"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище

"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище

"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище
Фото: Суспільне Рівне

"Концепцію індивідуального бункера" презентувала рівненська майстерня організації простору MOST. За архітектурне дослідження команда взялася у квітні 2022 року після того, як замовник звернувся до них із проханням про проєкт укриття. Спеціалісти розробили концепцію бункера на основі модульної системи, розрахованої на 14 людей.

Що дало дослідження, чи реально облаштувати укриття у вже існуючих будівлях і що треба враховувати, розповіли Суспільному архітекторка Ольга Онищук та проєктний менеджер Ярослав Некоз.

Чому взялися розробляти концепцію

До команди MOST на другий місяць повномасштабного вторгнення звернувся замовник, який бажав збудувати на своїй ділянці укриття. Розташована вона близько до кордону й активних бойових дій. Він мав свої побажання: аби там вмістилося 14 людей, а приміщення можна було б використовувати у мирний час. Мав і команду, з якою вже хотів починати будівництво. Але оскільки це нетипове рішення, досліджень по якому мало, йому запропонували інший варіант.

“Це було, коли ніхто не знав, що робити: коли хтось заходить у місто, чи бомбардує і сховатись немає де, бо льохи завалюються, вийти неможливо. До нас прийшли за проєктом. Ми сказали: давайте глобальніше подумаємо, запропонували дослідити ділянку, у чому мінуси, у чому плюси. Що вигідніше, якщо завтра хтось нападає – виїхати або ховатись, на який термін перебування розраховане укриття. І вже після цього він би обрав, що саме йому підходить і ми б приступили до виконання ескізного проєкту”, – розповідає проєктний менеджер Ярослав.

Над дослідженням працювали командою. Знайти необхідну інформацію, каже, було легко, адже в офісі є спеціалісти різних напрямків:

“Як знайти фільтри від радіації, де знайти цю інформацію? У нас є людина, яка проєктувала вентиляцію для уктиррів у школах, виробництвах і у неї є напрацювання в цій царині. Інший інженер, який в тирах проєктував стіни. Так, це не укриття, але це заглиблене приміщення. Дизайнери знають, який колір як впливає на людину. Кожен зайняв свою нішу. Якби цим зайнялась одна людина, всього не прорахувала б. Ми їли цього слона по кусочках. Замовник нам довіряв, ми знали, де шукати інформацію та мали досвід в інших об’єктах”.

Над чим працювали

Команда розглядала можливі варіанти: вбудований, напівзаглиблений й повністю заглиблений бункер. Заглиблення, пояснюють, впливає на те, які удари він може витримати. Архітекторка Ольга уточнює, що підлога має бути на глибині мінімум п’яти метрів від рівня землі.

бункер
Фото: проєкт MOST

“Варіанти, які ми пропонували не захистять від прямого попадання ракети, цьому не сприяли геологічні умови. Це від уламків та стрілецької зброї”, – додає Ярослав.

Аналізували також логістику, аби в укритті могли розмітитись кілька сімей, які живуть поряд. Проєкт укриття передбачає, що він складається з секцій гексаподібної форми. Такий об’єкт можна будувати у кілька етапів.

“До нас звернулась людина із заробітком вище середнього. Ми йому пропонували модульні варіанти укриттів, тобто секції, які можна добудовувати поступово. Дублювати їх, якщо в цьому є потреба та місце на ділянці. Якщо йти за таким принципом, то можна зробити для себе мінімальне укриття і з часом удосконалювати його, залежно від ситуації в країні”, – пояснює Ярослав.

бункер
Фото: Суспільне Рівне

Команда розглядала також варіант розміщення укриття під вже існуючими будинком, але від нього відмовилися.

“Після дослідження було зрозуміло, що якщо ми туди втрутимося, оскільки там плитний фундамент, цього зробити не вдасться. Власник програє у всіх варіантах. Ми досліджували – під вже існуючими будівлями не роблять укриттів. Можливо частково розмістити під будівлею, але це дуже проблематично. Адже дуже важливо дотриматись відстані від існуючої забудови, щоб передування в сховищі було безпечним та його виходи і комунікації не закидало уламками сусідніх будівель”, – уточнює Ольга.

Передбачили також три типи вентиляції, розрахованої на поживання у бункері 14 людей протягом двох тижнів. Так, каже архітекторка, в проєкті з’явилося окреме приміщення під ці комунікації. Окреме – під обладнання для електропостачання.

“Враховували, щоб було комфортно і це звучало у техзавданні. Замовник також хотів щоб у бункера було друге призначення. У сім’ї є маленькі діти, їм теж буде важко там сидіти два тижні. Тому ми прийняли рішення зробити окремі простори. А в мирний час, щоб він теж функціонував, були різні пропозиції. З типових – стрілецький тир, переговорні, більярдні, пропонували басейн, кінотеатр. Такі сховища існують”, – веде далі Ольга.

"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище
Фото: Суспільне Рівне

У дослідженні враховували також, звідки буде наступати ворог, які основні потенційні об’єкти для цілі, що буде вибухати поряд і як можна захиститись в укритті.

“Наприклад, у вас підземний вхід до бункера, двері не можуть розташовуватися у кінці коридору, тому що вибухова хвиля розриває їх. Тому вони зміщені у сторону”, – каже Ярослав.

Він пояснює, що враховували й зв'язок із зовнішнім світом: інтернет, пультовану охорону, радіозв’язок і камери на території. Передбачили підключення до основних джерел води та електрики, а також до резервних.

Що з реалізацією проєкту

Працюючи над дослідженням, команда вивчала досвід, зокрема, Ізраїлю. Пояснюють, їхні укриття – від руйнувань і наступів. Вони не передбачають довготривалого перебування там. Натомість, у квартирах на кожному поверсі є кімната-сховище, де стіни з бетону, за потреби вікна закривають металевими віконцями.

“Ескізу немає, тому що ми дійшли до висновку, що у його варіанті ефективніше мати окремий автомобіль, який стоїть напоготові з усім і в час пік він залишає все та їде. Бо все йде до того, що максимум він зможе пробути в бункері два тижні. Якщо заходять мародери, він програє у всіх випадках, а якщо робити суперавтономною цю річ, це нерентабельно. Якщо він поїде, то у більшості випадків це може зберегти йому життя. Бо, як показує практика, місто за два тижні ніхто не звільнить”, – пояснює проєктний менеджер.

Хоча, зауважує Ольга, і в запропонованих варіантах можливо прожити довгий час. Там передбачені комори для зберігання їжі. Але за таким сховищем постійно потрібно доглядати, поновлювати запаси їжі, води тощо.

“Всі входи можна сховати, комунікації продублювати. Виходи можуть бути з фільтрами, на випадок, якщо туди хочуть кинути гранату. Якщо зникає електрика, то може бути генератор, або можна виробляти електрику вручну, за допомогою велосипеда – тут теж був врахований такий варіант. Але це все відображається в ціні. З досвіду Бучі: там обходили всі ділянки, будинки. Два тижні сидіти в бункері, який точно знайдуть…. Комунікації ми ховали, але вони все одно будуть на ділянці або поряд. За два тижні ворожі війська, ймовірно, зможуть знайти вхід. Ми воюємо з нелюдами, вони прийдуть і, хоч там знаходяться цивільні люди, кинуть туди гранату”, – пояснює Ольга.

"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище
Фото: Суспільне Рівне

Скільки може коштувати втілення цього проєкту

“Не знаю і вам цього ніхто не скаже. От, типове питання – вам потрібне сховище, щоб посидіти тиждень від ракетних ударів, “Градів”, уламків? А якщо влучає ракета з радіацією, вам потрібно фільтри відповідні ставити й душ, щоб ви могли одразу помитись? Один фільтр коштує більше, ніж все ось це. Це, може, непрофесійно, але це правда. Можна оцінити тільки типове рішення, тут все індивідуально. Загалом, будуватись у землю завжди дорожче: водовідвід, комунікації, ізоляція, виїмка ґрунту й інше”, – каже Ярослав.

Найпростіший варіант укриття

Якщо розглядати найпростіший варіант, то потрібно будувати сховище суто від обстрілів, яке можна покинути через кілька годин. Це можуть бути модульні конструкції, тобто – типові рішення.

“Бо, якщо до вас прийдуть умовно дві сім’ї з однаковими побажаннями, з мінімальним потребами, то це були б модульні будинки – це дуже легко. Вони вже продаються у світі. Виривається котлован в потрібному місці й основа є, але відводи, комунікації, виходи – це треба продумувати, розбиратися й у цьому полягає наша робота. Ми – як психологи, враховуємо, як людина живе, як зреагує на небезпеку, як зможе швидко туди дістатись”, — зазначає він.

Ярослав додає, що під типове рішення підходить, наприклад, морський контейнер. Єдине, верхню частину радить робити циркульною, щоб вона могла витримати більше навантаження. Але йому, як спеціалісту, важливо щоб об’єкт використовували і в мирному житті.

“Обов’язково треба знати, що є на ділянці, щоб ви не ламали всю комунікацію і скільки днів плануєте користуватися укриттям. Бо від цього залежить площа. Найкраще звісно передбачити укриття під будинком, але з запасним виходом. При цьому подумати, чи це буде просто льох, чи укриття від осколків. Якщо це ваш будинок на сім’ю, це може досить дорого коштувати”, – пояснює він.

"Ідеальний бункер": рівненські автори концепції розповіли, як спланувати сховище
Фото: Суспільне Рівне

І зауважує, що не потрібно також нехтувати протипожежними нормами та дотримуватись державних будівельних норм. Варто також промалювати межі й зрозуміти, де є вільні місця і що там реально розмістити. Ольга додає, що враховуються межі, від яких потрібно відступити від існуючої забудови, від комунікацій, сусідів. Але перш ніж братися за реалізацію, радить продумати деталі.

“У нормативних документах прописані занадто стислі норми і для індивідуальних бункерів виходить трішки не так. Тобто, це буде погріб, де ви передбачите місце, щоб переночувати один день в разі чого. Там можна зробити звичайну кімнатку. Це буде дешевше – з однією вентиляцією, вам не потрібен надпотужний генератор. Але якщо ви знаєте, що потрібне укриття на три дні: вже треба чимось дихати, електрика, санвузол, словом, життєво необхідні речі. Це все треба обдумати, скласти ваші побажання і подивитися, чи є у вас місце, щоб це реалізувати”, – каже Ольга.

Читайте також

  • На Рівненщині, Волині й Житомирщині проходить активна фаза навчань силових підрозділів — вісник Міноборони.
  • Повітряна тривога і похід в укриття: у ліцеї в Рівному, де учні навчаються очно, провели урок безпеки.
  • В сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали Ніла Хасевича. Куди передадуть знахідки.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди