Салмана Рушді відключили від апарату ШВЛ. Він може говорити і дихати самостійно

Салмана Рушді відключили від апарату ШВЛ. Він може говорити і дихати самостійно

Салмана Рушді відключили від апарату ШВЛ. Він може говорити і дихати самостійно
Фото: Associated Press

Письменник Салман Рушді, який зазнав ножового нападу 12 серпня, був знятий з апарату штучної вентиляції легенів (ШВЛ), він знову може говорити. На 75-річного Рушді напали під час виступу на заході в штаті Нью-Йорк, письменник отримав ножові поранення і перебував у критичному стані.

Про покращення стану Рушді повідомив Майкл Хілл, президент Інституту Чатокуа, де стався напад, в Twitter.

Напад на Салмана Рушді стався 12 серпня у Нью-Йорку. Письменник стояв на сцені в той момент, коли чоловік із зали вибіг на сцену і накинувся на письменника з ножем. За словами людей, що перебували в залі, перш ніж нападника затримали, він встиг завдати письменнику 10-15 ударів руками і ножем.

У Рушді була пошкоджена печінка, а також розірвані нерви на руці. Крім того, постраждав ведучий заходу. Агент письменника Ендрю Уайлі раніше повідомляв, що автор може втратити око.

Генрі Різ, який повинен був взяти інтерв'ю у Рушді на цьому заході, отримав незначну травму голови. Він є співзасновником некомерційної організації, що надає притулок письменникам у вигнанні та під загрозою переслідування. Перед нападом Салман Рушді збирався виголосити промову про те, як США служили притулком для таких письменників.

Хто напав на Рушді

Нападником на письменника виявився 24-річний Хаді Матар. Його одразу затримали, а 13 серпня вже пред'явили звинувачення у суді округу Чатокуа в Мейвіллі, штат Нью-Йорк. Матар не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство і нападі на Рушді.

Салмана Рушді відключили від апарату ШВЛ. Він може говорити і дихати самостійно
Хаді Матар (в масці) під час оголошення звинувачення в суді, 13 серпня 2022 року. Фото: Associated Press

Хто такий Салман Рушді

Рушді — британський письменник, критик та публіцист індійського походження, засновник Міжнародного парламенту письменників.

Найвідомішим твором Рушді є роман "Сатанинські вірші", в одній з частин якого є персонаж, створений за образом пророка Мухаммеда. Іранський духовний лідер Аятола Хомейні, визнавши книгу блюзнірською і віровідступницькою, закликав стратити автора, після чого Велика Британія й Іран на кілька років розірвали дипломатичні відносини.

У 1989 році Хомейні видав релігійний едикт — фетву, в якій назвав вбивство Рушді богоугодною справою. За голову письменника різні радикальні ісламські організації призначали нагороди, їхня величина доходила до 2,8 мільйона доларів. Після цього на письменника було здійснено декілька замахів.

Дипломатичні відносини між Великою Британією та Іраном згодом були відновлені, а замахи на якийсь час припинилися, але фетва і досі залишається в силі. Хоча уряд Ірану дистанціювався від указу Хомейні, квазіофіційний Іранський релігійний фонд додав ще 500 000 доларів до винагороди у 2012 році.

Романіст був змушений переховуватися майже 10 років після того, як в 1988 році були опубліковані "Сатанинські вірші". Багато мусульман відреагували на це з люттю, стверджуючи, що зображення пророка Мухаммеда є серйозною образою їхньої віри.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок