Евакуація жителів Донецької області у більш безпечні регіони України триває вже декілька днів. Перший потяг з Донеччини прибув до Кропивницького зранку 2 серпня. Ним приїхали жителі Донецької області, які погодились на евакуацію у більш безпечні регіони через постійні обстріли регіону, а головне – через загрозу залишитись без опалення зимою і замерзнути у власних холодних будинках.
Виїжджають переважно жінки, діти, літні люди, маломобільні люди, які потребують догляду. Водночас у міністерстві реінтеграції заявили, що силоміць вивозити нікого не будуть. Громадяни, які відмовляться від евакуації, мають написати письмову відмову. З моменту її підписання, вони беруть відповідальність за своє життя та за життя своїх дітей чи родичів, якими опікуються.
На Донеччині через постійні обстріли зруйновані основні газопроводи. Опалювати міста і села в холодний період не буде можливості. Пошкоджені також вугільно видобувні підприємства, теплові станції, лінії електропередач, трубопроводи. Крім того, російська влада не відмовилась від своїх намірів продовжувати захоплювати Донбас, що означає бойові дії та обстріли населення.
Прийняти рішення покинути свій дім складно, евакуюються не всі. Дехто вивозить дітей і стареньких батьків, а сам повертається стерегти хату чи квартиру від мародерів, доглядати за худобою, або намагається не втратити роботу.
Марина обіймає чоловіка Вадима і плаче. Вони відправляють у Кропивницький батьків. "Я розумію, що я їх востаннє бачу, — каже жінка. — Але ви ж бачите які вони старенькі, я тут не зможу забезпечити їм належний догляд".
Марина і Вадим лишаються у Краматорську. "Як мені поїхати, якщо в мене грошей немає, я ж не можу на вокзалі жити чи у школі, — пояснює Марина. — Ми залишаємось. Я сподіваюсь, їх приймуть, все буде добре".
Віктор Марюха — батько Марини Гавриш. У своєму будинку в Краматорську він прожив з дружиною понад 60 років. Нині вони вимушені покинути свій дім.
71-річний Юрій Грандов має інвалідність. Чоловік живе у підвалі свого будинку у Краматорську з самого початку російського вторгнення 24 лютого. Його дружина Ніна вважає, що так для нього безпечніше, оскільки Юрію складно долати чотири прольоти сходів від їхньої квартири до підвалу з кожною сиреною повітряної тривоги.
Евакуйовуватись з міста подружжя не планує. "Мені нікуди йти, я повинна піклуватися про свого чоловіка, — розповідає Ніна. — Що буде, те й буде".
За декілька днів евакуації з Донеччини виїхали вже сотні людей. Керівник Донецької ОВА Павло Кириленко каже, що регіон залишили вже дві третини місцевих жителів. Всього, за словами міністерки з питань реінтеграції Ірини Верещук, з Донеччини мають евакуювати близько 250 тисяч людей.
До початку опалювального періоду в Донецькій області має залишитися не більше 235 тис. людей. Це військові або ті, хто підтримує роботу критичної інфраструктури. До 24 лютого на Донеччині постійно проживали 1 млн 670 тисяч людей.
Читайте також
Місто, в якому живуть. Репортаж з Харкова на війні
"Удари сипались з усіх сторін". Історії волонтерів, які сто днів провели в Оленівці