Перейти до основного змісту
У Києві зафіксовано найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається

У Києві зафіксовано найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається

Інфографіка
У Києві зафіксовано найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається
. Уніан

Удень 16 квітня Київ накрила пилова буря, яка, за словами метеорологів, була спричинена відсутністю опадів та безсніжною зимою. Проте вже ввечері того ж дня столиця почала потерпати від диму, який дістався Київського регіону через пожежі у Чорнобильській зоні та на Житомирщині.

Рівень забруднення у місті сягнув найвищого показника у світі та становить загрозу для мешканців. У тому, що відбувається, розбиралося Суспільне.

Небезпечний смог

Станом на 14:00 ситуація у столиці дещо покращилася. Рівень забруднення склав 100 пунктів. В окремих районах — 117.

У Києві зафіксовано найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається

Проте станом на 11:30 рівень забруднення повітря у столиці був найвищим у світі, в окремих районах Києва він становив "дуже велику загрозу" для здоров’я.

Про це свідчили дані ресурсу IQAir, який відстежує якість повітря в режимі реального часу.

Так, індекс забруднення повітря у Києві сягнув 338 пунктів при нормі у 50 пунктів.

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі. Ситуація погіршується

В окремих районах столиці цей показник був 356 пунктів і позначений як "дуже шкідливий для здоров'я".

Зазначено, що не можна відчиняти вікна, їздити на велосипедах. Треба ходити в масці по вулиці та за можливості використовувати вдома очищувач повітря.

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі. Ситуація погіршується

Разом з тим, зранку 17 квітня індекс забруднення повітря у Києві становив 163 пункти при нормі у 50 пунктів. 

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі

У деяких районах міста, зокрема на лівому березі Дніпра, рівень забруднення сягав 172 пунктів і був позначений як небезпечний для здоров'я. 

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі

Як розповів Суспільному директор Центральної геофізичної обсерваторії Олександр Косовець, пилова буря 16 квітня у столиці була найсильнішою з 1965 року, через неї забрудненість повітря пилом у Києві перевищила гранично допустимі значення у 2-4 рази.

Найвищий рівень забруднення зафіксували станції спостереження на проспекті Перемоги поблизу станції метро Святошин (ГДК перевищено 3,8-4,2 раза), та на вулиці Довженка біля станції метро Шулявка (ГДК перевищено у 3,1 раза).

На Бесарабській площі та вулиці Каунаській поблизу Дарницької площі ГДК показник було перевищено у 2,4-2,5 раза, такі ж значення зафіксував пост спостереження на вулиці інженера Бородіна на лівому березі столиці.

Разом з тим він зазначив, що рівень забрудненості повітря за іншими показниками, у тому числі продуктами горіння, не перевищив нормальних значень.

Що каже влада

За словами мера столиці Віталія Кличка, у Києві в повітрі зафіксовані продукти горіння, тож фахівці просять зачинити вікна та не виходити на вулицю.

"Зараз у столиці спостерігається задимленість, у повітрі зафіксовані продукти горіння. Причиною цього є пожежі у Житомирській області і зоні відчуження, а також північно-західний вітер", — написав він у Facebook.

Мер додав, що радіаційний фон у столиці в межах норми — 0,14 мікрозівертів (при нормі 0,30).

Крім того, Кличко повідомив, що в ніч на 17 квітня спецавтівки "Київавтодору" виїхали для миття столичних вулиць. Надалі, за словами мера, їхню кількість буде збільшено.

У Київавтодорі кажуть, що мили вулиці цілу ніч.

"У зв’язку із задимленістю в місті, пов’язаною з пожежами в зоні відчуження, вночі й наступними днями будуть збільшені маршрути і кількість поливо-мийної техніки на вулицях столиці", — заявив Кличко.

Уранці 17 квітня мер столиці поїхав у зону відчуження, щоб перевірити, чи загрожує Києву радіаційне забруднення. У висновку сказав, що не загрожує.

Голова МВС Арсен Аваков та очільник ДСНС Микола Чечоткін повідомили на нараді з президентом Володимором Зеленським, що смог над столицею не становить хімічної та радіологічної загрози, а радіаційний фон у Києві та області – у межах норми й не перевищує природних фонових значень.

"Все, що в Києві відбувається, – це не через Чорнобильську зону. Все, що нам принесло, на 90% це надуло з Житомирської області. Це все за рахунок вітрів, які йдуть у нашу сторону й накривають Київ. До того ж вчора була буря навколо всього Києва", – сказав Аваков.

Чечоткін додав, що напередодні шквальний вітер на Житомирщині валив дерева та мережі електропередачі. Зранку в регіоні зафіксовано три нових осередки пожежі. До того ж горять і торф'яні родовища, через що дим і запах горіння можуть зберігатися кілька днів.

"Жоден із цих осередків не несе загрози ні об’єкту "Укриття", ні сховищу радіаційних відходів. Ситуація там контролюється. Так, нам складно, але ми шукаємо рішення, щоб це зупинити", – зазначив голова ДСНС.

Поради МОЗ

У Міністерстві охорони здоров'я заявили, що хімічної та радіологічної загрози смог, який утворився в Києві та столичному регіоні, не несе, проте може спричинити низку захворювань та алергію.

Аби вберегтися, у МОЗ порадили:

  • Щільно зачинити двері та вікна
  • Вживати 2-3 літри рідини на день
  • Промивати ніс та горло
  • Не виходити на вулицю, особливо вранці
  • Увімкнути кондиціонери та очищувачі повітря
  • Не палити листя та сухостій
  • Вживати кисломолочні продукти, підсолену воду
  • Робити вологе прибирання
  • Не вживати алкоголь та не палити.

У міністерстві наголосили, що за появи симптомів отруєння продуктами горіння слід негайно звертатися до лікаря.

Як довго це триватиме

Заступник директора Гідрометцентру Анатолій Прокопенко пояснив, що основною причиною забруднення повітря є тривалі лісові пожежі, які призвели до займання торфу.

За його словами, найближчими днями ситуація у Києві не зміниться, оскільки зберігатиметься північно-західний вітер і відсутність опадів.

"Якщо вітер зміниться на західний, Київ частково очиститься", — зазначив він.

При цьому він зазначив, що пожежі на території Чорнобильської зони відчуження не становлять радіологічної загрози, оскільки вони не зачепили найбільш забруднені ділянки, до того ж наразі там зберігаються лише залишкові осередки тління.

У Гідрометцентрі кажуть, що кілька разів у день вимірюють рівень забруднення повітря.

За даними ДСНС, станом на 17 квітня у Чорнобильській зоні продовжують проливання окремих ділянок, де спостерігається тління пеньків, залишків деревини, повалених сухих дерев, а також торф’яників.

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається
ДСНС

Повідомляється, що зведений загін рятувальників залучений до робіт з локалізації осередків в Корогодському, Дитятківського, Паришівського та Денисовицького лісництвах.

У ДСНС наголошують, що загрози для критичних об`єктів, таких як "Укриття", "Вектор" та інших, немає. Радіаційний фон по м. Київ та Київській області - у межах норми та не перевищує природних фонових значень.

У Києві фіксують найвищий рівень забруднення повітря у світі. Що відбувається
ДСНС

До гасіння залучено понад 1100 осіб та 120 одиниць техніки, у тому числі 2 гелікоптери.

Крім того, як повідомив столичний мер, у Голосіївському районі Києва горить торф.

Загалом, за даними секретаря Київради Володимира Прокопіва, лише за один день, 16 квітня, вогнеборці гасили у Києві та Київській області 10 осередків пожеж лісу та трав'яного насипу загальною площею 7 га.

Що відомо

  • Пожежа у Чорнобильській зоні відчуження почалася вдень 4 квітня. У ДСНС повідомили, що гасіння пожежі ускладнювалося підвищеним радіаційним фоном на окремих ділянках горіння.
  • У Державному агентстві з управління зоною відчуження заявили, що заходи з ліквідації пожежі у Чорнобильській зоні ще тривають, проте на лівому березі Прип'яті загорянь немає.
  • Також повідомлялося, що пожежа в зоні відчуження підбирається до радіоактивних сховищ та ЧАЕС.
  • 6 квітня поліція Київщини встановила особу, причетну до виникнення пожежі у Чорнобильській зоні відчуження.
  • 9 квітня поліція Київської області вручила підозру чоловіку, з вини якого вогнем вже було знищено 5 га лісництва у Чорнобильській зоні.
  • Верховна Рада збільшила штрафи за порушення пожежної безпеки, знищення рослинності та забруднення атмосфери.
  • У Держлісагентстві повідомили, що лише за минулі вихідні в Україні сталося 33 великих пожежі (понад 5 га).

Топ дня
Вибір редакції
На початок