У звільненій Балаклії на Харківщині бракує комунальників — голова райадміністрації

У звільненій Балаклії на Харківщині бракує комунальників — голова райадміністрації

У звільненій Балаклії на Харківщині бракує комунальників — голова райадміністрації
Українські прапори на пам’ятниках в Балаклії Харківської області. Фото: Getty Images

Триває повна деокупація Харківщини, зокрема, Ізюмського району. Наскільки нині безпечно в Балаклії та інших населених пунктах, які наслідки російської окупації констатує місцева влада — розмова "Українського радіо Харків" з начальником Ізюмської районної військової адміністрації Степаном Масельським.

Люди осунулись, люди постаріли

Де найскладніша за наслідками ситуація на деокупованих територіях району?

Ми зараз повністю не розуміємо картину, але те, що ми бачимо — найскладніша ситуація в Ізюмі щодо жертв серед цивільного населення, щодо того, скільки пошкоджено житлових будинків, інфраструктурних об’єктів, скільки завдано страждань людям.

Ви були у Балаклії. Що вас найбільше вразило у рідному місті?

Те, що люди пів року не жили, а виживали у таких тяжких умовах, в них були повністю відсутні медичні послуги, нормальна робота магазинів, освіта... Люди осунулись, люди постаріли, я відчуваю, що їм довелось пережити.

Читайте також: Найскладніша ситуація в Ізюмі — з медициною, у місті чекають першу гуманітарну допомогу — Стрельник

Чи є випадки, коли окупанти спеціально лишали якісь розтяжки, якісь провокативні речі, щоб людина могла наразитися на небезпеку?

Мені про такі випадки невідомо. Завдяки стрімкому контрнаступу Збройних сил, окупанти, певно, не були готові й в них не було часу, щоб щось зробити, вони відступали у паніці.

Зараз у місті працюють сапери, багато виявляють нерозірваних мін, снарядів

Дуже багато ще небезпеки на узбіччях, між дворами. Тільки після того, як місто зачистять від вибухонебезпечних предметів, з дозволу військових можна буде в’їжджати до міста.

Не вистачає кадрів

Балаклія була визволена раніше, 8 вересня була інформація про це. Що зі зв’язком, електрикою, газом?

У місті та навколишніх селах повністю відсутня електроенергія, дуже багато пошкоджень трансформаторних станцій, ліній електропередач, 110 кВ, 35 кВ. Як тільки сапери пройшлись і дозволили, енергетики включились у роботу. За нашими розрахунками, щоб відновити електропостачання лише в місті, потрібно до тижня.

Водопостачання та водовідведення повністю відсутні через відсутність електроенергії. Зруйновані водозабірні станції по Балаклії.

Зараз також виведені на роботу комунальники, ті, хто лишився. Багато людей виїхало, не хотіли працювати, і сьогодні серйозний дефіцит кадрів

Волонтери та прості жителі включились у роботу по наведенню порядку, відновленню електромереж, усуненню пошкоджень водопровідних мереж.

Читайте також: Біля Балаклії Харківської області знайшли залишки знищеного російського літака

Нічого не робилося з підготовки теплових потужностей: не готувалися котельні, не перевірялися самі мережі. Ця робота зараз також організовується, бо незабаром, за місяць, треба починати опалювальний сезон.

Щодо газопостачання, то у самій Балаклії газ є, а у більшості навколишніх селищ з початку окупації, з березня він відсутній. Працівники газового господарства теж включилися в роботу, але великий дефіцит кадрів.

Чи є потреба і у медичних працівниках, через те, що люди виїжджали?

Так, безумовно, ми їх чекаємо, як тільки буде дозволено в’їзд у Балаклію. Всіх мешканців чекаємо, щоб разом відновлювати. Але я хочу попередити: в кого є значні руйнування помешкань, де неможливо до зими його підготувати чисто фізично, бо на це потрібно 3-5 місяців, цим людям краще перезимувати там, де вони перебувають, а навесні повертатись.

Є багато зниклих безвісти

Чи є у Балаклії випадки катувань людей або вбитих людей, особи яких встановлюються наразі?

Є багато зниклих безвісти, доля яких невідома. Вони протягом березня, квітня, травня зникли у Балаклії. Список є, поліція відпрацьовує всі можливі пошукові дії щодо встановлення, що і де відбувалося. Розуміємо, що люди трималися в нелюдських умовах, у підвалах, їх було дуже багато по Балаклії.

У звільненій Балаклії на Харківщині великий дефіцит комунальників — Масельський
Відділок поліції у деокупованій Балаклії. 12 вересня 2022 року. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

Припустимо, що можливі обстріли, чи ведеться робота, щоб знайти якісь укриття для людей, що лишилися?

Вони лишаються ті, що й були — це в основному підвали. Люди вже знають, де їм перебувати під час небезпеки. З 24 лютого місто було під постійними авіаударами. Укриття були ще до нападу, а щодо облаштування нових — немає ні сил, ні засобів, ні необхідності. До початку військової агресії у Балаклії проживало до 28 тис. людей, зараз це максимум 8 тис., решта виїхали.

Гуманітарні потреби

Тим, хто лишився, потрібні їжа, теплі речі, медикаменти. Чи здійснюється їх підвезення?

Як тільки стало можливо, організували завіз продуктів, питної води. Лише за сьогодні завезено 100 т гуманітарного вантажу — продукти, засоби гігієни, воду у Балаклію та навколишні села. Медикаменти також, те, що потрібно у першу чергу — антибіотики, знеболювальні тощо.

"Укрпошта" починає розвозити пенсію населенню готівкою, бо пів року вони не могли її отримувати. Зараз працює "Ощадбанк", "Приватбанк", вже були у Балаклії, обстежили відділення, є пошкодження. Розв'язуємо питання, щоб запустити відділення, банкомати.

Чи можуть люди подзвонити комусь або у якійсь групі дізнатися, що з їхнім помешканням?

Люди, в яких є значні руйнування, про них знають. Тим більше, що з вчорашнього дня ми у Балаклії та навколишніх населених пунктах запустили вже "Київстар", працює вежа. Хоча зв’язок нестабільний, бо дуже багато абонентів. Постійно відновлюємо, через автономні генератори надаємо напругу, щоб люди могли зателефонувати рідним. Тому також один з пріоритетів — зв’язок.

Що відомо

  • У деокупованій Балаклії Харківської області 10 вересня офіційно підняли прапор України. У церемонії взяв участь командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.
  • 9 вересня у Балаклію вперше за чотири місяці доставили гуманітарну допомогу.
  • Ввечері 8 вересня користувачі соцмереж повідомили, що на головній площі Балаклії, яка пів року була в окупації РФ, підняли український прапор. До міста увійшли українські військові. Пізніше це підтвердив президент Володимир Зеленський.

Читайте також

Контрнаступ ЗСУ на Харківщині. Текстовий онлайн

На початок