"Мають відповідати конкретні люди" — агент України в суді ООН про спецтрибунал для керівництва РФ

"Мають відповідати конкретні люди" — агент України в суді ООН про спецтрибунал для керівництва РФ

"Мають відповідати конкретні люди" — агент України в суді ООН про спецтрибунал для керівництва РФ
Антон Кориневич. Фото: УНІАН

Наразі в світі немає міжнародного суду або трибуналу, який міг би судити вище політичне та військове керівництво Російської Федерації за вчинення злочину агресії проти України. Тому влада розпочала роботу над створенням Спеціального міжнародного трибуналу. Як ведеться робота над створенням спецтрибуналу і чому над темою геноциду українського народу варто працювати з точки зору індивідуальної кримінальної відповідальності ― в ефірі Українського радіо розповів Антон Кориневич, посол з особливих доручень МЗС України, представник України в міжнародному суді ООН.

Про переваги Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ

Головна перевага і причина необхідності створення цього Спеціального трибуналу ― те, що сьогодні у світі немає міжнародного суду або трибуналу, який міг би судити вище політичне та військове керівництво Російської Федерації за вчинення злочину агресії проти України. Відповідно, створенням цього трибуналу ми закриємо велику прогалину, і це буде по суті другий випадок в історії після Нюрнберзького і Токійського військових трибуналів, коли представників керівництва держави судили безпосередньо за злочин агресії. Мені видається, це правильно з точки зору історії: помістити російське політично-військове керівництво поруч зі злочинцями часів Другої світової війни.

Щодо підтримки з боку інших держав, це чутливе питання комунікації з нашими міжнародними партнерами. Поки що ми не хотіли б про це говорити конкретно, але робота над створенням Спеціального трибуналу ведеться щоденно.

Про визнання іншими країнами, що РФ чинить геноцид

Ці політико-правові визнання геноциду українського народу, які містяться у відповідних резолюціях парламентів ― а їх вже значна кількість ― дуже важливі, оскільки ми отримуємо політичну позицію парламентів іноземних держав, і це лунає на весь світ.

Озвучена позиція впливатиме на всі подальші процеси, в тому числі у юридичній площині.

Мені видається, працювати щодо геноциду варто по треку індивідуальної кримінальної відповідальності, бо це злочин. Тож ми говоримо про Міжнародний кримінальний суд, який займається притягненням до відповідальності фізичних осіб, або ж національні суди в Україні та інших державах. Дуже правильно висловлювався свого часу Нюрнберзький військовий трибунал: міжнародні злочини вчиняють не абстрактні утворення держави, а конкретні люди. Отже, саме конкретні люди мають відповідати на вчинені злочини.

Що відомо:

  • 21 липня Україна заявила, що хоче створити міжнародний трибунал, який розглядатиме злочин агресії Росії проти України. Проєкт може отримати назву Tribunal for Russia.
  • Міжнародний кримінальний суд вже веде розслідування агресії Росії в Україні. 28 лютого прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
  • У березні МКС за зверненням 42 країн оголосив про початок розслідування воєнних злочинів внаслідок вторгнення РФ в Україну. Україна заявила, що вимагатиме у міжнародних судах максимально жорсткого покарання для російських військовослужбовців, причетних до воєнних злочинів, аж до довічного ув’язнення.
  • Україна не ратифікувала Римський статут ― документ на основі, якого працює Міжнародний кримільнальний суд.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Вибір редакції

На початок