У Києві в онлайн-форматі відбувся другий саміт Кримської платформиКримська платформа — дипломатична ініціатива України, у перспективі — міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова.. Перша установча зустріч відбулась рік тому. 23 серпня 2022 року через повномасштабне вторгнення РФ в Україну саміт відбувся онлайн.
Участь у заході взяли понад 60 учасників — лідерів країн та міжнародних організацій. Вон виступили із заявами на підтримку України.
- Володимир Зеленський анонсував, що цьогоріч Кримська платформа пройде ще й восени у Хорватії вже не онлайн, а з присутністю парламентських делегацій світу.
- Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо сказав про розширення санкцій щодо Росії. Вони стосуватимуться 62 осіб та одного підприємства оборонного сектору. Також Канада виділила 450 млн доларів у позиках українцям на закупівлю палива на зиму.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що Німеччина спільно із Японією надасть Україні 60 млн доларів на створення зерносховищ.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що докладає зусиль для розширення військової підтримки України. Він додав, що зима буде тяжкою для України.
- Президент Естонії Алар Каріс закликав судити всіх, хто має стосунок до злочинів у війні РФ проти України. Він закликав докласти зусиль, щоб агресивні дії Росії обходились їй дорожче, зокрема, збільшити санкційний тиск.
- Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що після окупації РФ використовувала Крим для випробування репресивних методів.
Перед самітом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що цьогорічна "Кримська платформа" стане "дійсно глобальною" — участь у саміті підтвердили 60 країн та міжнародних організацій, зокрема з Африки та держав Латинської Америки. За його словами, минулого року вдалося консолідувати весь євроатлантичний простір та країни G7, але інші регіони, зокрема Азія, Африка, Латинська Америка, були представлені слабко. Цьогоріч географія розшириться, зокрема за рахунок країн Африканського континенту та іншого боку Атлантики. Перед заходом стало відомо, що участь у другому саміті Кримської платформи візьме генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Також вранці 23 серпня в Україну прибув президент Польщі Анджей Дуда.
Початок саміту о 14:00. Суспільне транслює платформу, а основні заяви та новини — читайте у текстовому онлайні.
У лютому 2014 року в Криму з'явилися озброєні люди без розпізнавальних знаків, або "зелені чоловічки". Вони захопили будівлю Верховної ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську переправу, інші стратегічні об'єкти. Згодом президент РФ Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу "референдум", за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. 18 березня Путін оголосив про "приєднання" Криму до Росії.
Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати "референдуму". Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії, запровадивши санкції. Верховна рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
Суспільне завершує трансляцію саміту Кримської платформи.
Україна самостійно вирішить, як повертати Крим — Зеленський
Україна самостійно вирішуватиме, яким шляхом їй слід повертати Крим, окупований Росією у 2014 році, заявив президент Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками саміту Кримської платформи.
"Ми будемо повертати Крим, тому що це наша територія, будь-яким шляхом, яким вирішимо, без консультацій з іншими державами світу. А що стосується відкритих атак, то Україна не завдає ніяких ударів по цивільних об'єктах. Ми знаємо, що ми робимо, ми знаємо, де військові об'єкти. Там українські військові можуть працювати за планом", — підкреслив президент.
Зеленський зазначив, що протягом років російської окупації Криму Україна прагнула розв'язати цю проблему дипломатичним шляхом.
"Ми показували, що хочемо дипломатії... Ми 3 роки намагалися це робити, але ви бачите, до чого все призвело. Було повномасштабне вторгнення", — додав він.
Рада Європи допоможе Україні у розслідуванні воєнних злочинів РФ
Рада Європи допоможе Україні у розслідуванні воєнних злочинів, скоєних російськими військовими на території України. Про це заявила Генеральний секретар організації Марія Пейчинович-Бурич.
"Наші експерти допомагають Офісу генерального прокурора у розслідуванні воєнних злочинів на території України. Ми вже погодили план заходів спільно з Україною щодо підтримки державних установ, системи правосуддя та перед тими викликами, які постали перед нею", — зазначила вона.
Росія порушує фундаментальні принципи ООН — Генсек
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що своєю агресивною поведінкою Росія порушує фундаментальні принципи ООН.
"Територіальна цілісність держав є непорушною. Кожна держава повинна утримуватись від будь-яких дій, спрямованих на повне або часткове порушення національної єдності та територіальної цілісності будь-якої іншої держави", — зауважив посадовець.
Він підкреслив, що це – основоположні принципи ООН.
Україна готова демілітаризувти Крим — Шмигаль
"Вісім років минуло з часу окупації Криму. За цей час Росія перетворила півострів на величезну військову базу, Наразі орієнтовні втрати Україні від тимчасової окупації в Криму становлять близько 118 мільярдів доларів", — зазначив урядовець.
Окрім того, він нагадав, що з території Криму Росія здійснює обстріли українських міст. Шмигаль підкреслив, що такі дії окупантів перетворили військову інфраструктуру РФ у Криму на легітимну військову ціль.
"Тому Україна готова провести демілітаризацію Криму і усунення цих загроз як для нашої держави, так і для всієї Європи", — підкреслив прем’єр.
Водночас він додав, що Україна привітала б добровільне виведення російських військ з окупованих українських територій.
Росіяни на окупованих територіях катують, страчують, грабують та ґвалтують — МЗС Австралії
Керівниця МЗС Австралії Пенні Вонг у своєму виступі звернула уваги на злочини, які чинять російські окупанти на українській території.
"Є докази того що росіяни катують, страчують, грабують, ґвалтують, здійснюють тяжкі злочини навіть проти дітей. Утиски проти кримських татар у Криму, арешти, ув’язнення, катування, викрадення — навіть для членів Меджлісу кримськотатарського народу", — зауважила посадовиця.
Вона зазначила, що РФ придушує й внутрішні протести російських громадян проти війни.
Переслідування кримськихи татар у СРСР є геноцидом — ексвіцепрем’єр Ізраїлю
Правозахисник та віцепрем’єр Ізраїлю у 2001-2003 роках Натан Щаранський нагадав про депортації та переслідування кримських татар з боку радянської влади.
"Це дуже жахливий приклад геноциду кримського населення. І, безумовно, це становить злочин проти людяності", — підкреслив він.
Він розкритикував країни світу за недостатню реакцію на окупацію Криму у 2014 році, що зрештою ще більше розв’язало руки РФ.
"По суті Крим використовувався як плацдарм для подальшої агресії. Сьогодні Україна платить дуже високу ціну за своє право на існування як вільна країна. Також вона бореться за свободу всього світу", — наголосив Натан Щаранський.
Прем’єрка Нової Зеландії закликала до дипломатичного врегулюваня війни в Україні
Прем’єр-міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн закликала до мирних перемовин задля припинення війни в Україні.
"Російські дії протягом останніх 6 місяців безумовно викликають відповідні рішення з нашого боку. Те, що вона вирішила діяти силою, становить порушення Статуту ООН. Ми залишаємось відданими і єдиними з Україною. Кримська платформа дозволяє нам використовувати наш голос, щоб закликати Росію до відповідальності. Тож ми маємо закликати до дипломатичного врегулювання за будь-якої можливості", — наголосила посадовиця.
Вона засудила напад Росії на Україну у лютому 2022 року та наголосила, що Нова Зеландія підтримує санкції проти РФ й надає Україні військову, юридичну та гуманітарну підтримку.
"Ми також ухвалили санкції проти більш як 900 осіб з Білорусі та Росії. Ми також долучалися до інших санкцій, щоб створити тиск на Росію", — наголосила вона.
Прем’єр Румунії: Росія створила в Європі найбільшу кризу з часів Другої світової
Прем’єр-міністр Румунії Ніколає-Іонел Чуке зазначив, що своїм нападом на Україну Росія створила найбільшу кризу в Європі з часів Другої світової війни.
"Напевно, ніхто з нас не уявляв той рівень жорстокості й людських страждань за останні шість місяців. Російська агресія проти України створила надзвичайну велику кризу на європейському континенті — найбільшу кризу із завершення Другої світової війни, із величезними наслідками для всього світу", — сказав політик.
За його словами, Росія свідомо вдається до залякування інших держав.
"Своєю жорсткою війною Росія продемонструвала усьому світові, що ця країна дозволяє собі порушувати міжнародне та гуманітарне право, вчиняти жорстоку агресію. Ця країна відкрито проводить політику залякування. Лише деякі з нас могли уявити, що таке може відбуватися у XXI столітті попри те, що сталося в Грузії у 2008 році, а також незаконної анексії Криму. Втім, ця незаконна війна триває", — зауважив Ніколає-Іонел Чуке.
"Немає жодного виправдання вторгненню": міністр закордонних справ Ліберії засудив дії РФ
Міністр закордонних справ Ліберії Саах Кемайя Ді-Максвелл заявив, що Росія своїми діями проти України порушила міжнародні принципи.
"Немає жодного виправдання вторгненню та окупації суверенної країни, яке ми зараз спостерігаємо в діях Росії на території України. Що спричиняє величезну кількість жертв серед цивільного населення, а також руйнування інфраструктури. Ліберія підтримує та долучається до спільної декларації учасників Міжанродної Кримської платформи по завершенню цього саміту. Республіка Ліберія засуджує продовження жорстоких дій Росії на території України.
Саах Кемайя Ді-Максвелл додав, що будь-яка агресія проти суверенних прав не може бути виправдана. За його словами, Ліберія продовжуватиме надавати підтримку заходам, спрямованим на захист самобутності України.
Агресія РФ створила нову геополітичну реальність — прем’єр Чорногорії
Прем’єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович у своїй промові зазначив, що війна РФ проти України вплинула і на ситуацію в усьому світі.
"З’явилась нова геополітична реальність. Чорногорія вітає відданість Україні звільненню Криму і Севастополя мирними засобами. Ми підтримуємо дипломатичні зусилля до самого кінця. Ми висловлюємо солідарність із Україною і також з кримськими татарами", — наголосив він.
Абазович наголосив, що вкрай важливо дотримуватись міжнародного права та прав людини.
Крим став полігоном для випробування репресивних методів РФ — фон дер Ляєн
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що окупація Криму Росією була реакцією на Революцію гідності.
"Це грубе порушення територіальної цілісності України та міжнародного права засвідчило початок намагання Росії позбавити Україну її свободи. Це була реакція на Революцію гідності в Україні, де хоробрі українці вимагали свободу, правосуддя і право обирати своє майбутнє. Майбутнє, пов’язане з Європою", — наголосила вона.
За словами посадовиці, після окупації РФ використовувала Крим для випробування репресивних методів, які нині використовує в інших окупованих частинах України.
"Це — темна реальність. І ми будемо працювати з партнерами та іншими країнами для того, щоб викрити ці порушення. Щоб ті, хто відповідає за них, були притягнуті до відповідальності", — підкреслила фон дер Ляєн.
Прем’єр Японії застеріг РФ від погроз ядерною зброєю
Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив, що погрози Росії застосувати ядерну зброю у війні в Україні є неприйнятними.
"Як прем’єр-міністр, що народився у Хіросімі, я ніколи не потерплю застосування або загрозу застосування ядерної зброї", — наголосив він.
Політик нагадав, що на тлі російського вторгнення Японія запровадила суворі санкції проти Росії.
"Вона (Японія — ред.) надала підтримку Україні, гуманітарну допомогу, фінансову допомогу, оборонне обладнання", — зазначив Кісіда.
Він додав, що Японія надаватиме Україні допомогу в розмірі 0,1 мільярда доларів США для допомоги у розширенні можливостей зі зберігання зерна та протидії загрозі продовольчої кризи.
Прем’єр-міністр Хорватії: війна в Україні є протистоянням між демократією та автократією
Андрей Пленкович, прем’єр-міністр Хорватії, наголосив, що його країна продовжує надавати Україні економічну і гуманітарну підтримку.
"Ми допомагаємо і сприяємо вашим діям щодо реінтеграції та поверненян окупованих територій. Ми будемо допомагати Україні навіть у складних ситуаціях, і ми вважаємо, що цей саміт дозволяє винести на порядок денний питання як України, так і Криму", — зауважив посадовець.
Політик переконаний, що війна в Україні є протистоянням між демократією та автократією.
"Це конфлікт між демократією та автократичним режимом. Це — важливий меседж, і власне театр бойових дій, на якому все це відбувається, на жаль, припадає на територію України. І я хочу вас запевнити, що ви можете розраховувати на нас, на Загреб", — зазначив він під час виступу.
Прем’єр Бельгії закликав готуватись до затяжного конфлікту
Лідер бельгійського уряду Александр де Кроо заявив, що вторгнення РФ до України перетворюється на війну на виснаження.
"На жаль, ми маємо готуватись до затяжного конфлікту, оскільки ця агресія перетворюється на війну на виснаження", — зауважив політик.
За його словами, попри це підтримка України з боку її союзників не зменшиться.
"Хтось каже, що починають трохи забувати про Україну. Але я хочу сказати, що ні — ми продовжуємо підтримувати Україну і керівництво України та населення України", — додав посадовець.
"Наша багатовимірна підтримка залишатиметься безумовною. Ми вже ухвалили сім пакетів санкцій, і продовжуємо працювати над восьмим пакетом. Разом із нашими партнерами ми сприяємо подальшій підтримці — економічний, військовій та гуманітарній. Ми з нетерпінням чекаємо на повоєнне майбутнє України, на долучення її до європейської родини. Україна може розраховувати на нас. Бельгія продовжуватиме допомагати у вашій боротьбі за свободу", — підсумував Александр де Кроо.
Путін понесе відповідальність за свої дії — прем’єр Бельгії
Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо нагадав, що Росія продовжує порушувати права корінного населення Криму.
"Анексія Криму відбувалася незаконно, і переслідування та порушення прав людини та прав кримськотатарського населення триває. Це — неприйнятно, і це відбувається з порушенням всіх норм міжнародного права", — зауважив політик.
Він наголосив, що президент РФ Володимир Путін відповідатиме за свої дії.
"Той, хто порушує міжнародне право, — понесе відповідальність за наслідки своїх дій", — підкреслив де Кроо.
Прем’єр Бельгії також висловив свою підтримку усім активістам та населенню Криму, які захищають свої права та культурні цінності.
"Це критично важливо для всього регіону": Ердоган закликав до деокупації Криму
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган у своєму виступі зазначив, що невизнання анексії Криму є і залишатиметься принциповою позицією очолюваної ним країни.
"Ми сприятимемо зусиллям платформи на всіх рівнях і далі. Ми вважаємо захоплення Криму незаконним, неконституційним. Це — наша принципова позиція і з погляду морального, і з погляду юридичного", — сказав він.
Політик наголосив, що відповідно до міжнародного права Крим має повернутись Україні.
"Це критично важливо для всього регіону і для світової безпекової системи. Для стабільності, для підтримки територіальної цілісності України, її суверенітету", — зазначив президент.
Ердоган додав, що Крим — це єдина батьківщина кримських татар.
"Кримські татари — українські громадяни, і в їхніх інтересах має розвиватись Крим. Я б хотів повторити, що Кримська платформа має надзвичайну вагу, і кримські татари, що зазнали страждань за свою історію, борються за мирне життя на своїй батьківщині. В цьому процесі Туреччина і далі підтримуватиме український уряд і кримських татар", — підкреслив політик.
Російська агресія почалась із окупації Криму — президентка Грузії
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що Грузія підтримує Україну, оскільки також у минулому стала об’єктом російського вторгнення.
"Ми об’єдналися вдруге на Кримській платформі. Адже важливо стояти разом на бороні спільних цінностей, і я впевнена, що ми зможемо сформувати наше спільне майбутнє. Я буду пишатися долучитися до спільної декларації по завершенню цього саміту. Я хотіла б підкреслити, що ми продовжуємо підтримку вашої територіальної цілісності, суверенітету, а також стратегії деокупації. Крим — це Україна", — наголосила вона.

Зурабішвілі додала, що Росія розпочала агресію проти України саме з окупації Криму. Вона також звернула увагу на те, що 24 серпня, у День незалежності України, минає рівно пів року від початку повномасштабного вторгнення російських військ.
"Це не простий збіг цих дат. Ми всі знаємо, що російська агресія почалася не в лютому. Вона почалася з Криму. І все це нагадує нам, що відповідь на ці виклики для миру, для безпеки, цю агресію дійсно пов’язана із цими заходами. І, на жаль, в Грузії, ми чудово розуміємо це, бо агресія Кремля проти мирних країн наслідує ту ж тактику, яку використовували вони в минулому. Ми дуже добре знаємо, що це означає, коли територія своєї країни підпадає під загрозу вторгнення", — наголосила президентка.
Вона переконана, що Україні вже вдалося порушити плани Кремля.
Джемілєв розкритикував пропозиції віддати Крим Путіну
Один з лідерів кримськотатарського народу та депутат Верховної ради України Мустафа Джемілєв під час виступу звернув увагу на те, що деякі західні політики просувають російські наративи щодо Криму.
"Останнім часом, як відомо, було опубліковано багато думок різних політичних та державних діячів щодо шляхів припинення цієї війни та шляхів досягнення мирної угоди. Серед них були і такі пропозиції, які нас приголомшили. І які, звичайно, не можуть бути прийняті нами за жодних обставин", — зазначив він.
Зокрема, серед таких пропозицій — відмовитись від звільнення Криму з-під російської окупації.
"Наприклад, на думку одного американського політичного діяча, який налаштований висунути свою кандидатуру на президентських виборах 2024 року та ще деяких європейських діячів, для того, щоб домовитись із Путіним щодо припинення війни, йому потрібно подарувати Крим, щоби Путін вийшов із цієї війни, не втративши своє обличчя. Нашим народом і всім українським народом це сприймається як заклик заради ілюзорного миру принести корінний народ Криму в жертву Путіну", — наголосив Джемілєв
Президент Естонії закликав до суду над російськими воєнними злочинцями
Президент Естонії Алар Каріс закликав судити всіх, хто має стосунок до злочинів у війні РФ проти України.
"Нам треба забезпечити правосуддя для того, щоб усі, хто має відношення до злочинів в Україні — відповіли. Ми маємо створити окремий міжнародний суд для цього. Необхідно відновити повагу до міжнародного права", — наголосив політик.
Він закликав докласти зусиль, щоб агресивні дії Росії обходились їй дорожче, зокрема, збільшити санкційний тиск.
"Треба прискорити надання військової допомоги Україні для забезпечення звільнення територій. Ми пропонуємо запровадити жорсткіші санкції. Оскільки Росія припинить цю війну тільки коли відчують реальні наслідки. Кожен російський громадянин повинен відчути наслідки цієї війни", — підкреслив Алар Каріс.
Президент Словенії: євроінтеграція України посилить безпеку на континенті
Президент Словенії Борут Пахор заявив, що Україна захищає міжнародну демократію та свободу.
"Ви, українці, — оборонці міжнародних цінностей свободи та демократії. Усі воєнні злочини мають бути належним чином розслідувані. А ті, хто винен у їхньому скоєнні, мають бути притягненні до відповідальності", — підкреслив посадовець.
За його словами, розширення ЄС допоможе зміцнити безпеку Європи.
"Ми маємо розуміти що війна в Україні має безпосередній вплив на безпеку Європи та зокрема на західні балканські країни. У нас є інструмент для посилення безпеки — це процес розширення. Я вітаю рішення про надання Україні статусу кандидата. І бажаю аналогічного рішення для Боснії та Герцоговини", — зауважив політик.
Він запевнив, що Словенія продовжуватиме політичну та економічну підтримку Україну, а також надаватиме гуманітарну та іншу необхідну допомогу.
"Ми разом з вами", — підсумував президент Словенії.
"Зима буде тяжка" — Столтенберг
Єнс Столтенберг зазначив, що, найімовірніше, зима виявиться тяжкою для України.
"Зима буде тяжка. Війна іде на виснаження. Це боротьба волі та боротьба логістики. Ми маємо далі підтримувати Україну, щоб вона могла перемогти. Потужна вільна незалежна Україна — запорука євроатлантичної безпеки", — наголосив він.
Генсек НАТО заявив, що намагається посилити військову підтримку України
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Північноатлантичний альянс допомагатиме Україні боронити її незалежність.
"НАТО солідарно з Україною. Ми підтримуємо ваш суверенітет та незалежність. Путін має прибрати свою військову потугу з української землі", — підкреслив він.
Столтенберг заявив, що докладає зусиль для розширення військової підтримки України.
"Ми надаємо фінансову, гуманітарну допомогу. Я зв'язуюся з лідерами різних країн, щоб пришвидшувати та збільшувати кількість військової допомоги Україні та боєприпасів", — розповів посадовець.
Генсек додав, що НАТО зміцнює свій східний фланг та допомагає ЗСУ перейти на свої стандарти.
"Ми зміцнюємо східне крило нашого Альянсу, бо натовські безпекові гарантії не залишають шансів на розрахунки Москви. Ми віддані справі партнерства з Україною. Ми допомогли Україні перейти до натівських стандартів обладнання, ми даємо змогу міцно стояти на ногах та йти дорогою повоєнної реконструкції", — зауважив Столтенберг.
Дії Росії можуть призвести до ядерної катастрофи — Шарль Мішель
Шарль Мішель заявив, що обстріли території ЗАЕС можуть спричинити ядерну катастрофу.
"Пані та панове ми також хотіли б висловити наше дуже велике занепокоєння через обстріли Запорізької атомної Електростанції. Російські дії ризикують призвести до ядерної катастрофи. Відтоді ми повністю підтримуємо заходи, які вживаються Організацією Об’єднаних Націй. Росія має надати відповідний доступ, а також забезпечити створення демілітаризованої зони навколо ядерної електростанції", — наголосив він.
Шарль Мішель: Росія мілітаризувала Крим
Голова Європейської Ради Шарль Мішель підкреслив, що РФ мілітаризувала Крим та перетворила його на транзитний пункт для депортації українців.
"Росія використовує Крим як транзитний пункт для депортації українського населення до фільтраційних таборів", — зазначив він.
Посадовець додав, що також хоче відвідати Крим після деокупації спільно з президентом Володимиром Зеленським.
"Дозвольте мені ще раз повторити чітко і зрозуміло, що ваша майбутнє разом з Європейським Союзом, а всі ми є братніми до вас. В мене є така велика мрія, що я також зможу доєднатися до вас, пане Володимире, у подорожі до Криму", — заявив Мішель.
Росія використала Крим для нападу на південь України — прем’єр Італії
Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі під час виступу зауважив, що РФ використала кримську територію як плацдарм для нападу на південні регіони України.
"Вони продовжують використовувати Крим для військового тиску на інші території — зокрема на Миколаїв та Одесу. В той час, як Росія намагається підкорити нові частини українських території, міжнародна спільнота не може відвести свій погляд від цього", — зазначив політик.
Він підкреслив, що Італія не припинить підтримку України.
"Ми з вами у вашій боротьбі проти вторгнення Росії, за відновлення територіальної цілісності України, захисту вашої демократії та незалежності", — наголосив Драгі.
"Це — справедлива боротьба за ваш суверенітет": Макрон запевнив Україну у підтримці
Президент Франції Емманюель Макрон нагадав, що Росія виявляє зневагу до міжнародних домовленостей.
"Рівно рік тому ми збирались для того, щоб засудити анексію Криму. На жаль, Україна обрала шлях дипломатії, тоді як Росія вибрала шлях війни, вкотре порушивши міжнародне право і розпочавши вторгнення 24 лютого", — сказав політик.
Він запевнив, що Франція, ЄС та інші союзники України підтримуватимуть боротьбу проти російської агресії.
"Тому що це — справедлива боротьба за ваш суверенітет, за вашу територіальну цілісність, і наша рішучість не змінилася. Ми готові продовжувати наші зусилля", — наголосив Макрон.
Президент Франції також наголосив, що Україна воює не лише за свою свободу.
"Це стосується нас всіх. Тому що безпосередні наслідки нашої війни переживаємо ми всі, і це торкається всіх країн. Дестабілізація міжнародного права, міжнародного порядку, гуманітарні наслідки, наслідки на рівні енергетики і продовольства — все це наслідки вибору, який зробила Росія 24 лютого. Це війна проти самих принципів міжнародного права, які регулюють наші відносини", — підкреслив він.
РФ вдесятеро збільшила кількість арештів за спротив окупації — Джонсон
Після виступу Шольца прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що окупацією Криму Росія, яка визнавала його частиною України, порушила численні закони.
"Це і Друга стаття Хартії ООН, і Гельсінський акт, і також двосторонні угоди між Росією Україною про дружбу. І від самої анексії люди Криму переживають брутальне порушення прав людини з боку російських окупаційних органів. Це переслідування кримських татар, це свавільні арешти", — зазначив Джонсон.
За його словами, окупанти вдесятеро збільшили кількість арештів щодо тих, хто протестує проти окупації Криму.
Борис Джонсон додав, що Путін прагне загарбати ще більше українських територій. Відтак він закликав надавати Україні всю військову, гуманітарну, дипломатичну та економічну допомогу.
Олаф Шольц пообіцяв гроші на створення нових зерносховищ
Шольц заявив, що Німеччина спільно із Японією надасть Україні гроші для того, щоб створити додаткові потужності для зберігання зерна.
"Ми бачимо, що елеваторні потужності також недостатньо великі в Україні, тому Німеччина та Японія виділяє понад 60 мільйонів доларів США на нову програму FAOThe Food and Agriculture Organization, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН. Ця програма проводитиметься в координації з європейським урядом, щоб підтримувати малі та середні ферми зі змогою створювати тимчасові та постійні приміщення для зерносховищ", — повідомив посадовець.
Німеччина продовжить збройну та економічну підтримку України — Шольц
Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час виступу заявив, що партнери України об’єднані як ніколи на тлі російської агресії.
"Сьогодні, коли я зустрічався з лідерами Великої сімки, я висловив нашу рішучу, непохитну підтримку з боку Німеччини. Ми маємо безпрецедентні санкції, ми впроваджуємо їх разом з нашими партнерами, ми підтримуємо Україну фінансово. Ми й далі надаємо зброю, ми надаємо новий пакет, що включає також деякі системи протиповітряної оборони, MLRS і також броньовану техніку. Ми далі допомагаємо у відбудові України, наш ринок праці відкритий для всіх, хто змушений тікати від російського терору", — зазначив він.
Джастін Трюдо анонсував нові санкції проти Росії
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, який взяв слово після Дуди, під час виступу заявив, що його уряд запровадить новий пакет санкцій проти громадян РФ та підприємства, які причетні до агресії проти України.
"Ми оголошуємо нові санкції: ще 62 особи і також одне підприємство оборонного сектору, що брало участь у російській війні проти України", — зазначив він.
Трюдо зауважив, що світ продовжить підтримувати Україну та українців, в тому числі фінансово, на тлі наближення зими.
"Через МВФ нещодавно дали 450 мільйонів доларів у позиках українцям, щоб дати змогу закуповувати на паливо для зимового сезону", — зауважив політик.
Він також додав, що Канада створить відповідну групу для того, щоб посилити свою змогу стежити за російською дезінформацією.
Дуда закликав демонтувати "Північний потік-2"
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Захід має переглянути свої відносини з Росією після її нападу на Україну.
"Коли Росія воює проти України, коли вона нападає, окупує законні міжнародно визнані кордони України, зміна політики на Заході — це має бути не просто зупинка або повне припинення "Північного потоку-2", а його цілковита ліквідація, демонтаж цього потоку", — підкреслив він.
Після злочинів РФ проти України Захід не має права повернутись до того, що було до повномасштабного нападу Росії 24 лютого, додав політик.
Президент Польщі заявив, що відвідає Крим після деокупації
Президент Польщі Анджей Дуда, який присутній на саміті особисто, заявив, що Крим повернеться під Український прапор.Частково політик виступав українською мовою.
"Крим — це Україна. Так, як Гданськ чи Люблін — частина Польщі.Так, Крим був, є і буде частиною України", — наголосив він.

Дуда додав, що хоче відвідати Крим після деокупації.
"У 2022 році я все ж таки хочу вірити, що побачу Крим українським. Я вірю, пане Володимире (Зеленський — ред.), що ви мені покажете Крим, що я побуваю на цьому українському півострові", — зазначив політик.
Саміт Кримської платформи отримає продовження восени
Володимир Зеленський розповів, що Кримська платформа розпочинає роботу за двома новими напрямками — правовому та економічному. Він нагадав про ухвалення закону про корінні народи, який захищатиме кримчан — караїмів та кримських татар.
Президент додав, що Кримська платформа має продовжитись восени 2022 року в офлайн-форматі.
"Цьогоріч кримська платформа буде продовжена восени у Хорватії парламентським самітом вже не онлайн, а з присутністю парламентських делегацій світу", — зазначив він.
Президент заявив, що Крим буде частиною Європи у складі України
Володимир Зеленський заявив, що Крим зможе реалізувати свій потенціал лише у складі України.
"Я хочу підкреслити, для України Крим — це не просто якась територія, не "фішка" у геополітичній грі, як для держави-терориста. Для України Крим — це частина нашого народу, нашого суспільства. Крим був і є Україною, і після деокупації разом із нашою державою стане частиною Євросоюзу", — наголосив він.
На переконання президента, дороги та порти Криму стануть дорогами та портами всього європейського континенту. За його словами, лише Україна здатна забезпечити Криму і його мешканцям нормальне майбутнє.
"Україна прибере колючий дріт, що закриває шлях звичайним людям до найкращих місцин, і незаконні паркани, які просто пошматували узбережжя нашого прекрасного Криму", — додав Зеленський.
Росія випустила з території Криму по Україні 750 ракет — Зеленський
Із 24 лютого Росія випустила з території Криму по українських містах 750 крилатих ракет різного типу, заявив президент.
"Уявіть — 750 за пів року. Вони знищили щонайменше сотні цивільних об’єктів: школи, університети, звичайні житлові будинки, лікарні. І тому відновлення Україною контролю над півостровом Крим стане історичним антивоєнним кроком в Європі", — наголосив президент.
Президент нагадав про репресії проти корінного населення Криму
"Щоб перемагати, нам потрібно не забувати, яким був шлях до нинішньої ситуації. Деградація Росії почалася із захоплення Криму. Почалась з терору проти кримськотатарського народу — корінного народу Криму. З репресій за релігійною ознакою, які стали чи не найбільш масштабними релігійними гоніннями в Європі у XXI столітті проти кримської мусульманської громади", — зазначив Зеленський.
Президент нагадав, що РФ почала репресії проти всіх, хто хотів бачити його у складі України.
"Були вигнання з окупованого Криму усіх звичайних людей, хто говорив, що Крим — це Україна, хто не боявся захищати українську культуру, українську свободу в Криму. І вбивства, і катування — ми все бачили. І приниження, і мародерства. Все це окупанти робили й продовжують робити в Криму з перших тижнів після його ганебного захоплення", — зауважив гарант.
Він додав, що зрештою Росія вдавалась до аналогічних злочинів й на Донбасі та в інших країнах світу — у Сирії та державах Африки. Зеленський підкреслив, що російські репресії на окупованих територіях України посилились після початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого.
"З Криму почалося — Кримом і завершиться", — навів президент слова з листа кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла, якого ув’язнили російські окупанти за політичними мотивами.
Зеленський подякував іноземним учасникам саміту
Після Дмитра Кулеби перед гостями саміту виступив президент Володимир Зеленський. Він нагадав про неминучість деокупації Криму та нагадав про проблеми, які принесла із собою Росія.
"Шановні громадяни із Криму та у Криму. Я знаю, що ви дивитесь і чуєте нас сьогодні. Для нас це дуже важливо, для кожного і кожної з нас. Я знаю, що Крим з Україною, і чекає, коли ми повернемось", — зазначив політик.
Президент наголосив, що Україна обов’язково повернеться в Крим та виправить все, що наробили російські окупанти.
"Катастрофічні загрози екології, небачена руйнація природи Криму. Руйнація соціального життя, економічний занепад. Руйнація пам’яток, мілітаризм. А коли російський флот, який базується в окупованому Криму, заблокував наші порти, це спровокувало глобальну продовольчу кризу", — підкреслив Зеленський.
Гарант згадав і про репресії окупантів проти жителів Криму.
"Попри все, попри будь-які загрози Україна достатньо міцна і достатньо змогла, щоб бачити перспективу для українського Криму", — зазначив він.
Зеленський додав, що минулого року в саміті брали участь 46 держав, а цьогоріч — майже 60. До заходу долучились 40 президентів і прем’єр-міністрів, включно з лідерами "Великої сімки". При цьому учасниками "Кримської платформи" стали представники ще країн ще двох континентів — Африки та Південної Америки
"І це демонструє, що немає у світі межі, яку б не подолала правда про російську війну проти України і нашого народу", — підкреслив президент.
Дмитро Кулеба відкрив саміт Кримської платформи
У Києві в онлайн-режимі стартував саміт Кримської платформи. Із привітальним словом до його учасників виступив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який бере участь у заході як модератор.
"Я хотів би привітати вас на другому саміті Кримської платформи. Це ініціатива, яку ми розпочали рік тому в Києві для того, щоб просувати деокупацію Криму з нагоди її першої річниці", — зауважив посадовець.
За словами міністра, рік, що минув, повністю змінив життя України та демократичного світу.
Кулеба додав, що кількість учасників заходу збільшилась у порівнянні з минулим разом.