званий референдум та що зміниться після нього на Луганщині в інтерв'ю Суспільному розказав голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

Про іноземних "спостерігачів" та реальну кількість "проголосувавших"

Так званий референдум на окупованих територій буде тривати до 27 вересня. "Виборчі комісії" у супроводі озброєних окупантів ходять по квартирах, магазинах та ринках та примушують людей "голосувати".

Окрім поквартирних обходів, окупанти зі зброєю почали ходити по ринках та магазинах, вони перевіряють документи та відправляють людей на "виборчі дільниці"
Окрім поквартирних обходів, окупанти зі зброєю почали ходити по ринках та магазинах, вони перевіряють документи та відправляють людей на "виборчі дільниці". Люди чекають відправки автобуса, який відвезе їх на місце для голосування на "референдумі". Луганськ, 23 вересня, 2022 року. Фото: АР

— Хто зазвичай бере участь у спостереженні на будь-яких заходах російських фейкових? Зазвичай це представники європейських радикальних партій, яких привозять за гроші, або політик, якого по великому рахунку в країні ніхто не знає. Ті всі спостереження, що вони зафіксують? От вони зафіксують відсутність виборчих дільниць? Не зафіксують. Вони зафіксують, що ніякої таємниці волевиявлення не було зовсім, приходили з якоюсь там картонкою до будинку чи у квартиру і кажуть: "ви от картонкою прикрийтесь, проголосуйте і віддайте нам той папірець". Це вони так само не зафіксують. Чи вони зафіксують, я б хотів почути й побачити це, що по квартирний обхід, який робили, робили з озброєними людьми. Тобто стоїть жіночка розповідає про референдум, а позаду неї стоїть дві чи три людини у військовій формі з автоматами. Так само не зафіксують. Чи зафіксують, що одразу після того, як людина поставила галочку, що вона проти референдуму, її дані записують в якийсь зошит чи щоденник. Не зафіксують. І таких багато прикладів. Просто в нас навіть є інформація, що людину просто на вулиці зупиняють, кажуть: "проголосуйте". А вона каже: "так ви ж до мене приходили у квартиру, я проголосувала буквально півтори години тому, зараз просто вийшла в магазин". Нічого страшного голосуйте ще раз. І такого дуже багато. Я думаю, що в них цифра буде більша не 45%, там у них намальовано вже напевно трохи інша, можливо навіть під 80%. Вони могли в принципі нічого не проводити, вони і зараз так проводять це криво-косо виключно для того, щоб зробити картинку, що щось відбувається, а насправді навіть, якщо жодна людина не брала участь у цьому фарсі, то вони все одно б показали цифри. Як перевірити? Іноземні спостерігачі? Ну, так вони ж куплені, вони скажуть, що були всюди і все бачили.

Що чекає тих, хто "проголосує" проти приєднання до РФ?

— Я думаю, що до закінчення "референдуму"ніяких таких різких дій окупанти робити не будуть, щоб просто не налякати інших людей, і щоб не пішли плітки серед людей, бо сарафанне радіо воно ж найшвидше, і воно найправдивіше. Тому можу сказати, що ми почнемо отримувати інформацію вже наприкінці наступного тижня. Ще ж у нас зв’язок такий не стабільний з людьми на окупованій території, тому що особливо останнім часом окупанти заглушили Інтернет, і мобільний зв’язок дуже потужно.

"Референдум" та "мобілізація": окупанти не випускають чоловіків з міст

— Міста закриті повністю, тому виїхати з населеного пункту майже не можливо. Що стосується виїзду взагалі з області, це так само той ще квест, тому що вже розвертають на кордонах і кажуть: "все, повертайтеся назад". Єдине, що в цьому сенсі так нас тішить це те, що і колаборантів, які хотіли втекти з окупованої Луганщини якраз після тої блискавичної операції в Харківській області, то їх так само розвернули, сказали: "ви їдьте назад і захищайте свої республіки". Що стосується мобілізації в цілому, вона не зупиняється, хвилями проходить на окупованій Луганщині, але чоловіків залишилося дуже небагато.

І до речі, цей референдум надає окупантам можливість ще раз поперевіряти будинки чи квартири на наявність чоловіка. І якщо вони побачать десь, що є в квартирі чи будинку чоловік, то вони можуть одразу дати повістку в руки.

Поки невідомо, що чекає на тих, хто голосував проти або відмовився голосувати у псевдореферендумі – їх вносять у списки
Представники влади окупантів. Фото: Anadolu Agency via Getty Images. Фото: Anadolu Agency via Getty Images

"Референдум" не завадить підняти над містами Луганщини український прапор

Російські пропагандистські ЗМІ повідомляють, спираючись на дані своїх джерел у Держдумі, про те, що 30 вересня Росія може офіційно приєднати, насправді ж анексувати території Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей.

— Вони нададуть їм статус, ми це розуміємо і без "референдуму", і без рішень якоїсь там Держдуми, вони вже все повирішували, у них все готове, їм потрібен тільки час номінальний, щоб показати, що вони нібито щось проводили. Що стосується у військовому плані — нічого не зміниться. Збройні сили України будуть і надалі звільняти окуповані території і будуть далі зачищати окупантів. Це наша земля і який би статус там росіяни не намалювали, нічого не буде абсолютно. Ніхто не буде зупинятися, чи сідати за стіл перемовин, домовлятися.

— Там багато людей будуть отримувати російські паспорти, навіть ті, які не хочуть в Росію, але вони будуть змушені, тому що коли приходять озброєнні люди і кажуть, що от або ти береш російський паспорт, або можливо якісь тортури будуть, чи позвільняють з роботи, напевно, люди перелякані, хтось буде ще брати. Отаких людей, я тут не бачу такої великої потреби навіть якось карати за те, що в них є російський паспорт після деокупації, але є люди, які там бігають і вони в голос агітують просто за Росію, кажуть "як буде добре, от слава Богу наші хлопці пришли". Ті, де в нас є фіксація таких даних, там вже будуть покарані по всім законам України з максимальними термінами. Тому, що 2014 рік не будемо ми вже повторювати. Але, я думаю, що не встигнуть вони там покористуватися тими російськими паспортами, тому що Збройні сили України просуваються достатньо стабільно, я не буду казати швидко, повільно — стабільно просуваються. І я дуже маю величезне сподівання, що найближчим часом ми вже зможемо над певними містами Луганщини підняти український прапор.

Читайте також:

"Так" або "ні" — в дуло автомату. Розповіді місцевих про "референдум" на окупованих територіях

"Росія знищила Донбас. Ми будемо про нього згадувати лише з книжок та сюжетів" — Денис Казанський про геноцид регіону

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Вибір редакції

На початок